natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO se obává „talibanizace“ Pákistánu

  24. května 2007  11:01

  NATO se obává „talibanizace“ Pákistánu
  Pákistánské kmenové oblasti, které se nachází u hranic s Afghánistánem a které stojí mimo státní moc, se staly rájem pro militantní Araby a islamisty z celého světa. Ti se nyní sjednocují pod praporem nové, rekonstruované Al-Kajdy. Na tuto skutečnost upozornil britský ministr zahraničí Kim Howells, jehož obavy sdílí i mnozí  odborníci. Spojenci, kteří v Afghánistánu bojují proti povstání, podle Howellse musí vyvinout nátlak na pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, aby zasáhl proti tomu, co mnozí nazývají „talibanizací“ jeho země.

  Ideální by podle něj bylo, kdyby Mušaraf zahájil rozsáhlou ofenzívu proti povstalcům ve městě Quetta. Sám ale uznává, že tento krok by nebyl jednoduchý, neboť Quetta je lidnaté město. „Mohlo by dojít k velmi krvavé bitvě. Taliban to ví, a právě z tohoto důvodu si Quettu vybral,“ řekl Howells.

  Podle bývalého zaměstnance americké CIA Bruce Riedela  je v současnosti Al Kajda pro Západ větší hrozbou, než jakou byla před jedenáctým zářím. „Organizace nyní disponuje základnou v pákistánských pustinách a akceschopnou pobočkou v západním Iráku,“ řekl Riedel. Podle něj se vliv radikálů rozšířil nejen na celý muslimský svět, ale i na Evropu, kde jsou podporováni některými imigrantskými skupinami.

  Čtěte také:
  V Pákistánu prý existuje islamistický „mini-stát“

  Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

  ---

  Ankara komplikuje misi EU v Kosovu
  Turecko hodlá zablokovat spolupráci mezi jednotkami NATO a budoucí policejní misí EU v Kosovu. Podle diplomatů se má jednat o protest proti přístupu Unie k Turecku. Turecko požaduje především větší roli ve vznikající společné obranné politice EU s tím, že již nyní je hlavním účastníkem unijních vojenských operací. Ankara chce, aby Kypr, který zablokoval členství Turecka v Evropské obranné agentuře (EDA), své veto stáhnul. EDA byla utvořena, aby koordinovala unijní politiku týkající se zbrojního průmyslu.

  Představitelé NATO ale podle svého vyjádření nemají strach, že by postoj Ankary mohl západní přítomnost v Kosovu znemožnit. „Jsme přesvědčeni, že najdeme řešení,“ řekla mluvčí generálního tajemníka NATO. EU má převzít policejní pravomoci nad provincií v případě, že OSN Kosovu přiřkne nezávislost. Asi 1500 osob by tak v rámci unijní mise spolupracovalo s 16 tisíci vojáky NATO. Obě dvě organizace se snaží zabránit případným sporům.

  Spolupráce mezi NATO a EU je dlouhodobě omezována rozporem mezi Tureckem na jedné straně a Maltou s Kyprem na straně druhé. Posledně zmíněné země totiž nejsou členy NATO a odmítají, aby obě organizace sdílely zpravodajské informace. Podle některých činitelů tento přístup zabraňuje spolupráci v klíčových oblastech, jako je boj proti terorismu.

  Čtěte také:
  Turecko se více zapojí do projektů NATO
  Francouzsko-kyperská dohoda rozhněvala Turecko

  Zdroj: Alertnet/Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO: V Afghánistánu se zaměříme i na drogy
  Protipovstalecké operace v Afghánistánu by měly zahrnovat i aktivity namířené proti produkci drog. Rozhodli se tak představitelé USA a NATO, podle kterých zisky z afghánských makových polí většinou končí v rukou Talibanu. Oficiální mandát mezinárodních sil v Afghánistánu se drog netýká, avšak přibývá hlasů, že by Aliance měla hrát významnější roli i ve vyhledávání laboratoří na výrobu heroinu a pašeráckých konvojů.

  Více než 90 procent světového heroinu pochází z Afghánistánu a značná část zisků jde právě povstalcům, kteří produkci zdaňují a pěstitelům i pašerákům poskytují ochranu.

  Čtěte také:
  Afghánská rádia: NATO nebude likvidovat maková pole

  Zdroj: Paktribune (Pákistán)

  ---

  Kanadský premiér: V Afghánistánu zůstaneme
  „Dobře víte, že vaše práce není u konce,“ řekl kanadský premiér Stephen Harper svým vojákům v Afghánistánu. „Nemůžeme prostě jen složit zbraně a doufat v mír,“ dodal.

  Jeho výroky byly odpovědí kanadským Liberálům, kteří žádají stažení sil ze země. Harper se v Afghánistánu sešel s prezidentem Hamídem Karzáím a vojákům posléze tlumočil jeho slova díků: „Jestli je velikost člověka posuzována podle skutků, které vykonal pro ostatní, pak synové a dcery Kanady, kteří Afghánistánu přinesli obrovskou oběť, patří mezi největší ve své generaci,“ řekl prý Karzáí.

  Čtěte také:
  Kanada zváží svoji roli v Afghánistánu

  Zdroj: CBC
  (Kanada)

  ---

  NATO jednalo s Kazachstánem
  Jednání NATO a  Kazachstánu se odehrálo v bruselské alianční centrále. Diskuse byla zaměřena na spolupráci obou aktérů v rámci programu Partnerství pro mír.

  Představitel NATO Frank Boland, který jednání předsedal, uvedl, že vysoce oceňuje kazašskou snahu o reformování ozbrojených sil a vytvoření profesionální armády. Členské státy NATO také pozitivně hodnotily aktivity Kazachstánu v obranné sféře.

  Čtěte také:
  Spolupráce Kazachstánu s NATO má jasné limity

  Zdroj: Kazachinform (Kazachstán)

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media