natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO vyšle bezpečnostní poradce do Libye

  22. října 2013  15:34

  Nově budovaná libyjská armáda | foto: Ministerstvo obrany Libye

  NATO vyšle bezpečnostní poradce do Libye

  Severoatlantická aliance vyslyší libyjskou žádost a zemi poskytne pomoc v oblasti vybudování libyjských bezpečnostních sil. NATO tak nyní vyšle do Libye, která je sužována bojem bývalých rebelů, tým bezpečnostních expertů. Ti budou v zemi podle nepotvrzených informací působit pouze jako poradní tým a nijak se nezapojí například do samotného výcviku bezpečnostních složek. Malá skupina poradců bude mít nicméně své stálé stanoviště v Bruselu, nikoliv v samotné Libyi.

  Kolik přesně členů bude tvořit alianční poradní tým, jenž bude blízce spolupracovat s mezinárodními organizacemi i jednotlivými členy Aliance, nebylo zveřejněno.

  Kam dál?
  NATO stále zvažuje žádost Libye o asistenci (11.10. 2013)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  NATO omezí výcvik afghánského letectva

  Severoatlantická aliance plánuje přeformulovat plán na výcvik plně funkčních afghánských vzdušných sil a po roce 2014 se bude daleko více soustředit pouze na ty nejzásadnější oblasti vzdušné obrany. Nový plán byl navržen ještě před jednáním mezi USA a Afghánistánem týkajícího se setrvání zahraničních vojáků v zemi i po roce 2014. "Upravili jsme každou jedinou věc, ke které jsme se za poslední čtyři roky upsali, a dramaticky zjednodušili celý projekt," uvedl velitel výcviku vzdušných sil v Afghánistánu generál John E. Michel, podle kterého by plán zredukovaného výcviku měl ušetřit 3 miliony dolarů.

  V nové podobě se výcvik NATO například zaměří na schopnost vzdušné podpory pozemním silám, naopak výcvik méně podstatných misí letectva bude omezen. NATO tak například ukončí trénink na letounech Cessna 208, které jsou využívány k evakuaci zraněných z bojiště nebo zásobování jednotek na zemi. NATO také snížila jazykové nároky na údržbáře letounů, kdy byli doposud všichni nuceni znát angličtinu perfektně, nyní bude stačit alespoň dobrá znalost anglického jazyka u třetiny z nich. V neposlední řadě NATO ukončí plošný nácvik nočního létání, které bude přenecháno pouze speciálním jednotkám afghánského letectva.

  Kam dál?
  Spojené státy darovaly Afghánistánu dva nákladní letouny (10.10. 2013)
  Největším přínosem NATO afghánským vojákům je gramotnost (2.10. 2013)

  Zdroj: The Washington Times (USA)

  ---

  Chceme transparentnější vztahy s Ruskem, zní z NATO

  Severoatlantická aliance by si přála transparentnější vztahy s Ruskem a jako téma to bude také prodiskutováno na nejbližší schůzce představitelů Ruska a NATO. Ministři obrany členských států a ruský ministr obrany Sergej Šojgu by se měli sejít v Bruselu v tomto týdnu. "Vždy je dobré zvyšovat důvěru a jistotu, především pak když nedaleko od vzájemných hranic cvičí velké skupiny ozbrojených sil," nechala se slyšet mluvčí Aliance Oana Lungescu s tím, že pro více transparentnosti mezi Ruskem a NATO stále existuje prostor.

  NATO bylo letos jako pozorovatelská strana pozváno k účasti na společného rusko-běloruského cvičení Zapad 2013. Litevský ministr obrany Juozas Olekas se v kontextu s tímto cvičením již vyslovil s kritikou, že dosáhlo daleko větších rozměrů než původně deklarovaný nácvik boje proti terorismu. Rusko bylo zase jako pozorovatel přizváno k cvičení Steadfast Jazz, jež proběhne letos v listopadu v Pobaltí a Polsku.

  Kam dál?
  Lodě NATO navštívily Rusko (18.10. 2013)
  Rusko a NATO zahájí společné cvičení Bdělé nebe 2013 (23.9. 2013)

  Zdroj: Lithuanian Tribune (Litva)

  ---

  Pákistánský premiér se setká s Obamou

  Ministerský předseda Pákistánu Nawáz Šaríf se ve Washingtonu setká s prezidentem USA Barackem Obamou. K vůbec první schůzce těchto dvou představitelů dojde ve světle příprav na stažení zahraničních jednotek z Afghánistánu, kde se právě od Pákistánu očekává, že bude hrát konstruktivní roli. "Pákistán má v Afghánistánu dobré kontakty a mohl by je využít k dobrým účelům. Spolupráce USA a Pákistánu dává naději v pozitivní vývoj v Afghánistánu," domnívá se analytik Centra pro strategická a mezinárodní studia Karl Inderfurth.

  Předmětem setkání bude pravděpodobně i téma útoků prostřednictvím bezpilotních dronů, které jsou v Pákistánu extrémně neoblíbené, nicméně pro USA představují účinný nástroj pro boj s terorismem. Právě oddanost Pákistánu v boji proti pákistánským teroristům, kteří v Afghánistánu útočí na mezinárodní jednotky, bude na vrcholu jednací agendy. "Myslím, že by USA měly rády lepší představu o tom, co je Nawáz Šaríf ochotný dělat v oblasti spolupráce v boji proti terorismu," dodal Inderfurth.

  Kam dál?
  Na americký konzulát v Afghánistánu zaútočili Pákistánci (24.9. 2013)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Ministři obrany NATO se setkají v Bruselu

  Zlepšení schopností NATO, vývoj situace v Afghánistánu a spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem budou tématy dvoudenního ministerského jednání členů NATO v Bruselu. První den jednání bude věnován kromě zlepšování schopností sil NATO tématu kyber-obrany nebo aliančního protiraketového deštníku. Druhý den pak bude zasvěcen dalším krokům alianční Iniciativy spojených sil, která se po stažení bojových jednotek z Afghánistánu v roce 2014 zaměří na výcvik, cvičení a vzdělávání afghánské armády.

  Kromě jednání ministrů obrany členských zemí proběhne v Bruselu i schůze Rady NATO-Rusko, která by měla zahrnout body společné vojenské a obranné spolupráce i témata týkající se mezinárodní bezpečnosti jako například syrský konflikt. Ministerské setkání ukončí mítink s ministry obrany partnerských zemí NATO.

  Kam dál?
  Rada NATO-Rusko se zaměří na Afghánistán (17.10. 2013)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media