Největším přínosem NATO afghánským vojákům je gramotnost
Za svých pět let existence speciálního programu Severoatlantické aliance na zvýšení gramotnosti v afghánských ozbrojených složkách začíná být pomalu jasné, že právě jeho výsledky budou tím nejdůležitějším, co po mezinárodní koalici v Afghánistánu zůstane: desetitisíce dříve negramotných vojáků budou umět číst a psát.
Negramotnost je v Afghánistánu ohromný problém, v zemi umí číst a psát méně než třicet procent dospělých. Právě negramotnost se stala jednou z nejtěžších překážek, když se NATO snažilo společně s afghánskou vládou rozšířit místní ozbrojené sbory - rekruti nerozuměli jednoduchým psaným pokynům. Do dnešního dne se programu zúčastnilo bezmála 220 tisíc afghánských vojáků a padesát tisíc se číst a psát právě učí.
Kam dál?
Afghánistán: Výcvik spojařů se potýká s negramotností studentů (28.2. 2012)
Zdroj: Kansas City News (USA)
---
Mobilní tým NATO trénuje ázerbájdžánské vojáky
Mobilní jednotka Severoatlantické aliance dorazila do Ázerbájdžánu, kde poskytuje výcvik tamních vojáků pod názvem "Proces operačního plánování NATO". Velitelství spojeneckých sil v nizozemském Brunssumu vyslalo jednotku na alianční výcvikovou základnu v Baku na základě individuálního programu partnerství a spolupráce NATO a Ázerbájdžánu, oznámilo tamní ministerstvo obrany.
Během čtyřdenního kurzu proběhnou briefingy a výcvikové lekce na téma operační plánování NATO, fáze a skupiny operačního plánování, plánovací dokumenty, strategické dokumenty, koncept vývoje a scénáře operace, určení strategických cílů a nedostatků a mnohá další.
Kam dál?
NATO a Ázerbájdžán se shodují na budoucím pokračování spolupráce (24.5. 2013)
Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)
---
Tádžikistán chce ruské vojáky na hranicích s Afghánistánem do roku 2042
Tádžický parlament schválil dohodu, která umožní ruským vojákům i nadále hlídkovat na tádžicko-afghánské hranici. Zákonodárci prodloužili působení vojáků do roku 2042 i kvůli obavám, že stažení aliančních jednotek z Afghánistánu v roce 2014 vyvolá rostoucí násilí.
Dohoda byla schválena poté, co tádžický ministr obrany oznámil, že Rusko se bude i nadále podílet na vyzbrojování a výcviku tamní armády. Rusko má v Tádžikistánu nasazeny čtyři tisíce vojáků, kteří jsou rozmístěni zejména v okolí hlavního města Dušanbe a na jihu u měst Kulyabu a Kurgan Tube.
Kam dál?
Po odchodu NATO hrozí Afghánistánu nestabilita, bojí se Tádžikistán (12.4. 2013)
Zdroj: Khaama (Afghánistán)
---
Turecko: Rozhodnutí o nákupu čínské raketové obrany není definitivní
Turecko ještě může znovu zvážit rozhodnutí o nákupu systému protiraketové obrany od čínské společnosti, která čelí sankcím Spojených států, ačkoli necítí povinnost se jakkoli řídit názory jiných států. Minulý týden turecké ministerstvo obrany oznámilo, že upřednostní nabídku čínské společnosti CPMIEC, a americké, ruské a evropské firmy tak vyšly z tendru naprázdno.
"Nezajímá nás žádný jiný než turecký zájem," nechal se slyšet turecký náměstek ministra obrany Bulent Arinc. "Není možné, aby nám někdo říkal ‚s nimi mám problém, jak jim můžete dát zakázku?‘" dodal Arinc. Prezident Abdullah Gul ve smířlivějším tónu uvedl, že "nákup není definitivní. Máme užší seznam nabídek a Čína je zatím na vrcholu."
Kam dál?
Tureckou protiraketovou obranu postaví Číňané (27.9. 2013)
Čínská protiraketová obrana v Turecku budí u NATO obavy (30.9. 2013)
Zdroj: The Jamestown Sun (USA)
---
Telefony Blackberry získaly certifikaci NATO
Společnost Blackberry oznámila, že její chytré telefony a služba Enterprise Service 10 získaly certifikaci Severoatlantické aliance na poskytování zabezpečených telekomunikačních služeb až po úroveň "vyhrazené". Certifikace tak umožní používání telefonů Blackberry pro práci s těmito daty ve všech zemích NATO.
Službu BlackBerry Enterprise Service 10 tak mohou využívat různé organizace, které jsou citlivé na zabezpečení svých dat, včetně vládních agentur, průmyslových společností a dalších firem.
Zdroj: The Wall Street Journal (USA)