Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO se zaměří na výcvik boje v městském prostředí

22. srpna 2017  16:31
Ilustrační foto. Největší nárůst obyvatel zaznamenávají přímořské aglomerace. | foto: Francisco Anzola / Flickr

NATO se zaměří na výcvik boje v městském prostředí

Severoatlantická aliance není adekvátně připravena na boj v městském prostředí, uvedlo alianční velitelství pro transformaci sídlící v americkém Norfolku a vyzvalo obranný průmysl, aby pomohlo síly NATO v tomto směru rozvinout.

NATO není dostatečně přizpůsobeno pro operace v hustě obydlených přímořských aglomeracích, odůvodňuje zpráva velitelství výzvu.

Podle zprávy Organizace spojených národů se populace planety do roku 2035 zvýší na 8,7 miliardy a většina tohoto růstu se odehraje v rozvojových a městských oblastech. „Podle studií globálních demografických trendů se bude zvyšovat podíl ozbrojených konfliktů v městském prostředí,“ tvrdí zpráva NATO.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Trump slíbil pokračování amerického angažmá v Afghánistánu

Ve svém prvním projevu v roli velitele ozbrojených sil se americký prezident Donald Trump vyslovil pro pokračování amerického angažmá v Afghánistánu a varoval před chováním Pákistánu.

Podle Trumpa musí Spojené státy pokračovat v bojích v Afghánistánu, aby se vyhnuly předvídatelnému a nepřijatelnému výsledku rychlého stažení všech jednotek po téměř šestnácti letech války. Vytvořilo by se totiž vakuum, které by mohly organizace jako al-Káida nebo takzvaný Islámský stát zaplnit. „Došel jsem k názoru, že bezpečností hrozby v Afghánistánu a okolních regionech jsou nesmírné,“ dodal Trump.

Trump však varoval, že současný přístup bude více pragmatický než idealistický a že nepošle armádu, aby vytvářela demokracii v dalekých krajinách. „Nechceme znovu budovat zemi. Zabíjíme teroristy,“ dodal.

Kam dál?
Trumpova afghánská strategie pravděpodobně přinese více amerických vojáků (21.8. 2017)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Pošlete víc vojáků do Afghánistánu, žádá Trump NATO

Americký prezident Donald Trump slíbil vyhrát válku v Afghánistánu pomocí více nasazených vojáků. Vyzval také další členy Severoatlantické aliance a spojence, aby navýšily počet svých nasazených vojáků. „Požádáme naše spojence, aby podpořili naši novou strategii pomocí dalších vojáků a více peněz. Jsem si jist, že tak udělají,“ prohlásil Trump.

Na výzvu už reagovaly mj. Velká Británie a Austrálie. V současné době je v Afghánistánu nasazeno téměř 600 britských a 300 australských vojáků, obě země o případném navýšení jednají. Spojené státy k současným 8400 mužům přidají až čtyři tisíce dalších.

Kam dál?
Bezpečnost Austrálie je v afghánské otázce klíčová, říká bezpečnostní expert (21.8. 2017)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Polsko a celá Aliance sledují ruské a běloruské přípravy na masivní cvičení

Varšava a celá Severoatlantická aliance pozorně sledují přípravy na cvičení Zapad 17, které se odehraje v září nedaleko polských hranic a zúčastní se ho ruské a běloruské jednotky. Náměstek polského ministra obrany Michał Dworczyk prohlásil, že existují obavy ohledně stažení veškerého ruského vybavení z Běloruska po ukončení sedmidenního cvičení.

Podle oficiálních informací se cvičení zúčastní asi 12 700 jednotek, z toho asi 3 tisíce ruských, Dworczyk však tvrdí, že se jich zúčastní více. „Existuje mnoho nejistoty kolem ruských aktivit a může se stát, že ne všechny jednotky Ruské federace budou po ukončení cvičení staženy zpět,“ dodal.

Polský prezident Andrzej Duda a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg budou o cvičení diskutovat na svém setkání ve Varšavě tento týden.

Kam dál?
Putin na Západu 2017 představí svou obrovskou tankovou armádu (9.8. 2017)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Stíhačky NATO v Pobaltí vzlétly třikrát k ruským letadlům

Stíhačky Severoatlantické aliance účastnící se mise Baltic Air Policing vzlétly během posledního týdne třikrát k ruským letadlům nad Baltským mořem. Alianční letadla jsou dislokována na vojenském letišti Ämari v Estonsku a Šiauliai v Litvě.

Všechna ruská letadla, ke kterým stíhačky vzlétly, byla typu IL-20 a letěla z nebo do ruské exklávy Kaliningrad. Všechna letadla měla letový plán a komunikovala s pozemním personálem, ale palubní transpondér měla vypnutý.

Kam dál?
Stíhačky NATO opět startovaly k ruským letounům (2.8. 2017)

Zdroj: Eesti Rahvusringhääling (Estonsko)

oko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.