natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO v Iráku ochrání soukromá firma

  5. května 2005  16:38

  NATO v Iráku ochrání soukromá firma
  Představitelé aliance nedávno doporučili najmout k ochraně své vznikající vojenské akademie v Iráku soukromou bezpečnostní agenturu. V akademii bude od září důstojníci NATO připravovat na vojenskou profesi své irácké kolegy.

  NATO se k tomuto kroku uchýllilo proto, aby se zabránilo dalšímu zpoždění při otevírání nové akademie. Zpravodajský server Australian uvádí s odvoláním na zdroj v NATO, že v případě nájmu soukromé firmy se jedná o dočasné řešení, které by mělo poskytnout alianci čas na zhodnocení situace a rozhodnutí o nasazení vlastních vojenských sil.

  Do dnešních dnů se Severoatlantické alianci podařilo vycvičit více jak 500 iráckých důstojníků a do budoucna by měla zajistit výcvik jednoho tisíce Iráčanů ročně.

  Zdroj: The Australian (Austrálie)

  ---

  Letadla AWACS budou chránit Bushe v Evropě
  Alianční letadla systému včasné výstrahy AWACS budou chránit vzdušný prostor Nizozemí a Litvy během nadcházející návštěvy amerického prezidenta Bushe v těchto zemích. Internetový server defensenews píše, že o nasazení letadel AWACS  výslovně požádala Riga i Haag. Bush se chystá tento týden navštívit Evropu, kde se bude účastnit oslav k šedesátému výročí konce druhé světové války. Americký prezident se nejdříve sejde v Rize s představiteli pobaltských republik a poté se přesune do Holandska. Letadla AWACS budou při ochraně amerického prezidenta operovat ze základny v západním Německu.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rakouský generál pochválil českou armádu
  Rakouský generálmajor Kurt Mörz během své návštěvy České republiky hovořil o spolupráci středoevropských armád. Mörz vyzdvihl po jednání s českými představiteli význam spolupráce menších států, jako je například Česká republika a Rakousko. Podle generála si armády menších států  mohou jen těžko dovolit vývoje vlastních náročných technologií, a proto by měly při jejich vývoji co možná nejvíce spolupracovat. Ve svém hodnocení České armády Mörze zaujaly informační komunikační systémy a řekl, že český systém patří k vyšším standardům NATO.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, NATO

  ---

  Síly rychlé reakce NATO cvičily na moři
  Alianční Síly rychlé reakce (NRF - NATO Response Force) se zúčastnily cvičení Loyal Mariner 05, které mělo prověřit jejich schopnosti operovat na moři. Devatenáct členských států Severoatlantické aliance se zapojilo do tohoto cvičení. Námořní kontingent o síle 85 plavidel a ponorek se společně s 30 letadly pokoušel simulovat široké spektrum úkolů, které by v budoucnu mohly plnit. Jednotky Sil rychlé reakce si například vyzkoušely poskytování humanitární pomoci po moři, uvalení námořní blokády, evakuaci civilistů a působení v rámci protiteroristických misí.

  Zdroj: NATO

  ---

  Aliance pomáhá záplavami poškozené Gruzii
  Gruzie nedávno požádala Euroatlantické středisko pro koordinaci záchranných operací (Atlantic Disaster Response Coordination Centre - EADRCC) o pomoc při boji s přírodním živlem. Gruzie byla postižena jednou z nejhorších záplav v historii země. EADRCC vzniklo v roce 1998 a od té doby slouží ke koordinaci záchranných operací mezi členskými státy Severoatlantické aliance a přidruženými členy při přírodních nebo člověkem zaviněných neštěstích v euroatlantické oblasti.

  Zdroj: NATO

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media