natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO získá přelomový radarový systém

  29. dubna 2005  13:37

  NATO získá přelomový radarový systém
  Severoatlantická aliance podepsala s konsorciem firem kontrakt na vývoj špičkového sledovacího systému, tzv. nebeských očí aliance (AGS - Alliance Ground Surveillance). Ten má být schopný z letadel Airbus a bezpilotních strojů ze vzduchu monitorovat pozemní pohyb. Letadla, která doplní současný systém AWACS pro kontrolu vzdušného prostoru, by měla být připravena do roku 2010.

  Kontrakt v hodnotě 20 milionů eur je částí širší čtyřmiliardové dohody s konsorciem, ve kterém jsou European Aeronautic Defense & Space Co., americká společnost Northrop Grumman Corp. či Galileo Avionica a General Dynamics Canada.
   
  Zdroj: CNN (USA)   

  ---

  O českých vojácích v Afghánistánu se ví
  Patnáctičlenný kontingent českých vojáků, který byl na půlroční misi na mezinárodním letišti v afghánském Kábulu v rámci mise Severoatlantické aliance ISAF a zhruba před měsícem přiletěl zpět do vlasti, byl tento týden oceněn medailemi Za službu v zahraničí, které jim předali ministr obrany Karel Kühnl a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Pavel Štefka.

  Jedna část kontingentu se podílela na meteorologickém zabezpečení řízení letového provozu, druhá pak zajišťovala a likvidovala nalezené výbušniny a nebezpečný materiál.

  Generál Štefka, který se nedávno vrátil z návštavy v USA, při ceremonii o Američanech řekl: „Moc dobře věděli, že máme malý kontingent vojáků v Kábulu, který se stará o ženijní zabezpečení letiště a o meteorologickou službu, věděli, že máme vojáky v provinčním rekonstrukčním týmu v Afghánistánu, věděli o našich budoucích záměrech být řídícím národem na letišti v Kábulu v roce 2006.“

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR  

  ---

  Litva, Polsko a Ukrajina chystají společnou jednotku
  V Kosovu by příští rok měl začít sloužit společný vojenský prapor Litvy, Polska a Ukrajiny. Ten by měl nahradit současnou polsko-ukrajinskou misi. Oznámil to litevský ministr obrany Geminidas Kirkilas po setkání s představiteli Polska. V praporu zvaném LITPOLUKRBAT by mělo být okolo 140 litevských a od 200 do 300 polských a ukrajinských vojáků.

  Zdroj: Defense News (USA)   

  ---

  Bulharsko zatklo hledaného srbského generála
  Srbský generál Cedomir Brankovič, který byl hledán Interpolem a v nepřítomnosti chorvatským soudem odsouzen za zločiny proti lidskosti, byl zatčen bulharskými představiteli, když přijel jako člen srbské vojenské delegace na návštěvu Bulharska. Brankovič v srpnu 1991 velel jednotce bývalé Jugoslávské lidové armády, která byla zodpovědná za smrt 13 civilistů během chorvatské války za nezávislost. Podle soudu jednotka na Bravkovičovy rozkazy též zaminovala okolí 21 vesnic a ostřelovala kostely, továrny a domy. Za to byl odsouzen k 20 letům vězení.

  Generálova návštěva byla plánována bulharským ministerstvem obrany, které nevědělo o vydaném mezinárodním zatykači.

  Zdroj: International Relations and Security Network (Švýcarsko) 

  ---

  V Turecku začne Setkání tygrů
  Vojenské cvičení Severoatlantické aliance Setkání tygrů (NATO Tiger Meet - NTM) letos proběhne u města Balikesir na severozápadě Turecka. Zúčastní se ho jednotky z Belgie, České republiky, Francie, Německa, Slovenska, Turecka a Velké Británie, své pozorovatele vyslaly Polsko, Rakousko a Švýcarsko. Cvičení je zaměřeno na zdokonalení taktických leteckých operací zúčastněných zemí. Trénovat se mají i společné vzdušné operace určené pro zničení nepřátelské protiletecké obrany či prvků elektronické války.

  Související článek: Tygři odlétají na prestižní cvičení NATO

  Zdroj: Turkish Press (USA)  

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media