natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO uklidňuje Rusko kvůli raketám Patriot

  29. listopadu 2012  17:11

  Odpálení protiraketové střely Patriot (ilustrační foto) | foto: NATO - International Military Staff

  NATO uklidňuje Rusko kvůli raketám Patriot

  Severoatlantická aliance ujistila Rusko, že plánované rozmístění protiraketových systémů Patriot v Turecku je obranným opatřením. Stalo se tak po znovunavázání kontaktů mezi oběma stranami na úrovni velvyslanců, které byly téměř na rok přerušeny.

  Zástupci 28 členských států Aliance se včera poprvé sešli s novým ruským velvyslancem při NATO Alexandrem Gruškem, který byl do funkce jmenován v říjnu. Moskva nechala velvyslanecký post neobsazený od konce loňského roku.

  Kam dál?
  Lavrov: Moskva nebude zasahovat do konfliktu v Sýrii (28.11. 2012)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Kaddáfí nabízel Kazachstánu miliardy za ´první muslimskou atomovou bombu´

  Krátce po rozpadu Sovětského svazu nabízel libyjský diktátor Muammar Kaddáfí velkou finanční podporu kazašské vládě, aby ji motivoval k ponechání si jaderných zbraní na jejím území, prohlásil bývalý ministr zahraničí Kazachstánu Kassym-Jomart Tokajev.

  "Na začátku roku 1992 došel na ministerstvo zahraničí skrze diplomatické kanály dopis, adresovaný kazašskému prezidentovi, v němž vůdce libyjské revoluce Muammar Kaddáfí vyzývá k tomu, aby si Kazachstán ponechal jaderný arzenál, z něhož by se tím staly první muslimské atomové bomby," prohlásil Tokajev, který nyní šéfuje úřadu OSN v Ženevě. Na financování projektu prý libyjský režim slíbil poskytnout "mnoho miliard".

  Kazachstán získal nezávislost v roce 1991 a krátce poté se vzdal všech 1410 jaderných hlavic na svém území. Tento krok podle Tokajeva svědčí o zásluhách dlouholetého prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbájeva o nešíření jaderných zbraní. Odmítnutím Kaddáfího nabídky prý prokázal, že má "politické a morální právo na vedení globálního protijaderného hnutí".

  Kam dál?
  Rasmussen: V jaderném odzbrojení je nutná solidarita (4.3. 2010)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Německo nepodpoří pozorovatelský status Palestiny v OSN

  Německý zástupce v OSN nepodpoří úsilí Palestiny získat v mezinárodní organizaci status "pozorovatelského státu", oznámil mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Podle něj pokračují jednání s dalšími zeměmi Evropské unie ve snaze o dosažení společného stanoviska. Německá pozice se prý ale nezmění.

  Při dnešním hlasování Valného shromáždění OSN v New Yorku se očekává, že drtivá většina ze 193 členů OSN palestinskou žádost schválí. Pro by se podle posledních informací měly vyslovit Švýcarsko, Dánsko, Rakousko a Francie. Velká Británie žádost nechce blokovat. Spojené státy budou hlasovat proti.

  Kam dál?
  USA nemá nad Palestinci a Izraelem žádný vliv, tvrdí Jimmy Carter (23.10. 2012)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Počet sebevražd v turecké armádě převyšuje ztráty v boji

  Počet vojáků turecké armády, kteří si za posledních deset let vzali dobrovolně život, převyšuje počet těch, kteří o něj přišli v boji, prohlásil Ayhan Sefer Üstün, předseda turecké vyšetřovací komise pro lidská práva. Zatímco v bojových operacích zahynulo 818 vojáků, sebevraždu jich spáchalo 934.

  Podle Üstüna je tento stav nepřijatelný a je třeba, aby se poměry v armádě podrobně vyšetřily a aby se přišlo na příčinu sebevražd. Největší pozornost by se měla věnovat mladým brancům, kteří nevědí, jak bránit svá práva.

  V rámci všeobecné populace má Turecko míru sebevražd jednu z nejnižších v rozvinutých zemí. V porovnání s Českem je čtyřikrát nižší.

  Kam dál?
  Americká armáda se potýká s problémem sebevražd (2.11. 2011)

  Zdroj: Today´s Zaman (Turecko)

  ---

  Srbsko spolupracuje s Ruskem při výrobě obrněných vozů

  Srbsko a Rusko budou společně vyrábět několik modifikací obrněných vozů v nové srbské továrně ve městě Velika Plana, oznámil srbský ministr obrany Aleksandar Vučič. Provoz továrny by měl být zahájen do konce roku.

  Mezi prvními zákazníky zbrojovky by měly být Keňa a Bangladéš.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  vtr; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media