natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO se už stáhlo z 90 % afghánských základen

  21. srpna 2013  15:41

  Letecká základna NATO v Kandaháru (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

  NATO se už stáhlo z 90 % afghánských základen

  Vojáci mezinárodní mise ISAF Severoatlantické aliance se už stáhli z více než sedmi set základen v Afghánistánu, odchod všech jednotek ze země je přitom plánován až na příští rok. Podle mluvčího mise ISAF generála Heinze Feldmanna už jsou místní síly schopné se o bezpečnost v Afghánistánu postarat.

  „Jeden čas měla mise ISAF v Afghánistánu přes osm set menších či větších základen, ale jejich číslo dnes kleslo pod stovku. Řešíme teď společně s afghánským ministerstvem financí, které z nich bychom mohli předat místním silám,“ uvedl generál Feldmann.

  „Pět nebo šest základen v jedné oblasti nemá smysl. Provádět vojenské operace z jedné větší základny v regionu je mnohem lepší,“ soudí generál Feldmann.

  Kam dál?
  Vojáci NATO neopustí Afghánistán úplně, v nové misi ale nebudou bojovat (6.6. 2013)

  Zdroj: Pajhwok (Afghánistán)

  ---

  Turecké stíhačky provokovaly na řeckém nebi

  Šestice tureckých stíhaček narušila řecký vzdušný prostor mezi ostrovy Samos a Chios ve východním Egejském moři; řecký bojový letoun je vzápětí vykázal zpět nad Turecko, oznámil ve své zprávě generální štáb národní obrany Řecka (GEETHA).

  Čtyři letouny F-4 Phantom a dvojice F-16 neoprávněně vstoupily do vzdušného prostoru Athénského informačního regionu (FIR) v 11:28 dopoledne a přeletěly ostrov Anthropophagi v souostroví Fournoi ve výšce čtyř tisíc stop.

  Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

  ---

  Listopadový Steadfast Jazz otestuje Síly rychlé reakce NATO

  Členové Severoatlantické aliance společně s partnerskými zeměmi uspořádají velké cvičení Steadfast Jazz 2013 od 2. do 9. listopadu v Polsku a Litvě. Událost má být završením dlouhé série dynamických a náročných cvičení, které testují schopnosti jednotek a velitelů Sil rychlé reakce NATO.

  Série cvičení Steadfast NATO pořádá, aby si jednotky Sil rychlé reakce udržely vysoký stupeň připravenosti a byly připraveny vyřešit jakoukoli situaci kdekoli ve světě. Do dnešního dne se uskutečnilo celkem sedmnáct různých cvičení ve čtrnácti zemích.

  „Cílem akce je cvičit a testovat alianční Síly rychlé reakce, technologicky vyspělé a pohotové mnohonárodnostní síly složené z pozemních, námořních, vzdušných a speciálních sil. Steadfast Jazz nám umožní otestovat interoperabilitu mezi vojáky, piloty i mariňáky,“ uvedl generál Hans-Lothar Domröse.

  Kam dál?
  Američané se poprvé zapojí do Sil rychlé reakce NATO (23.7. 2013)

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  CIA po letech přiznala podíl na íránském převratu 1953

  Odtajněný dokument americké zpravodajské služby CIA potvrzuje, že za vojenským převratem v Íránu v roce 1953 a sesazením demokraticky zvoleného premiéra Muhammada Mosaddeka stojí Washington a právě CIA. Poprvé se tak na stránkách Archivu národní bezpečnosti, výzkumného centra Univerzity George Washingtona, objevil dokument, který potvrzuje americkou účast na převratu, jež sice vyšla najevo již dříve, ale CIA se k ní nikdy nepřiznala.

  DOKUMENT

  „Vojenský převrat, na jehož konci bylo sesazení premiéra Mosaddeka a jeho kabinetu Národní fronty, provedla CIA jako součást americké zahraniční politiky, naplánovaný a schválený nejvyššími místy ve vládě,“ píše se v dokumentu, jenž byl zveřejněn na stránkách archivu v den šedesátého výročí převratu.

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Vietnam a Bulharsko budou spolupracovat na vojensko-průmyslových programech

  Vietnam a Bulharsko podepsaly memorandum o porozumění na podporu užší vojensko-průmyslové spolupráce, oznámilo vietnamské ministerstvo národní obrany. Dohodu podepsali v Sofii bulharský ministr obrany Angel Naydenov a jeho vietnamský protějšek Phung Quang Thanh, jenž navštívil Bulharsko během své cesty po Evropě.

  Memorandum o porozumění vyzývá obě země ke spolupráci na blíže nespecifikovaných vojensko-průmyslových programech a sdílení technologií a informací. Zahrnuje rovněž rozšířená společná vojenská cvičení, boj proti terorismu a spolupráci ve vojenském zdravotnictví.

  Zdroj: IHS Jane’s Defence Weekly (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media