natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO se chystá spolupracovat s Kuvajtem

  24. srpna 2005  16:34

  NATO se chystá spolupracovat s Kuvajtem
  NATO je připraveno zahájit spolupráci s Kuvajtem ve vojenských a bezpečnostních otázkách. Rozsah spolupráce byl projednáván během nedávného semináře NATO se státy Rady pro spolupráci zemí Zálivu (Gulf Cooperation Council - GCC) v Římě. Tyto snahy vychází z tzv. Istanbulské iniciativy o spolupráci (Istanbul Cooperation Initiative) z roku 2004.

  „Cílem semináře bylo posoudit možnosti spolupráce s NATO a s oblastí známou jako „větší Střední východ“,“ uvedl kuvajtský velvyslanec v Belgii, Abdul Aziz Al Šarekh, který také řekl, že NATO navrhlo uspořádání šité namíru všem šesti státům GCC. Dodal, že žádný arabský stát Zálivu nebude nucen s NATO spolupracovat.

  Zdroj: Middle East Newsline (Kanada)

  ---

  NATO pokračuje ve výcviku afrických důstojníků
  Tým odborníků NATO tento měsíc školí plánovače integrované jednotky (Deployed Integrated Task Force) Africké unie (AU) v Etiopii. „Myslím, že výcvik probíhá velmi dobře. Afričtí důstojníci srovnávají naše metody s jejich, též kladou relevantní otázky, což znamená, že dávají pozor a přijímají informace,“ řekl nizozemský podplukovník Peter Aerts, instruktor ze Spojeneckého velitelství NATO pro transformaci.

  „Náš výcvik je flexibilní, pro každou úroveň na míru, a tak si můžeme být jisti, že výcvik bude takový, jaký potřebují,“ uvedl další instruktor, kapitán amerického námořnictva John Q. Dal Santo.

  Toto poradenství a diskuze by měly sloužit k tomu, aby odkryly nové způsoby v uvažování o plánování a řízení postupů na strategické úrovni. Až na konci srpna teoretické školení v učebnách skončí, budou si účastníci moci ověřit nabyté znalosti v praxi v tzv. cvičení na mapách, kdy budou plánovat a reagovat na fiktivní scénáře.

  Tento program pomáhá Africké unii rozpoznat, jak a kde nasadit své jednotky, aby Au lépe dokázala zabraňovat násilí v Dárfúru. Zaměřuje se také na technologie a způsoby, jak vytvořit ucelené analýzy situace v Dárfúru.

  Zdroj: NATO (Brusel)

  ---

  Dánsko snížení počtu vojáků v KFOR neplánuje
  Dánsko sníží počet svých vojáků v Kosovu pouze pokud by počet vojáků snižovalo NATO. Dánské ministerstvo obrany oznámilo, že plánované zvyšování vojenského závazku v Afghánistánu neproběhne na úkor jednotek v Kosovu.

  V pondělí dánský tisk citoval slova dánského ministra obrany Soerena Gadeho o tom, že hodlá zvýšit počet vojáků v Afghánistánu. Jelikož má však Dánsko k dispozici pro mezinárodní mise pouze 1 150 vojáků, tento krok bude „vyžadovat snižování na jiných místech“. Gade označil Kosovo jako jedno z těchto míst.

  Správa OSN v Kosovu uvedla, že je překvapena Gadeho vyjádřením, pokud tím myslel okamžité jednostranné stažení 350 dánských vojáků. Gade poté svůj výrok vysvětlil  a řekl, že jakékoliv snížení počtu dánských vojáků se uskuteční pouze v případě, že počet vojáků v Kosovu bude snižovat NATO.

  Zdroj: Xinhua (Čína)
   
  ---

  Moskva vylučuje utváření rusko-čínského vojenského bloku
  Moskva vylučuje vznik nového vojenského bloku či spojených vojenských seskupení, která by zahrnovala Rusko a Čínu. „Otázka nového vojenského bloku složeného z Ruska a Číny či vytvoření spojených ozbrojených skupin není zvažována,“ řekl agentuře Interfax vysoce postavený vojenskodiplomatický zdroj v Moskvě, když hovořil o probíhajících rusko-čínských manévrech v Číně.

  Zdroj ale uvedl, že rusko-čínská vojenská spolupráce se může v rámci Organizace šanghajské spolupráce (Shanghai Cooperation Organization – SCO) úspěšně vyvíjet. „Ačkoliv je SCO politická organizace, má svoji vojenskou složku, jejíž role bude neustále narůstat,“ řekl zdroj. Náčelník ruského generálního štábu Jurij Balujevskij již dříve tisku potvrdil, že vojenské složky Ruska a Číny jako členů SCO mohou být zapojeny do plnění spojených úkolů v rámci vymezení této organizace.

  Zdroj: Interfax (Rusko)

  ---

  Šance Japonska na místo v Radě bezpečnosti OSN klesá
  Ještě před pár měsíci bylo Japonsko optimistické ohledně dosažení svého snu o stálém křesle v Radě bezpečnosti OSN. Spolu s Německem, Brazílií a Indií, které též usilovaly o stálá křesla, utvořily takzvanou skupinu G4. Skupina navrhovala rozšíření rady z 15 na 25 členů s tím, že čtyři z těchto deseti nových členů - Japonsko, Německo, Brazílie a Indie - budou mít ještě právo veta stejně jako současní členové: USA, Čína, Rusko, Velká Británie a Francie.

  Africká unie, složená z 53 zemí, však žádala též šest stálých křesel s právem veta a tak afričtí lídři návrh tento měsíc zamítli. To otřáslo nadějemi G4 na africkou podporu, potřebnou pro vítězství v hlasování. „Japonsko propáslo velkou příležitost pro vstup do Rady bezpečnosti,“ řekl Hirokazu Matsumoto, odborník na mezinárodní vztahy.

  „Momentálně to pro Japonsko vypadá velmi těžce.“ Japonsko též trpí diplomatickými obavami blíže domovu, protože proti jeho snahám se staví i Čína. Tito dva asijští rivalové se přou o vše, od interpretace 2. světové války přes sporná území až k podmořským zdrojům.

  Zdroj: The Seattle Times (USA)

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media