natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO s Japonskem podepsalo smlouvu o spolupráci

  7. května 2014  14:24

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a japonský premiér Šinzo Abe. | foto: NATO Photos

  NATO s Japonskem podepsalo smlouvu o spolupráci

  Severoatlantická aliance podepsala v úterý s Japonskem smlouvu o spolupráci v otázkách bezpečnosti a stability. K podpisovému aktu došlo během návštěvy japonského premiéra Šinza Abeho v sídle NATO v Bruselu. Tento „individuální partnerský a kooperační program“ bude sloužit jako vodítko pro budoucí společné aktivity NATO a Japonska, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.

  „NATO, s nímž sdílíme naše základní hodnoty, je přirozeným partnerem,“ prohlásil premiér Abe. Nová smlouva se zaměří především na boj proti pirátství, asistenci při katastrofách a humanitární pomoc, prozradil Rasmussen.

  Kam dál?
  Japonsko podepíše smlouvu o spolupráci s NATO (5.5. 2014)

  Zdroj: Japan Daily Press (Japonsko)

  ---

  Turecko: Čína nesplnila podmínky protiraketového tendru

  Čínská společnost zatím nesplnila podmínky tendru pro nákup systému protiraketové obrany za bezmála tři a půl miliardy dolarů, a Turecko tak údajně může zvážit další nabídky, uvedli zástupci turecké vlády. Ruský zájemce mezitím poupravil nabídku pro prodej svého zbraňového systému, jeho cena však výrazně převyšuje ostatní, prozradilo Turecko.

  Ankara v září pro nákup protiraketového deštníku vybrala společnost z Číny, což vyvolalo obavy u ostatních členů Severoatlantické aliance. Podle turecké vlády Čína nabídla nejlepší cenu a umožnila, aby se systém částečně vyráběl přímo v Turecku.

  Kam dál?
  Čínský protiraketový systém v Turecku stále nemá vyhráno (5.2. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Rasmussen: NATO se musí patřičně vyzbrojit

  Generální tajemník Severoatlantické aliance žádá členské země, aby se vyzbrojily kvůli krizi na Ukrajině. „Po zkušenostech z Ukrajiny bezpochyby musíme dát v budoucnu mnohem větší důraz na obranu teritoriální integrity,“ uvedl šéf NATO v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine. Podle něj měla anexe Krymu vliv na změnu bezpečnostní politiky NATO stejně jako pád berlínské zdi nebo útoky 11. září.

  „Na tuto situaci musíme reagovat. Nic nebude jako dřív,“ prohlásil Rasmussen. Řešením je podle něj adekvátní vyzbrojení. Ne všechny země NATO s ním ale souhlasí. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen se nechala slyšet, že prioritou evropských zemí je v současné době spíše ekonomická stabilita. „NATO je silné a Rusko to ví,“ dodala.

  Kam dál?
  USA naléhají na spojence, aby zvýšili výdaje na obranu (5.5. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Aliance zvažuje trvalé rozmístění vojáků ve východní Evropě

  Severoatlantická aliance by mohla mít vojenské jednotky ve východní Evropě rozmístěné kvůli situaci na Ukrajině nastálo, navrhuje vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove. Podle něj by měly členské země NATO zvážit svoji připravenost a rozmístění sil, aby „byly schopné reagovat na nové bezpečnostní paradigma…, jehož vzniku jsme nyní svědky na Krymu a východě Ukrajiny“.

  Návrh jde ke zvážení jednotlivým členským zemím. Breedlove explicitně nezmínil, zda otázka stálého rozmístění sil ve východně Evropě bude na programu nadcházejícího summitu ve Walesu.

  Kam dál?
  NATO: Rusko dosáhne svých cílů na Ukrajině i bez invaze (6.5. 2014)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  Velvyslanci při NATO navštíví Estonsko

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen společně s velvyslanci členských zemí NATO ve čtvrtek a pátek navštíví Estonsko. Během pobytu velvyslanci navštíví speciální centrum kyberobrany, generální tajemník se má setkat s estonským prezidentem Toomasem Ilvesem, premiérem Taavi Roivasem a ministrem zahraničí Urmasem Paem.

  Návštěva Estonska se odehraje na pozadí krize na Ukrajině a rostoucího napětí podél východní hranice NATO. Aliance proto posílá do Pobaltí více stíhaček a dalších vojenských sil.

  Kam dál?
  NATO zahájilo vojenské cvičení v Estonsku (6.5. 2014)

  Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media