natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO zahájí společné cvičení s Gruzií

  18. března 2019  16:40

  Gruzínští vojáci během polního cvičení u Vaziani | foto: Ministerstvo obrany Gruzie

  NATO zahájí společné cvičení s Gruzií

  Severoatlantická aliance zahájí společné jedenáctidenní cvičení s gruzínskou armádou nedaleko Tbilisi. Jedná se o „důležité cvičení pro Gruzii a významný milník v posílení vojensko-politické spolupráce mezi NATO a Gruzií,“ uvádí Aliance v prohlášení. Během cvičení by měl zemi navštívit i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Cvičení probíhá pravidelně od roku 2016 a v letošním roce se ho účastní příslušníci dvaceti čtyř zemí NATO. Aliance se na summitu v roce 2008 shodla, že Gruzie se jednoho dne může stát jejím členem, nestanovila však konkrétní datum jejího přijetí.

  Kam dál?
  Gruzie je klíčovým partnerem, říká Stoltenberg (15.3. 2019)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

  ---

  Porošenko: Ukrajina bude připravena přihlásit se do EU a NATO v roce 2023

  Ukrajinský prezident Petro Porošenko je přesvědčen, že Ukrajina bude připravena podat přihlášku do Evropské unie a Severoatlantické aliance v roce 2023.

  „Je vcelku realistické v roce 2023 začít vyjednávání o vstupu do EU a ujistit se, že Ukrajina obdrží Akční plán členství v NATO,“ prohlásil Porošenko.

  Otázka Akčního plánu členství by mohla být řešena již tento prosinec na summitu NATO v Londýně. „Jen členství v EU a především členství v NATO konečně a nezvratitelně garantuje nezávislost našeho státu, bezpečnost země a každého občana,“ dodal Porošenko.

  Kam dál?
  Stoltenberg: NATO je odhodláno nadále pomáhat Ukrajině s reformami (15.3. 2019)

  Zdroj: Unian (Ukrajina)

  ---

  Náčelník GŠ Dunford odmítá, že USA nechají v Sýrii tisíc vojáků

  Šéf sboru amerických náčelníků štábů generál Joseph Dunford odmítá informace, že by Spojené státy plánovaly nechat v Sýrii tisíc svých vojáků.

  „Nedošlo k žádné změně plánu oznámeného v únoru, že budeme implementovat rozhodnutí prezidenta o stažení sil USA ze Sýrie,“ uvedl generál. Vyvrátil tak zprávu deníku The Wall Street Journal, podle které plánují USA nechat v Sýrii 1 000 vojáků, kteří by spolupracovali s kurdskými silami.

  Generál také potvrdil, že Turecko a USA se shodly na „počátečním konceptu“ bezpečnostního uspořádání kolem syrsko-turecké hranice. „Plánování bylo zatím produktivní,“ prohlásil Dunford ke spolupráci s Tureckem.

  Kam dál?
  NATO vítá úsilí USA a Turecka najít shodu ohledně severní Sýrie (7.3. 2019)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Zpráva: Většina vrtulníků bundeswehru není v operačním stavu

  V loňském roce měla německá armáda průměrně jen dvanáct helikoptér Tiger schopných nasazení z celkového počtu 53 strojů, uvádí tajná zpráva o materiální situaci bundeswehru. Ani další transportní helikoptéry typu NH90 a CH-53 na tom nebyly o mnoho lépe. Německá armáda je dlouhodobě kritizována za špatný stav svého vybavení.

  Náčelník generálního štábu německé armády dříve oznámil, že operační připravenost bundeswehru dosahuje 70 %. Zároveň však uznal nedostatky v oblasti transportních helikoptér, ponorek a letounů Tornado.

  Kam dál?
  Německému Bundeswehru chybí vybavení i lidé (30.1. 2019)

  Zdroj: Euronews (Německo)

  ---

  Afghánské síly utrpěly značnou porážku v bitvě s Tálibánem

  Útok ozbrojenců hnutí Tálibán na stanoviště afghánských sil na severozápadě země zanechal 22 mrtvých vojáků. V dalších incidentech se mělo padesát příslušníků armády povstalcům vzdát a dalších sto utéct do sousedního Turkmenistánu. „Tálibán získal kontrolu nad dalšími oblastmi v regionu,“ uvedl předseda rady severní provincie Fárjáb.

  K útoku na afghánské vojáky došlo, zatímco Tálibán vede přímé rozhovory se Spojenými státy o ukončení 17 let dlouhé války. Podle obou stran dochází v těchto rozhovorech k pokroku.

  Kam dál?
  Talibán pokračuje v tlaku na afghánské vládní síly (12.3. 2019)

  Zdroj: France24 (Francie)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media