natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zahájilo vojenské cvičení v Estonsku

  6. května 2014  20:47

  Flotila válečných lodí NATO během cvičení Steadfast Jazz na Baltu (ilustrační foto) | foto: SHAPE

  NATO zahájilo vojenské cvičení v Estonsku

  Severoatlantická aliance zahájila v Estonsku masivní vojenské cvičení Spring Storm, jehož se má letos zúčastnit až šest tisíc vojáků. Cvičení probíhá na pozadí rostoucího napětí mezi NATO a Ruskem kvůli krizi na Ukrajině. "Letos se na cvičení Spring Storm setká rekordní počet vojáků," stojí v prohlášení estonského ministra obrany.

  Velká Británie, Francie a Spojené státy vyslaly vojáky do Pobaltí již na konci dubna. Příslušníci námořní pěchoty by měli v Estonsku zůstat až do konce letošního roku. NATO rovněž vyslalo do Litvy a Polska stíhací letouny a několik vojenských plavidel.

  Kam dál?
  Do Litvy dorazily alianční minolovky (5.5. 2014)

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  USA: Rusko zvyšuje vojenskou aktivitu v Pacifiku

  Kromě vojenských manévrů u hranic s Ukrajinou je Rusko čím dál více vidět i v asijsko-pacifickém regionu, uvedl velitel amerického letectva v oblasti generál Herbert "Hawk" Carlisle. Podle něj tak Rusové chtějí zejména ukázat svaly a získat důležité zpravodajské informace. Ruská vojenská letadla létají u pobřeží Kalifornie a okolo ostrova Guam.

  Podle generála Carlisleho se ruská aktivita "drasticky" zvýšila i v okolí Japonska a Jižní Koreje. "Co se děje na Krymu, je výzvou pro nás všechny, v Evropě i v Pacifiku," soudí velitel. "Tento nárůst ruské aktivity v regionu má jasnou spojitost s děním na Ukrajině," dodal generál Carlisle.

  Kam dál?
  Analýza: Putin nahradil marxismus-leninismus geopolitikou (5.5. 2014)

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

  ---

  Pákistán otevře svůj vzdušný prostor přepravě NATO

  Pákistánská vláda povolila přelety nákladním letounům Severoatlantické aliance nad svým územím. Dohoda umožní rychlý přesun životně důležitého vojenského materiálu do Afghánistánu. První let z pákistánského Karáčí na základnu Bagrám se uskutečnil v pondělí, letoun převážel vojenská vozidla pro afghánskou armádu.

  Spojené státy pošlou do Afghánistánu více než 1 600 vojenských vozidel, která jsou naprosto zásadní pro posílení bezpečnosti a stability. O vozidla naléhavě požádala sama afghánská armáda.

  Kam dál?
  Pentagon zastavil transporty vybavení přes Pákistán (4.12. 2013)

  Zdroj: The News (Pákistán)

  ---

  NATO: Rusko dosáhne svých cílů na Ukrajině i bez invaze

  Ruské jednotky ani nebudou muset vstoupit na území východní Ukrajiny, Moskva totiž dosáhne svých cílů nekonvenčními silami, které budou na místě působit, tvrdí vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove. Ruské povídačky, že na východě země rebelují pouze sami Ukrajinci, jsou podle něj naprosto lživé; podobně jako na Krymu i zde působí ruské speciální síly.

  "Pamatujete, jak Putin odmítal, že by na Krymu působili ruští vojáci, a pak jejich přítomnost potvrdil? Přesně to, co se stalo na Krymu, teď vidíme na východě Ukrajiny," dodal Breedlove.

  Kam dál?
  Rusko se od hranic s Ukrajinou nestahuje, tvrdí Aliance (30.4. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Rusko: Krize na Ukrajině nemá vliv na smlouvu START

  Rusko a Spojené státy pokračují v plnění svých odzbrojovacích závazků podle smlouvy START z roku 2010 navzdory politické krizi na Ukrajině, uvedl náměstek ministra zahraničí Ruska Sergej Rjabkov. "Obě strany implementují smlouvu START zodpovědně a v plném rozsahu," uvedl Rjabkov.

  "Neexistují žádné náznaky toho, že by se tak nemělo stát. Nevidíme žádnou souvislost mezi implementací smlouvy a událostmi na Ukrajině," vysvětlil náměstek. Smlouvu START, která má dále redukovat počet ruských a amerických jaderných střel, podepsal v dubnu 2010 prezident Barack Obama se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem v rámci "resetu" vzájemných vztahů.

  Kam dál?
  Rusko hrozí odstoupením od smlouvy START (3.2. 2014)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media