Albánie a Chorvatsko se oficiálně staly členskými zeměmi Severoatlantické aliance. Ta v současnosti má tedy už 28 členů. Aliance chtěla oslavit 60. výročí svého založení symbolickým rozšířením o státy regionu, v němž ještě před deseti lety probíhala válka. Makedonie, která původně také měla být v této vlně rozšiřování, se nakonec členem NATO stát nemohla kvůli sporu s Řeckem o svůj název.
Chorvatská velvyslankyně ve Spojených státech Kolinda Grabar-Kitarovič po uložení ratifikačních listin na ministerstvu zahraničí USA prohlásila, že její země je připravena převzít svůj díl odpovědnosti v alianční misi v Afghánistánu. K jejím slovům se připojil i albánský velvyslanec ve Washingtonu Aleksander Sallabanda.
Čtěte také:
Chorvatsko obdrželo pozvánku do NATO
Chorvatsko a Albánie chtějí vstoupit do NATO v dubnu
Zdroj: BBC (Velká Británie)
NATO bude na summitu řešit posily pro Afghánistán
Představitelé Severoatlantické aliance se na summitu ve Štrasburku a Kehlu budou snažit přesvědčit členské země, aby vyslaly 4 000 dalších vojáků na jih Afghánistánu. Tyto posily by na neklidném jihu pomáhaly dohlížet na klidný průběh srpnových prezidentských voleb.
Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál John Craddock původně požadoval dalších osm praporů pro Afghánistán, nyní by však stačily čtyři. Dva z nich již byly přislíbeny Německem a Itálií. Velká Británie pravděpodobně poskytne přepravní a logistickou podporu po předvolební dobu.
Čtěte také:
Obama prosadí posily pro Afghánistánu jen těžko
NATO požaduje další vojáky pro Afghánistán
Zdroj: Times Online (Velká Británie)
Piráti u Somálska napadli alianční loď
Piráti v Adenském zálivu napadli zásobovací loď německého námořnictva FGS Spessart, kterou mylně považovali za komerční obchodní loď. Německé plavidlo začalo piráty pronásledovat za pomoci dvou dalších lodí, fregaty, vrtulníku a letadla.
„Chybný úsudek pirátů se ukázal být dobrou příležitostí pro sedm států, které udeřily, a přispěly tak k větší námořní bezpečnosti,“ prohlásil mluvčí NATO.
Na pirátské lodi bylo nalezeno několik zbraní a sedm zadržených pirátů bylo přemístěno na jinou německou fregatu, na které zůstanou do doby, než se rozhodne o jejich případném trestním stíhání.
Čtěte také:
NATO plánuje další operace u Somálska
Svět stupňuje boj proti somálským pirátům
Zdroj: The Press Association (Velká Británie)
Policisté a demonstranti se připravují na summit NATO
Zhruba 25 000 německých a francouzských policistů zaujímá pozice okolo tří měst na obou stranách Rýna před příjezdy hlav států na summit Severoatlantické aliance. Při příležitosti jeho konání se očekávají demonstrace tisíců protestujících.
Francouzská ministryně vnitra Michele Alliot-Marie nazvala přípravy na summit největší bezpečnostní operací Francie za poslední léta a varovala před možnými teroristickými útoky a potyčkami. Podle ní se na summit chystá až 40 000 demonstrantů, z nichž 2 000 by mohly vyvolat násilnosti.
Již v úterý začaly na řece, která odděluje Štrasburk a Kehl, patrolovat lodě. Byly také zmobilizovány vrtulníky a nemocnice v okolí několika kilometrů se zásobily nutným materiálem pro případ, že by se protesty zvrhly v násilí. Školy a obchodní domy na předměstích Štrasburku byly zavřeny.
Čtěte také:
Francie se obává demonstrací během summitu NATO
Štrasburk se připravuje na summit NATO
Zdroj: AP (USA)
Rusko odrazuje Finsko od vstupu do NATO
Rusko varovalo Finsko, aby nevstupovalo do Severoatlantické aliance. Takový krok by podle Julia Kvitsinka ze zahraničněpolitické komise ruské státní Dumy zničil bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi.
Kvitsinky prohlásil, že Rusko považuje NATO za nástroj americké zahraniční politiky. Vstup Finska do Aliance by mohl spustit vojenskou, politickou a ekonomickou odpověď Ruska.
Čtěte také:
Finská prezidentka vysvětluje postoj své země vůči NATO
Finsko: Do NATO vstoupíme nejdříve v roce 2011
Zdroj: The Epoch Times (USA)