natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO: Zneškodnili jsme předáky Talibanu

  16. dubna 2007  17:31

  NATO: Zneškodnili jsme předáky Talibanu
  Alianční mise v Afghánistánu oznámila, že odstranila několik vyšších představitelů Talibanu. „Jednotky ISAF společně s afghánskými silami tento týden zahájily sérii útoků a cílených bombardování proti vůdcům Talibanu v provincii Helmand, která měla za následek odstranění několika klíčových figur,“ píše se v tiskové zprávě NATO. Aliance nicméně odmítla poskytnout jakékoliv detaily ohledně identity zabitých povstalců, jejich hodnosti, popřípadě přesného místa a času jednotlivých útoků. Vojenské akce v jihoafghánské provincii se odehrály v rámci velké ofenzívy sil NATO a afghánské vlády.

  Čtěte také:
  V Afghánistánu zabit předák Talibanu

  Zdroj: People's Daily Online (Čína)

  ---

  NATO a Izrael: Společné námořní cvičení
  Námořnictva Izraele a NATO čeká týdenní cvičení v Rudém moři. Ze strany Aliance se do akce zapojí německá, italská, řecká, španělská a turecká plavidla. Cvičení bude zaměřeno nejen na boj proti terorismu a podvodním minám, ale také na nácvik záchranných operací. Síly NATO se již účastnily společného cvičení s alžírským námořnictvem. V budoucnosti plánují provést obdobné akce s Jordánskem, Tuniskem a Egyptem.
   
  Izraelské ministerstvo obrany tvrdí, že cvičení je klíčové pro boj proti globálnímu terorismu. Stejný zdroj uvádí, že se NATO zajímá o posílení vztahů s Izraelem pravděpodobně kvůli jaderné hrozbě ze strany Íránu. Izrael je členem aliančního Středomořského dialogu, deset let starého fóra pro politické rozhovory a praktickou spolupráci mezi středomořskými státy, jehož dalšími členy jsou Maroko, Alžírsko, Egypt a Jordánsko.

  Čtěte také:
  Izrael podpoří protiteroristické hlídky NATO
  NATO a Izrael společně cvičí proti teroristům

  Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

  ---

  OSN vyšle do Kosova pozorovatele
  Rada bezpečnosti OSN vyšle tento měsíc delegaci do Kosova a Srbska. Organizace tak získá informace „z první ruky“ ohledně situace v regionu před tím, než rozhodne o budoucnosti problematické srbské provincie. Oznámil to ruský velvyslanec při OSN. Spojené národy budou v rámci nadcházejících rozhovorů projednávat návrh zvláštního zmocněnce Marttiho Ahtisaariho, který doporučil, aby provincie získala mezinárodně kontrolovanou nezávislost.

  Kosovo je pod správou OSN a NATO od roku 1999.

  Čtěte také:
  Misi OSN v Kosovu klesá oblíbenost

  Zdroj: Westfall Weekly News (Kanada)

  ---

  Taliban podle HRW cíleně zabíjí civilisty
  Newyorská organizace Human Rights Watch (HRW) upozornila na fakt, že s prohlubujícím se konfliktem v Afghánistánu stoupá počet útoků povstalců Talibanu vůči civilistům. „Počet sebevražedných útoků a jiných povstaleckých aktivit se od roku 2005 dramaticky zvýšil. Až 700 civilistů zahynulo minulý rok na následky akcí Talibanu a jiných skupin,“ vysvětluje organizace ve svém prohlášení. „Povstalci se čím dál častěji dopouštějí válečných zločinů, nezřídka cíleně útočí na civilisty,“ dodává HRW.

  Organizace ve své zprávě také vyzvala Pákistán, aby lépe zabezpečil svou hranici s Afghánistánem. Špatně střežené pomezí využívají ozbrojenci z Talibanu a pašeráci drog. Kábul a jeho západní spojenci navíc kritizují skutečnost, že Taliban využívá některá území Pákistánu jako útočiště. Islámábád ale popírá, že by Taliban jakkoliv podporoval.

  Čtěte také:
  Afghánistán protestuje proti úmrtím civilistů
  HRW kritizuje civilní ztráty v Afghánistánu

  Zdroj: China Daily (Čína)

  ---

  Polsko podpořilo prozápadní ambice Gruzie
  Gruzie by se na příštím aliančním summitu, který se odehraje roku 2008 v Lisabonu, mohla stát součástí Akčního plánu členství. Řekl to polský prezident Lech Kaczynski při své oficiální návštěvě Tbilisi. Gruzínský ministr zahraničí se zmínil o tom, že Polsko je pro Tbilisi „velmi důležitým partnerem“. Gruzie doufá, že jí vstup do Aliance umožní znovu získat kontrolu nad separatistickými regiony Abcházií a Severní Osetií, které jsou podporované Moskvou. Rusko se také ostře staví proti vstupu Gruzie do Aliance.

  Kaczynského návštěva se uskutečnila několik týdnů před plánovanou konferencí o energetice ve Varšavě, které se zúčastní Polsko, Kazachstán, Ázerbájdžán, Gruzie a Ukrajina.

  Čtěte také:
  Bush schválil podporu kandidátům NATO

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

   

   

     egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media