natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO snižuje počet vojáků na Balkáně

  20. května 2010  16:46
  NATO snižuje počet vojáků na Balkáně
  Severoatlantická aliance s velkou pravděpodobností urychlí stahování svých jednotek z Kosova, prohlásil vrchní velitel ozbrojených sil v Evropě admirál James Stavridis s odvoláním na zlepšující se bezpečnostní situaci na Balkáně.

  Podle Stavridise sice nejsou podmínky na území bývalé Jugoslávie ideální, ale vývoj je pozitivní". "Snižuji tamní stav vojáků z 15 tisíc na 10 tisíc, a ve druhé polovině roku možná na pět tisíc, uvedl vrchní velitel.

  Čtěte také:
  Rasmussen vyzývá balkánské státy ke vstupu do NATO
  Navzdory problémům je Kosovo příkladem budování státu

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO a Rusko propojí své protiraketové systémy
  Severoatlantická aliance a Ruská federace prohlásily, že zvýší snahu o vyvinutí společného systému, který by armády obou stran ochránil před raketami krátkého doletu.

  Mluvčí Aliance James Appathurai oznámil, že bývalí soupeři ze studené války se dohodli na posílení spolupráce, v jejímž rámci by mělo dojít k propojení systémů protiraketové obrany – jen co členské státy NATO schválí vývoj svého vlastního štítu na úrovni taktické obrany. To by měly učinit na summitu v listopadu.

  Čtěte také:
  NATO a Rusko schválily plán spolupráce
  NATO: Protiraketová obrana se vyplatí
  Rasmussen: Rusko-Alianční štít do roku 2020

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Stavridis: Navzdory krizi musí členové NATO platit
  Přestože se globální ekonomika stále nevzpamatovala, euro se propadá a evropské státy uvažují o škrtech ve výdajích na obranu, členské státy NATO nesmí snížit své příspěvky na alianční aktivity, prohlásil vrchní velitel spojeneckých vojsk v Evropě admirál James Stavridis.

  I když se podle něj v případě NATO jedná o bohaté uskupení s celkovým HDP ve výši 31 bilionů dolarů, mnozí členové nejsou schopní splnit základní požadavek - věnovat každoročně na obranu 2 % svého HDP.

  Za tento cíl se Stavridis postavil neústupně, s tím, že "je třeba se na něj víc soustředit", a to i přesto, že v podmínkách recese se skutečný objem výdajů při nezměněném relativním poměru zmenšuje. Podle vrchního velitele se NATO s velkým tlakem na rozpočet nepotýká a má dost prostředků na splnění svých úkolů v Afghánistánu a na realizaci nedávno představených doporučení navrhovaných expertní skupinou pod vedením Madeline Albright.

  Čtěte také:
  SACEUR: NATO bude muset šetřit také
  Návrh nové strategická koncepce představen veřejnosti
  Osekejme alianční velení, chce Francie

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rusko k Alianci: Pomozte vyřešit právní stránku pirátství
  Ruský velvyslanec při Severoatlantické alianci Dmitrij Rogozin vyzval NATO, aby podpořilo ruskou iniciativu s cílem vytvořit mezinárodněprávní rámec pro vypořádávání se s piráty na volném moři.

  Rogozin nabádal generálního tajemníka NATO, aby prokázal politickou vůli a pokusil se ovlivnit "jisté západní země", které na ruské návrhy pohlíží skepticky. Velvyslanec také varoval, že bez náležitého právního rámce bude boj s piráty vždy "hrou na kovboje a indiány", v níž jsou piráti dopadeni a pak vždy propuštěni.

  Čtěte také:
  Rusko propustilo somálské piráty, názory právníků se liší
  Ruští námořníci zajali 10 pirátů, jeden mrtvý

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Němečtí experti kritizují alianční strategii v Afghánistánu
  Nejpravděpodobnějším řešením doutnající vzpoury v Afghánistánu je smlouva s ďáblem, uvádí se ve studii skupiny německých think-tanků. Její závěry jsou velmi kritické vůči aliančnímu plánu, jenž počítá s rozsáhlými protipovstaleckými operacemi. Ty prý k rekonstrukci válkou zmítané země nijak nepřispějí.

  "Nevěřím, že je možné současně pronásledovat Taliban a budovat dobře fungující státní struktury," uvádí jedna z autorek rozsáhlé studie, podle níž by nejschůdnějším řešením mohla být nabídka afghánského prezidenta Hamída Karzáího, který povstalcům výměnou za složení zbraní a přerušení styků s al-Káidou slibuje účast na politickém dění v zemi.

  Čtěte také:
  Karzáí: Západ schvaluje vyjednávání s Talibanem

  Zdroj: UPI(USA)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media