natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO vyšle do Libye tým, má prověřit možnosti alianční pomoci

  10. června 2013  15:44

  Vojáky do Libye NATO nepošle, nabízí výcvik bezpečnostních sil. Ilustrační foto. | foto: NATO

  NATO vyšle do Libye tým, má prověřit možnosti alianční pomoci

  Severoatlantická aliance vyšle do Libye tým expertů, jejichž úkolem bude vyhodnotit stávající bezpečnostní situaci v zemi. Výsledek následně poslouží Alianci při jejím rozhodování, jak zemi pomoci v boji proti ozbrojencům, kteří jsou loajální al-Káidě.

  „Chtěl bych zdůraznit, že se nebude jednat o nasazení vojáků v Libyi,“ řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a dodal, že Libye podala minulý týden formální žádost o pomoc. NATO chce přispět libyjským bezpečnostním složkám především skrze výcvik, který podle Rasmussena „bude probíhat mimo území Libye“.

  Libye je sužována nestabilitou od roku 2011, kdy letecká operace NATO přispěla ke svržení zdejšího letitého diktátora Muammara Kaddáfího. Závazek pomoci libyjské vládě přišel poté, co se americký ministr obrany Chuck Hagel společně s dalšími aliančními ministry obrany sešli na dvoudenním jednání v Bruselu, které se soustředilo především na problematiku Afghánistánu a kyberbezpečnosti.

  Kam dál?
  NATO zváží výcvikovou misi pro Libyi (4.6. 2013)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Tálibán zaútočil na letiště v Kábulu

  Sedm povstalců včetně sebevražedných atentátníků zaútočilo na hlavní letiště afghánského hlavního města Kábulu. Útočníkům se z rozestavěné budovy dařilo čtyři hodiny bojovat proti vládním silám. Všechny odlety byly zrušeny a přílety byly přesměrovány na letiště na severu země. K útoku se okamžitě přihlásil Tálibán. Během bojů došlo ke zničení dodávky naplněné výbušninami a podle všeho nedošlo ke zranění žádného z afghánských vojáků ani civilistů.

  Kábulské letiště je domovem hlavní operační základny Severoatlantické aliance a je plné vojáků, policistů i strážních věží. Stejně tak se o ochranu letiště stará několik kontrolních stanovišť. Útoky na vysoce chráněná letiště, která využívají vojáci a civilisté, jsou relativně vzácné a pro ozbrojence představují velmi ambiciózní cíle. Útočníci se podle místních zdrojů dostali na letiště v převlečení za policisty.

  Útok může přispět k rostoucím obavám o schopnostech afghánských ozbrojených složek vypořádat se s intenzivními boji s povstalci po odchodu většiny zahraničních vojáků na konci příštího roku. Afghánské bezpečnostní složky v současné době tvoří 352 tisíc vojáků a policistů.

  Kam dál?
  Taliban zaútočil na centrum Kábulu (28.5. 2013)
  Taliban podnikl největší útok letošní ofenzívy (22.5. 2013)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Spojenci nedodržují závazky, varuje Rasmussen v interní zprávě

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se obává nedostatečné vojenské připravenosti NATO v klíčových oblastech a zároveň pobízí evropské partnery, aby zvýšili svůj přínos pro Alianci. Vyplývá to z interního dokumentu NATO, o němž informoval německý časopis Spiegel. Rasmussen vyzdvihl patnáct problémových oblastí, z nichž některé jsou zřejmé již od konfliktu v Libyi v roce 2011. Evropští spojenci tak nedodržují své závazky, vyplývá ze zprávy.

  NATO je podle Rasmussena nedostatečně zásobeno potřebnou municí jako například samostatně naváděnými raketami. Situace se přitom nemá zlepšit ani v příštích šesti letech, měl se nechat slyšet Rasmussen. Stejně tak trpí Aliance deficitem v počtu bojových letounů, které jsou schopny doplňování paliva za letu. Pro potřeby NATO jich mělo být dostupných 235, zatímco ve skutečnosti je počet takových letounů pouze na počtu osmi desítek (bez USA).

  Dlouhodobým problémem je také nerovné sdílení zátěže mezi USA a evropskými státy. Ty totiž často porušují pravidlo, podle kterého jedna země nesmí nést více než polovinu celkové zátěže.

  Kam dál?
  NATO se stává irelevantním, varuje Hillary Clinton (2.5. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Novou Obamovou poradkyní pro národní bezpečnost je Susan Rice

  Americký prezident Barack Obama jmenoval Susan Rice novou poradkyní pro národní bezpečnost. Bývalá vyslankyně Spojených států při OSN tak posílila Obamův tým v Bílém domě. Na její místo byla nominována Samantha Power. „Tým těchto lidí se výjimečně zasloužil o bezpečnost Ameriky. Americké hodnoty šířili do všech koutů světa, které jsou vděčny za naši podporu,“ řekl Obama při ceremoniálu v růžové zahradě Bílého domu.

  Rice byla hlavním kandidátem na místo ministryně zahraničí uvolněné po Hillary Clinton, ale sama se zřekla nominace, a to kvůli kritice ze strany republikánů. Pro její novou pozici není třeba schválení senátem USA.

  Zdroj: Politico (USA)

  ---

  Šéf NATO: Turecko by mělo usilovat o mírové protesty, Rusko komplikuje řešení v Sýrii

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen vyzval představitele Turecka stejně jako protivládní demonstranty, aby se snažili o zajištění mírového průběhu demonstrací. Svobodu slova k vyjádření politického názoru přitom označil za jednu ze základních demokratických hodnot, které Aliance zastává. Mezi Rasmussenem a tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoğanem již v minulosti jednou došlo ke střetu názorů ohledně svobody tisku.

  Ohledně problematiky konfliktu v Sýrii Rasmussen vyjádřil obavy nad ruskou vojenskou pomocí, která je poskytována vojskům vlády prezidenta Bašára Asada. Ta podle šéfa NATO podkopává úsilí k nalezení politického řešení krize, kvůli které zemřelo již více než 80 tisíc lidí.

  Kam dál?
  USA kritizují Moskvu za dodávky zbraní syrskému režimu (29.5. 2013)

  Zdroj: Today's Zaman (Turecko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media