natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO: Rusko ohrožuje globální bezpečnost

  2. května 2014  12:30

  Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. | foto: NATO Photos

  NATO: Rusko ohrožuje globální bezpečnost

  Spojené státy a další členové Severoatlantické aliance vnímají ruskou intervenci na Ukrajině jako nejkritičtější událost od konce studené války, která pravděpodobně pohřbívá všechny naděje na to, že by se Moskva mohla stát dlouhodobým bezpečnostním partnerem. Podle zástupce generálního tajemníka NATO Alexandra Vershbowa je tak Aliance nucena začít Rusko vnímat jako nepřítele.

  "Co Rusové udělali na Krymu, převrátilo mnoho pilířů mezinárodní bezpečnosti vzhůru nohama," nechal se slyšet Vershbow a dodal, že ruský intervencionismus představuje "závažné výzvy" pro globální bezpečnostní uspořádání, které se po druhé světové válce vytvořilo.

  Kam dál?
  Kerry varoval Putina: Budeme bránit každý kousek území Aliance (30.4. 2014)

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  NATO by mohlo rozmístit v Gruzii obranné systémy

  Severoatlantická aliance zváží nabídku Gruzie, jež by na svém území mohla hostit obranné zbraňové systémy NATO. S nabídkou přišel gruzínský ministr obrany Irakly Alasania na konferenci Atlantické rady ve Washingtonu. Speciální vyslanec generálního tajemníka NATO pro Kavkaz a střední Asii James Appathurai doufá, že Aliance nabídku zváží.

  NATO jako organizace žádné vlastní obranné systémy nemá, disponují jimi ale jednotlivé členské země. Aliance by mohla rozhodnout o jejich rozmístění podobně jako na území Turecka proti hrozbě ze sousední Sýrie. "Vzhledem k současné situaci jde o nápad, který se sice ještě nikdy neprojednával, ale za projednání rozhodně stojí," uvedla gruzínská ministryně zahraničí Maia Panjikidze.

  Kam dál?
  Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO (7.4. 2014)

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ---

  Kanada posílá válečnou loď do východní Evropy

  Kanadské námořnictvo posílá válečnou loď HCMS Regina do východní Evropy, aby se připojila k dalším silám Severoatlantické aliance, a pomohla tak rozptýlit obavy některých členských zemí z ruské agrese. Dosud loď sloužila v protipirátské a protiteroristické misi u břehů východní Afriky.

  Mluvčí kanadského ministerstva obrany Rob Nicholson zatím neprozradil, kam přesně loď popluje, NATO však zřizuje námořní hlídky v Baltském a Středozemním moři, kde se snaží zchladit ruské rozpínavé ambice. Před několika dny Kanada vyslala do Evropy šestici stíhaček CF-18, které dohlížejí na ukrajinskou hranici.

  Kam dál?
  Kanada posílá do východní Evropy stíhačky (18.4. 2014)

  Zdroj: Global News (Kanada)

  ---

  Spojenci přebírají po Američanech ochranu Pobaltí

  Trojice evropských členů Severoatlantické aliance převzala ve čtvrtek velení nad posílenou misí, která chrání baltské nebe před ruskými provokacemi. Desítku amerických strojů vystřídá tucet stíhaček z Polska, Dánska a Velké Británie. Jejich mise potrvá čtyři měsíce. Kromě toho posílají Kanaďané své letouny do Rumunska, o posílení polské vzdušné obrany se postarají Francouzi.

  Běžně baltská mise čítá čtyři stroje. "Ztrojnásobili jsme počet stíhaček v regionu, abychom vyjádřili solidaritu východním členům NATO a byli schopni adekvátně odpovědět na nepatřičné aktivity některých zemí," uvedl generál Adrian Bradshaw z velení NATO.

  Kam dál?
  NATO ztrojnásobí počet stíhaček v Pobaltí (9.4. 2014)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Pozvánka do NATO je pro Černou Horu "nejistá"

  Je velmi "nejisté", zda Černá Hora dostane pozvání stát se členem Severoatlantické aliance, uvedl černohorský ministr zahraničí Igor Lukšić během návštěvy Spojených států. Některé signály od špiček americké politiky byly podle něj "povzbuzující", ale pozvání "záleží na konsensu mezi členskými zeměmi", zdůraznil Lukšić.

  Podgorica je žhavým kandidátem na členství v Alianci a očekává oficiální pozvání na zářijovém summitu ve Walesu. "Krize na Ukrajině může mít vliv na načasování rozšíření NATO," míní Lukšić. Americký viceprezident Joe Biden prohlásil, že dveře do Aliance jsou "otevřené dokořán" a organizace je "dnes relevantnější víc než kdykoli předtím".

  Kam dál?
  Německo zablokuje vstup Černé Hory do NATO (2.4. 2014)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media