natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO začíná hledat svého nového šéfa

  25. července 2013  18:07

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  NATO začíná hledat svého nového šéfa

  Pozice generálního tajemníka NATO bude od července 2014, kdy skončí mandát současnému generálnímu tajemníkovi Andersi Foghu Rasmussenovi, volná. Jeden z možných uchazečů, současný předseda Evropské komise José Manuel Barroso, však odmítl komentovat, zda se poté, co příští rok v květnu po evropských parlamentních volbách pravděpodobně skončí v čele Evropské komise, bude o místo šéfa NATO ucházet.

  Podle serveru EurActiv probíhá hledání Rasmussenova nástupce už v současnosti, kdy je za favorita zatím považován současný ministr obrany Belgie Pieter De Crem. Zmiňována jsou také jména bývalého ministra zahraničí Itálie Franca Frattiniho a současného polského ministra zahraničí Radosława Sikorskiho. Jejich šance na zisk pozice šéfa NATO jsou však prý mizivé.

  Rasmussen se z čela Severoatlantické aliance pravděpodobně přesune do vysoké pozice v Evropské unii. Podle dánského deníku Politiken je vážným kandidátem na pozici předsedy Evropské rady nebo šéfa zahraničních styků EU.

  Kam dál?
  Rasmussen získal prestižní americkou cenu Atlantické rady (15.5. 2013)

  Zdroj: EurActiv (Velká Británie)

  ---

  Pentagon kvůli nepokojům v Egyptě odložil dodávku stíhaček

  Dodání čtyř stíhacích letounů F-16, které měly tento týden odletět do Egypta jako součást americké vojenské pomoci Egyptu, byl odložen. Americká vláda prý stále zvažuje, zdali vojenskou pomoc Egyptu dosahující 1,3 miliard dolarů ročně ve světle posledních egyptských vnitropolitických událostí ještě dále nesníží. USA měly původně Egyptu dodat 20 stíhaček F-16, ačkoliv jich již 8 bylo doručeno dříve v letošním roce, dodání dalších letounů bylo nyní odloženo. Egyptská armáda si mimo jiné vyžádala od USA i americké tanky M1A1 Abrams, ale o nich také ještě nebylo rozhodnuto.

  Egypt je klíčovým spojencem USA v regionu, což je důvodem, proč se americké administrativě nechce snižovat vojenskou pomoc. Odklad dodání stíhaček F-16 je prvním krokem ze strany USA poté, co byl egyptskou armádou sesazen prezident Muhammad Mursí. Americká vláda se stále nerozhodla, zdali došlo v Egyptě k puči, což by ji zavazovalo přerušit zemi veškerou vojenskou pomoc.

  Kam dál?
  Egyptská armáda řídí tamní politiku už přes šedesát let (15.7. 2013)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  NATO vyšle pozorovatele na rusko-běloruské cvičení

  Členské státy Severoatlantické aliance využijí nabídku Ruska a vyšlou své vojenské pozorovatele na zářijové rusko-běloruské vojenské cvičení Zapad 2013. Pozvánka na účast na manévrech, do kterých se zapojí na 13 tisíc ruských a běloruských vojáků, je jedním z výsledků posledního zasedání Rady Rusko-NATO. "Tyto kroky ukazují, že se naše vztahy vyvíjí správným směrem," prohlásil nejmenovaný diplomat, jenž se zasedání zúčastnil, na adresu vztahů mezi Ruskem a Aliancí.

  NATO na oplátku nabídlo Rusku plnou informovanost ohledně všech významnějších vojenských cvičení aliančních zemí. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena byli navíc již ruští vojenští pozorovatelé pozváni, aby se zúčastnili vojenského cvičení Steadfast Jazz v Pobaltí.

  "Informace o cvičení společně s rozhodnutím pozvat pozorovatele NATO jsou důležitými kroky k posílení vzájemné důvěry a transparentnosti v Evropě," nechal se slyšet zmiňovaný diplomat.

  Kam dál?
  Vojenští inspektoři NATO létají nad Ruskem a Běloruskem (8.7. 2013)
  Rusko a NATO uspořádají společné cvičení v Černém moři (29.4. 2013)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  SACEUR: NATO nesmí snižovat své obranné výdaje

  Přestože jsou v současnosti soudržnost Severoatlantické aliance a schopnost jejích členských zemí provádět společné operace na svém historickém maximu, mělo by NATO zajistit, aby škrty ve vojenských výdajích jeho sílu neoslabily, uvedl v rozhovoru pro Reuters nejvyšší velitel amerických a aliančních sil v Evropě (SACEUR) generál Philip Breedlove. Primárním cílem Breedlova je prý nyní udržet schopnosti NATO získané v posledním desetiletí prostřednictvím společných vojenských cvičení a zahraničních misí.

  "Pochopitelně k tomu ale potřebujeme dostatečný rozpočet, proto členským zemím zdůrazňujeme, že vojenské výdaje jsou nezbytné," upozornil Breedlove s tím, že společné vzdělávání, výcvik a udržování jednotných standardů jsou neustále třeba. Kromě USA, Řecka, Velké Británie a Estonska nicméně nedosahuje žádná země NATO společného aliančního cíle, aby do vojenského rozpočtu vyčleňovaly alespoň 2 procenta HDP země.

  Kam dál?
  Rasmussen chválil nadnárodní spolupráci aliančních partnerů (3.7. 2013)
  Spojenci nedodržují závazky, varuje Rasmussen v interní zprávě (10.6. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Stíhačky NATO donutily v Lotyšsku přistát soukromý letoun

  Stíhači Severoatlantické aliance, kteří momentálně střeží vzdušný prostor nad Pobaltím, donutili k přistání malý letoun, jenž narušil vzdušný prostor Ruska a Litvy, uvedlo ministerstvo obrany Litvy. Soukromý dvoumístný letoun Cessna letící z Polska do Norska nakrátko vlétl do vzdušného prostoru ruského Kaliningradu, odkud ho vyprovodily ruské stíhačky Su-27.

  Cessna následně přelétla do vzdušného prostoru Litvy, k čemuž nicméně podle tamního ministerstva obrany také neměla povolení. Stíhačky NATO proto donutily letoun přistát na lotyšském letišti Ventspils.

  Zdroj: Ria Novosti (Rusko)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media