natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Největší ztráta od začátku mise: 38 mrtvých vojáků

  8. srpna 2011  15:03

  Největší ztráta od začátku mise: 38 mrtvých vojáků
  V americkém vrtulníku Chinook, jenž byl v afghánské provincii Vardak sestřelen Talibanem, zahynulo 31 příslušníků speciálních sil Spojených států amerických. Chinook při akci přistál na střeše domu jednoho z talibanských velitelů a byl sestřelen krátce poté, co chtěl zase odletět. Jde o nejvíce obětí v jednotlivé akci od začátku spojeneckého tažení v Afghánistánu v roce 2001. Dosud nejvíce koaličních vojáků při jediné akci zahynulo v Talibanci sestřeleném vrtulníku Chinook v provincii Kunar v roce 2005. Naráz tehdy zahynulo šestnáct Američanů.

  Spolu s Američany při protitalibanské akci zahynulo sedm afghánských vojáků, Taliban potvrdil osm mrtvých. Vrtulník sestřelili povstalci pomocí granátometu. Podle člena afghánské vlády šlo o past talibanského velitele, který Američany vlákal na místo neštěstí tvrzením, že zde probíhá schůzka Talibanu. Soustrast nad smrtí Američanů již vyjádřil afghánský prezident Hamid Karzáí.

  Dvacet pět mrtvých Američanů bylo údajně příslušníky elitní jednotky Navy SEALs, která v květnu zabila Usámu bin Ládina. Pentagon však dosud nekomentoval ani příčiny neštěstí, ani počet jeho obětí.

  Zdroj: Defense News (USA), Radio Netherlands (Nizozemí)

  ---

  OSN Asadovi: Zastavte útoky armády na civilisty
  Generální tajemník OSN Pan Ki-mun je vyděšen eskalací násilí v Sýrii a vyzval jejího prezidenta Bašára Asada k zastavení útoků vojenských sil na civilisty.

  "V telefonickém rozhovoru s prezidentem Asadem generální tajemník Pan Ki-mun vyjádřil velké znepokojení své i celého mezinárodního společenství nad narůstajícím násilím a jeho oběťmi v Sýrii a vyzval prezidenta k okamžitému zastavení nasazování armády proti civilistům," uvedla ve svém prohlášení tisková kancelář Organizace spojených národů.

  Pan Ki-mun zkoušel telefonovat prezidentu Asadovi dlouhé měsíce, ten však odmítal jeho hovory přijmout. Naposledy spolu mluvili v květnu.

  Čtěte také:
  OSN odsoudila zásahy vlády v Sýrii

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko) 

  ---

  Rebelové drží pozice, Kaddáfí podniká ofenzivy
  Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího podnikly ofenzivu proti rebelům v klíčových městech na západě země. Povstalci však navzdory některým tvrzením stále drží strategické město Bir Ghanam, což potvrdil i reportér agentury AFP, podle nějž nad městem létají alianční letouny.

  Rebelové potvrdili, že kvůli bojům o udržení města Zliten jim dochází munice. Jejich mluvčí z Misuráty Abdul Wahab Melitan uvedl, že rebelové nechtějí riskovat ztrátu dobytých území, a proto nechtějí podnikat výpady s nedostatkem munice.

  Libyjský premiér Baghdadi Mahmudi obvinil Severoatlantickou alianci, že již nerozlišuje mezi vojenskými a civilními cíli svých náletů, a uvedl, že za rebely rozhodují extremistické islamistické skupiny.

  Čtěte také:
  NATO bombardovalo Tripolis, povstalci vyřadili klíčový ropovod
  Libyjská raketa dopadla poblíž italské lodi

  Zdroj Radio Netherlands (Nizozemí) 

  ---

  Turecká vláda chce dostat armádu pod civilní kontrolu
  Turecká vláda plánuje ústavní změny, které by umožnily civilní kontrolu armády. Napsal to list Financial Times, který citoval poradce tureckého premiéra a místopředsedu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje Omera Celika.

  List Financial Times dále napsal, že Erdoganova vláda plánuje omezit finanční a soudní autonomii turecké armády a transformovat ji v profesionální armádu. Moc vojenských soudů bude omezena pouze na posuzování případů souvisejících s vnitřní disciplínou v armádě.

  Čtěte také:
  Velení turecké armády rezignovalo
  Turecko: Chaos v druhé největší armádě NATO
  Erdogan posiluje kontrolu nad tureckou armádou

  Zdroj: Bloomberg (USA) 

  ---

  V Pákistánu shořelo 16 palivových cisteren NATO
  Výbuch v severozápadním Pákistánu zničil nejméně šestnáct cisteren s palivem pro alianční jednotky operující v sousedním Afghánistánu.

  K události došlo na terminálu poblíž města Péšávár, kde v tu chvíli stálo 28 cisteren patřících Alianci. Podle místní policie nebyl při explozích paliva nikdo zraněn.

  Čtěte také:
  V Pákistánu opět hořely cisterny NATO

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media