Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: Vstup Černé Hory je jistý, i přes protest Ruska

4. listopadu 2016  14:24
Náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller. | foto: Ministerstvo zahraničí USA

NATO: Vstup Černé Hory je jistý, i přes protest Ruska

Vstup Černé Hory do Severoatlantické aliance probíhá hladce, a to i přes silný odpor Ruska, konstatovala náměstkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance Rose Gottemoeller.

Oficiální přistoupení očekává na začátku roku 2017, jakmile všech 28 členských států ratifikuje přístupové dohody s Černou Horou ve svých parlamentech. Zástupci Černé Hory nedávno obvinili Rusko z plánování převratu během voleb, z nichž nakonec vítězně odešli prozápadní strany spolupracující s NATO.

Kam dál?
Premiér Černé Hory obviňuje Rusy z financování kampaně proti NATO (14.10. 2016)

Zdroj: Fox News (USA)

---

V Polsku se rozhoduje o vytvoření nové armády

Polští zákonodárci musí rozhodnout o návrhu ministra obrany Antoniho Macierewicze o vytvoření nové ozbrojené složky, tzv. sil územní obrany (wojska obrony terytorialnej). Podle návrhu Macierewicze by měly nové síly doplnit aktivity regulérní armády, kdy by jednotky měly rovněž učit patriotismu a zodpovědnosti v lokálních komunitách.
Opozice i experti návrh kritizují a obávají se vytváření paralelních vojenských struktur, které by mohly být zneužity např. k potlačování protestů.

Ministr by rád viděl vytvoření sil na začátku příštího roku, do roku 2019 by pak mělo být aktivních 53 000 příslušníků. Mezi roky 2016 a 2019 by na fungování této armády mělo být vynaloženo 834 milionů eur. Vojáci by měli měsíčně obdržet 115 eur, což je o 24 eur méně, než co mají příslušníci regulérní armády.

Kam dál?
KOMENTÁŘ: Martin Ehl: Zrušení projektu Caracal & konec výmarského trojúhelníku (31.10. 2016)

Zdroj: Radio Poland, Newsweek Polska (Polsko)

---

Opustit Alianci by bylo chybou, tvrdí americký admirál

Pro NATO by byl odchod Spojených států „polibkem smrti“, šlo by tedy o enormní geopolitickou chybu, tvrdí bývalý vrchní velitel sil Severoatlantické aliance a americký admirál ve výslužbě James Stavridis. Jednalo by se o zahození potenciálu „hard i soft power“, který Západ od druhé světové války nashromáždil.

Ve svém projevu se tak Stavridis vymezil vůči republikánskému kandidátovi na prezidenta Donaldu Trumpovi. Již dříve se také vyrojily informace o tom, že demokratická kandidátka Hillary Clinton vybrala Stavridise do užšího seznamu lidí na pozici viceprezidenta. Nyní to vypadá, že by v případě vítězství Clinton mohl Stavridis nastoupit do administrativy jako ministr zahraničních věcí.

Kam dál?
Trump NATO zničit nechce, jak nesprávně tvrdí Demokraté (11.10. 2016)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Afghánistán: nejméně 30 civilistů zabito při náletu NATO

Ve městě Kundúz na severu Afghánistánu bylo podle místních úřadů během náletu Severoatlantické aliance zabito nejméně 30 civilistů, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. Alianční nálet podle americké armády pomáhal spojeneckým silám bojujícím proti Tálibánu, který je v provincii na severu Afghánistánu velmi aktivní.

Během této operace byli navíc při přestřelce zabiti dva američtí vojáci asistující afghánským jednotkám, oba Američané zde působili v rámci poradní a výcvikové mise Aliance.

Kam dál?
Afghánské jednotky vytlačují Tálibán z Kundúzu (4.10. 2016)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Proti dronům: americká armáda představila novou strategii boje

Nová verze americké armádní výcvikové a řídící doktríny se zaměřuje na řešení boje proti nepřátelským dronům. Američané plánují vedle nových systémů, které chce armáda vyvinout, rovněž využít celé spektrum dalších nástrojů, včetně reorganizace či speciálního výcviku.

Armáda by se podle dokumentu měla především zaměřit na čtyři základní oblasti: velení mise, detekci, identifikaci a zneškodnění. Podle strategie se počítá s tím, že boj proti této technologii nebude probíhat jen ve vzduchu, ale i v ostatních oblastech. Velký důraz se klade také na důkladný výcvik jednotlivých vojáků, kteří musí vědět, jak adekvátně na hrozbu
reagovat.

Kam dál?
Americká armáda buduje v Africe základnu pro drony (30.9. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

mad; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.