natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO vyšetřuje počítačové útoky na Estonsko

  21. května 2007  15:08

  NATO vyšetřuje počítačové útoky na Estonsko
  Severoatlantická aliance zkoumala počítačové útoky na oficiální estonské stránky. Ukázalo se, že tyto útoky jsou závažné, dobře organizované a koordinované, uvedl představitel NATO. Dosud se nicméně neprokázalo, zda pocházejí z Ruska, které Estonsko z jejich provádění podezřívá, ale dodal, že zcela jistě se nejedná o práci "dvou teenagerů".

  Internetové stránky estonských institucí jsou napadány od konce dubna, kdy mezi Estonskem a Ruskem vypukl spor kvůli odstranění památníku sovětského vojáka z centra Tallinu.

  Čtěte také:
  Estonsko žádá NATO o ochranu před hackery
  Rusko prý vede „kyber-válku“ proti Estonsku

  Zdroj: Turkish Daily News (Turecko)

  ---

  Scheffer navštívil Bushův ranč
  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer přijal pozvání amerického prezidenta George Bushe a se svou ženou Jeannine přijel na Bushův texaský ranč. Po projížďce po pozemcích následovala večeře, jíž se zúčastnili i američtí ministři obrany a zahraničí Robert Gates a Condoleezza Rice.

  Hlavním tématem jejich rozhovoru byl Afghánistán, v němž už letos kvůli násilnostem zemřelo více než 1 600 lidí. Zvyšující se počet zabitých civilistů navíc obrací veřejné mínění proti zahraničním jednotkám a prezidentu Hamídu Karzáímu. Jednalo se i o Kosovu, jehož nezávislost na Srbsku USA prosazují. Proti ní se však staví Rusko, které se staví odmítavě k rozšiřování NATO na východ i k vybudování amerických protiraketových základen v Evropě.

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  NATO zabilo další velitele Talibanu
  Při leteckém náletu v nepřístupné oblasti jižního Afghánistánu bylo zabito "významné množství" velitelů Talibanu. Ve svém prohlášení to uvedla Severoatlantická aliance. Díky náletům se tak Alianci daří narušovat povstaleckou velitelskou strukturu v jižním Afghánistánu a omezovat její akceschopnost. Rovněž se tím daří zahraničním a afghánským vojákům stabilizovat zemi pod správou vlády prezidenta Hamída Karzáího. Koaliční letadla též vybombardovala sedm povstaleckých základen a tři úkryty zbraní.

  Útočili ale i povstalci. Sebevražedný atentátník zabil nejméně deset lidí a dalších třicet zranil na tržišti ve východoafghánském městě Gardez. Při dalším sebevražedném útoku ve městě Kunduz na severu země bylo zabito pět afghánských a tři němečtí vojáci.

  Čtěte také:
  Smrt mully Dadullaha: Silná rána pro Taliban

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Zvýšený počet náletů vede k více civilním ztrátám
  Zvýšené používání leteckých útoků zahraničními vojáky v Afghánistánu vede k vyšším ztrátám na životech místních obyvatel. V uplynulých měsících už při leteckých úderech v provinciích Herat a Helmand zahynulo 71 civilistů. Jejich počet se zvyšuje kvůli zintezivnění bojů mezi vojáky NATO a bojovníky Talibanu, při nichž si často vojáci přivolávají leteckou podporu.

  Úmrtí civilistů vyvolává hněv obyvatelstva, a tak velitelé NATO stojí před dilematem, zda používání leteckých útoků stojí za ztrátu podpory veřejnosti. Podle některých analytiků je hlavním problémem nedostatek pozemních jednotek, spolu s neochotou je použít a utrpět tak ztráty, což vede k letectvu jako neodolatelné volbě. Podle vrchního aliančního velitele v Afghánistánu generála Bantze Craddocka má NATO v Afghánistánu pozemních vojsk dostatek. Chybí však helikoptéry, které by je v případě nouze dopravili do místa bojů.

  Čtěte také:
  Německo chce změnu taktiky v Afghánistánu
  NATO chce snížit civilní ztráty v Afghánistánu

  Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

  ---

  Polští vojáci se chystají na misi v Afghánistánu
  Polští vojáci umístění v Afghánistánu se připravují na oficiální začátek jejich mise. Plné bojové pohotovosti by měli dosáhnout na přelomu května a června, kdy začnou s hlídkováním ve své oblasti a v případě potřeby budou čelit ozbrojencům Talibanu. Podle analytiků na polské vojáky nečekají pouze riskantní vojenské operace, ale rovněž vzrůstající odpor místních obyvatel k zahraničním vojákům.

  Generál Mieczyslaw Bieniek, poradce afghánského ministra obrany v Kábulu, je přesvědčen, že vojáci odvedou svou práci důkladně. Zdůraznil, že do této země jsou vysílání pouze nejlepší a nejzkušenější vojáci. Celkem 1 300 polských vojáků je umístěno na čtyřech základnách v jižním a východním Afghánistánu.

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

   

   

   

   

   

   

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media