natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zvažuje iráckou žádost o tanky

  2. července 2007  13:17

  NATO zvažuje iráckou žádost o tanky
  Irácká armáda požádala Severoatlantickou alianci o 70 ruských tanků T-72 a Aliance nyní tuto žádost zvažuje. Dosud ale nebylo učiněno žádné rozhodnutí, uvedla Herdis Sigurgrimsdottir z výcvikové mise NATO v Iráku. Podle irácké státní televize však již při nedávném setkání iráckého ministra obrany Abdela Qadera Jassima a představitelů NATO v Římě existovala nabídka na dodání 120 tanků.

  Irácká armáda byla po americké invazi v roce 2003 reorganizována, stále se jí však nedostává některého vybavení, především těžké techniky. Před první válkou v Zálivu v roce 1991 měla armáda Saddáma Hussajna přes čtyři tisíce tanků, převážně T-72. Po válce byl tento počet zredukován na zhruba 500, které však byly z velké části zničeny při invazi v roce 2003.

  Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

  ---

  Senátoři USA chtějí tlačit na NATO kvůli Afghánistánu
  Situace v Afghánistánu se rychle zhoršuje, a evropští členové Severoatlantické aliance by v něm proto měly převzít více bezpečnostních závazků. Vyzvala je k tomu pětina amerických senátorů. Kritizovali rovněž omezení na působení vojáků některých zemí, která jsou  nespravedlivá vůči státům, jež vystavují své vojáky vysoce riskantním situacím.

  Republikánský senátor Chuck Hagel též varoval, že NATO se vystavuje vážnému nebezpečí selhání v Afghánistánu. "Musíme zajistit, aby byl Taliban vymícen a odpovědnost za bezpečnost v celé zemi převzaly afghánské jednotky. Ale Spojené státy nemohou dobře splnit tyto cíle samy, potřebujeme pevnou podporu našich spojenců z NATO."

  Čtěte také:
  Taliban posiluje pozice u Kábulu
  Scheffer Kanadě: Zůstaňte v Afghánistánu

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  Austrálie: Karzáí by měl být rozhodnější
  Australští vojáci v Afghánistánu zůstanou ještě několik let, aby podpořily mezinárodní úsilí o porážku Talibanu a vytvořily bezpečný stát. Během návštěvy Kábulu to prohlásil australský ministr zahraničí Alexander Downer. Prezident Hamíd Karzáí by podle něj měl zaujmout asertivnější postoj, aby si získal podporu veřejnosti. Pomohlo by mu to i čelit kritice kvůli úmrtí civilistů způsobených koaličními vojáky, což používá Taliban jakou svou propagandu.

  Při rozhovoru s prezidentem Karzáím odmítl ministr Downer uznat zodpovědnost Severoatlantické aliance za úmrtí civilistů při  vojenských operacích a popřel morální rovnost bojujících stran. "Souhlasíme, že všichni jsou proti civilním obětem kromě Talibanu.  Taliban ví, že když vytvoří situaci, při níž se civilní oběti vyskytnou, je to pro něj propaganda."

  Čtěte také:
  Velitel NATO: Aliance v Afghánistánu vítězí
  NATO v Afghánistánu své postupy nezmění

  Zdroj: Australian (Austrálie)

  ---

  Nové centrum bude koordinovat přepravu armád
  V nizozemském Eindhovenu bylo otevřeno nové středisko pro koordinaci letecké a námořní přepravy při operacích krizového managementu  nebo živelních pohromách. Sloužit bude jak vojskům členských států Severoatlantické aliance, tak i Evropské unie. Jednou z hlavních  rolí nového centra bude určování způsobů, jakými mohou státy využívat vzdušné, pozemní a námořní přepravu pro konkrétní misi tak, aby 
  se vyhnuly zbytečnému soupeření o stejné prostředky.

  Středisko bude mít na starosti i leteckou přepravu pro operace NATO v Afghánistánu nebo námořní transport pro bezpečnostní misi EU v Demokratické republice Kongo.

  Čtěte také:
  NATO koupí letouny C-17 pro strategickou přepravu

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Čeští vesničané odmítají americkou základnu
  Někteří čeští vesničané jsou proti plánu prezidenta Bushe na výstavbu amerického protiraketového radaru v Brdech. Po čtyřech  desetiletích ruské nadvlády a utiskující přítomnosti blízké české vojenské základny, obyvatelé brdské oblasti získali na konci  studené války přístup do svých zvlněných kopců a do lesů plných borůvek a hub. To se zřejmě opět chýlí ke konci, protože USA chtějí ve stejné oblasti postavit svůj radar.

  Postoj obyvatel okolních vesnic je však téměř jednotný proti americkému plánu. V místních referendech se proti němu vyslovilo okolo 95 % lidí. Očekávají, že blízký les bude opět zakázaným územím a že americké zařízení neposílí jejich bezpečnost, ale přidá novou  hrozbu. Proti americkému návrh je ale rovněž valná většina evropských bezpečnostních odborníků.

  Čtěte také:
  SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

  Zdroj: Miami Herald (USA)

   

   

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media