natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO ztrácí v Afghánistánu podporu

  20. června 2007  16:00

  NATO ztrácí v Afghánistánu podporu
  Kvůli rostoucímu počtu zabitých civilistů ztrácí Severoatlantická aliance v Afghánistánu podporu obyčejných lidí. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer argumentuje, že civilisté jsou při bojových operacích aliančních jednotek zabíjeni nešťastnou náhodou. Podle něj tedy jde o jinou morální kategorii, než je úmyslné zabíjení povstalci. Aktivisté však prohlašují, že všechny strany konfliktu v Afghánistánu mají morální a právní odpovědnost a musí zajistit, aby civilisté nebyli zabíjeni neopatrným použitím síly. 

  Podle Scheffera se dokonce povstalci snaží zvyšovat množství civilních obětí, aby podkopali podporu zahraničních vojáků a vlády prezidenta Hamída Karzáího. "Pokud jste otec či matka a ztratíte syna nebo dceru, nezajímá vás, zda útok byl legální, zda byl přiměřený. Zajímá vás pouze, že vaše dítě je mrtvé," vysvětlil pracovník organizace Human Rights Watch reakci Afghánců.

  Čtěte také:
  Koaliční síly obviněny ze zabití dětí
  NATO obviněno ze smrti civilistů v Afghánistánu

  Zdroj: Radio Free Afghanistan (Afghánistán)

  ---

  Finsko mimo NATO bude zvláštností
  Pokud Finsko nevstoupí do Severoatlantické aliance, bude mezi státy západní Evropy něčím zvláštním. Uvedl to Martti Ahtisaari, vyjednávač OSN v rozhovorech o budoucnosti Kosova a bývalý finský prezident. Finsko by podle něj mělo být členem všech organizací západních demokracií.

  "Toto není otázka krizového scénáře, to je rozhodnutí, které je založeno pouze na praktických úvahách, " dodal dále Ahtisaari s tím, že Finsko neustále pohlíží na Rusko, jako kdyby bylo pořád Sovětským svazem.

  Čtěte také:
  Finský parlament není proti účasti země v NRF

  Zdroj: Newsroom Finland (Finsko)

  ---

  Ministři EAPC se setkají v Ohridu
  Příští týden se v makedonském Ohridu uskuteční setkání ministrů zemí Euroatlantické rady partnerství (EAPC). Na tomto fóru by se měli sejít ministři zahraničí, obrany a financí. Některé země však budou zastoupeny pouze náměstky ministrů či velvyslanci při NATO. Ohridskému setkání bude předsedat generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  Hlavními tématy jednání mají být Kosovo, Afghánistán a energetická bezpečnost. Fórum chce také rozvíjet diskuse neformálních postojů v rámci EAPC. Zúčastnit by se ho měli též zástupci nevládních organizací a pozváni jsou i představitelé nadnárodních energetických společností.

  Zdroj: Makfax (Makedonie)

  ---

  Makedonský parlament je pro vstup do NATO
  Makedonský parlament jednohlasně schválil „Deklaraci o hledání podpory pro členství v NATO", která bude rozeslána parlamentům všech členských států Severoatlantické aliance. Účelem této deklarace je potvrzení, že všechny členské státy NATO jsou pro přistoupení Makedonie k této organizaci. Blíží se totiž období, kdy bude učiněno konečné rozhodnutí o dalším rozšíření Aliance.

  Deklarace by rovněž měla ukázat, že rozšíření NATO na západní Balkán vytvoří "pevné regionální geopolitické podmínky pro účinné a poklidné řešení statusu Kosova a pro trvalý mír na Balkáně".

  Čtěte také:
  Chorvatsko a Makedonie očekávají brzký vstup do NATO
  Řekové chtějí vetovat vstup Makedonie do NATO

  Zdroj: BIRN (Bosna a Hercegovina)

  ---

  Siemens dodá Alianci nový GIS
  Společnost Siemens oznámila, že uzavřela se Severoatlantickou aliancí kontrakt na dodání nového geografického informačního systému (GIS). Ten by měl zaměstnancům NATO poskytovat nejlepší geografické informace, které v budoucnu mohou být propojeny i s dalšími údaji, např. o logistice. Siemens bude zodpovědný za vedení projektu a integraci různých komponent. Mezi nimi má být geografický software od firmy ESRI či databázové servery a technologie Oracle.

  Zdroj: Directions Magazine (USA)

   

   

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media