NATO zvažuje bližší vztah s Austrálií a Japonskem
Severoatlantická aliance uvažuje o vytvoření formálního partnerství se zeměmi pacifické oblasti, včetně Austrálie a Nového Zélandu. Tento plán, který údajně prosazují Spojené státy, byl projednáván na setkání ministrů zahraničí aliance v Bulharsku. Ačkoliv NATO nemá v úmyslu stát se „celosvětovým strážníkem“, současné světové hrozby jsou nadnárodní, uvedli představitelé aliance.
Austrálie a Nový Zéland jsou hlavními kandidáty pro partnerství s NATO, protože již nyní spolupracují s aliancí v Afghánistánu. Hovoří se též o Jižní Koreji a Japonsku. Představitelé však zdůraznili, že tyto otázky jsou momentálně diskutovány a nelze předjímat jakékoliv rozhodnutí. Australští vojáci jsou součástí sil NATO v Afghánistánu, které čítají 9000 mužů a účastní se též Američany vedené koalice v Iráku.
Zdroj: ABC Asia Pacifik (Austrálie)
---
NATO neplánuje využití základen v Bulharsku
Společná vojenská zařízení Bulharska a Spojených států budou využívána pouze těmito dvěma zeměmi. Přestože NATO využití těchto zařízení neplánuje, je to součást těchto vztahů na základě posilování transatlantických svazků, uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer na zahajovacím ceremoniálu výstavy pod názvem „Role bulharské armády v mírových misích NATO“ v Bulharsku.
V Bulharsku vidím stabilního člena NATO a doufám, že se brzy stane plnohodnotným členem Evropské unie, dodal Scheffer. Podtrhl též bulharský vojenský příspěvek v Kosovu, Iráku a Afghánistánu, což z této země činí hodnotného člena aliance. Poděkoval Bulharsku za jeho aktivní podporu a zdůraznil, že hlavním cílem NATO je solidarita a vzájemná podpora.
Zdroj: Focus News (Bulharsko)
---
Očekává se tlak Riceové na NATO kvůli Dárfúru
Očekává se, že ministryně zahraničí Spojených států Condoleezza Riceová vyvine tlak na spojence z NATO, aby přijali významnější roli při pomoci africkým mírovým silám v pokusech ukončit politický a etnický konflikt v súdánském regionu Dárfúr.
Washington nabádá NATO, aby zvýšilo svou podporu mírové misi Africké unie pomocí poskytování logistiky, transportu, plánování a rozšířením výcviku, včetně vyslání neurčeného počtu instruktorů a expertů do Súdánu. Zatím byla pomoc NATO omezena na letecké přepravování a menší výcvikové mise pro velitele Africké unie.
Zdroj: Jerusalem Post (Izrael)
---
Solženicyn: NATO se pokouší kontrolovat Rusko
Ruský spisovatel Alexandr Solženicyn obvinil NATO, že se pokouší dostat Rusko pod svou kontrolu a osočil Ukrajinu, že „fanaticky potlačuje“ ruský jazyk. „Přestože je jasné, že dnešní Rusko pro ně neznamená žádnou hrozbu, NATO metodicky vytváří svou vojenskou mašinérii směrem na východ Evropy a kontinentálně obkličuje Rusko z jihu. Toto zahrnuje otevřenou materiální a ideologickou podporu pro „barevné“ revoluce a paradoxní utváření severoatlantických zájmů ve Střední Asii,“ uvedl bývalý sovětský disident pro list Moscow News.
Zdroj: Interfax (Rusko)
---
Španělský expremiér volá po přijetí Izraele do NATO
Bývalý španělský premiér Jose Maria Aznar vyzval k obsáhlým reformám, které by Severoatlantické alianci umožnily bojovat s islámským terorismem, včetně rozšíření aliance o Izrael, Japonsko a Austrálii. Uvedl to v článku listu Jerusalem Issue Brief Jeruzalémského institutu pro současné otázky.
Aznar napsal, že NATO, které bylo zformováno po 2. světové válce jako protiváha sovětské moci, se musí oprostit od své geografické definice a „rozšířit řady členů, otevřít dveře národům, které sdílí naše hodnoty, které je brání a které se chtějí připojit v boji proti džihádismu. Proto by NATO mělo přijmout Japonsko, Austrálii a Izrael jako plné členy.“
Aznar, který byl ve funkci španělského premiéra mezi lety 1996-2004 napsal, že NATO musí změnit svůj strategický koncept a mělo by pracovat uvnitř hranic svých států místo koncentrování se na vnější hrozby.
Zdroj: Haaretz Daily (Izrael)