natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zvyšuje aktivitu u ruských hranic

  14. března 2014  14:28

  Letoun AWACS | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  NATO zvyšuje aktivitu u ruských hranic

  Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), jež sdružuje země bývalého Sovětského svazu, zaznamenala zvýšenou aktivitu Severoatlantické aliance ve východní Evropě, zatím však nepokládá za nutné na ni vojensky reagovat. "Znepokojuje nás vyslání leteckých jednotek NATO nedaleko běloruských hranic. Pro tuto chvíli však zavedení případných protiopatření pokládáme za předčasné," uvedl generální tajemník CSTO Nikolaj Borďuža.

  Jeho slova přichází nedlouho poté, co NATO vyslalo americké stíhačky do Polska a Pobaltí a letadlo se systémem včasného varování AWACS začalo hlídkovat nad Polskem a Rumunskem.

  Kam dál?
  Bělorusko chce, aby mu Moskva poslala válečné letouny kvůli NATO (12.3. 2014)

  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  ---

  Polsko si připomíná 15 let členství v NATO

  Prezident, ministr obrany a další představitelé polské armády si ve středu večer připomněli patnáctileté výročí vstupu Polska do Severoatlantické aliance. "Když jsme do Aliance vstoupili, ‚jsme v bezpečí‘, pomyslel jsem si," řekl prezident Bronislaw Komorowski o 12. březnu 1999, kdy tři země bývalého východního bloku vstoupily do NATO.

  "Nedokážu si představit silnější záruky naší bezpečnosti než členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii," dodal prezident Komorowski. Slavnostního obřadu se na Pilsudského náměstí v srdci Varšavy zúčastnili i ministr obrany Tomasz Siemoniak a Aleksander Kwaśniewski, jenž zastával prezidentský úřad v době, kdy Polsko do NATO vstupovalo.

  Kam dál?
  Jsme 15 let v NATO. Zeman vyzval k udržení odstrašující síly (12.3. 2014)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Ruské a srbské speciální síly zvažují společné cvičení

  Speciální síly ruské a srbské armády přemýšlejí nad možností uspořádat společné cvičení obou zemí. Zástupci ruských ozbrojených sil ve středu přicestovali na základnu srbské speciální brigády v Pančevu nedaleko Bělehradu, kde je přivítal její velitel generál Jelesije Radivojević.

  "Obě delegace prodiskutovaly možnost uspořádat společné vojenské cvičení ruských a srbských jednotek a vojenskou spolupráci obecně," stojí v prohlášení srbské armády. Ruská delegace vedená plukovníkem Dmitrijem Gluženkem se poté přesunula na základnu 63. jednotky výsadkářů v Niši na jihu země.

  Kam dál?
  Švýcarský diplomat: Srbové NATO vůbec nepotřebují (26.11.2013)

  Zdroj: b92 (Srbsko)

  ---

  ČR prodlouží pronájem gripenů do roku 2027

  Česká republika prodlouží pronájem čtrnácti švédských stíhacích letounů Jas-39 Gripen až do roku 2027, uvedlo ministerstvo obrany. České letectvo využívá jednomístné a dvoumístné gripeny od roku 2005, za desetiletý pronájem zaplatilo bezmála dvacet miliard korun. "Od nynějška vyjde roční pronájem na 1,7 miliardy," upřesnil ministr obrany Martin Stropnický.

  Na základě nové smlouvy bude letoun modernizován a švédská strana také zajistí výcvik pětadvaceti pilotů a devadesáti techniků. Ve světě létá celkem 166 těchto strojů, z toho celá stovka ve Švédsku, dokládají čísla švédského výrobce Saab.

  Kam dál?
  Bereme gripeny, rozhodla se po deseti letech Brazílie (20.12. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Sýrie může být bez chemických zbraní už v dubnu

  Poslední syrská chemická zbraň by mohla být vyvezena ze země nejpozději 13. dubna, soudí podle agentury Reuters ruské ministerstvo zahraničí. "Pokud se nevyskytnou žádné komplikace, tak přesně za měsíc, 13. dubna, bude odvoz chemických zbraní ze Sýrie prakticky ukončen," uvedl šéf bezpečnostního a odzbrojovacího odboru ruského ministerstva zahraničí Michail Uljanov.

  Chemické odzbrojení Sýrie bylo zahájeno po podpisu americko-ruské dohody krátce po srpnovém útoku na předměstí Damašku, při kterém zahynuly stovky civilistů. Syrští rebelové z něj obvinili režim prezidenta Bašára Asada.

  Kam dál?
  Americké monstrum zlikviduje na moři chemické zbraně ze Sýrie (8.1. 2014)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media