Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: Ruské stíhačky doprovázející ministra neměly podaný letový plán a zapnutý odpovídač

15. srpna 2019  17:05
Ruská stíhačka Su-27 v lízkosti švédského letounu. Ilustrační foto. | foto: Försvarsmakten

NATO: Ruské stíhačky doprovázející ministra neměly podaný letový plán a zapnutý odpovídač

Severoatlantická aliance poskytla další informace k incidentu, který se udál nad Baltským mořem. Podle Aliance neměly stíhací letouny Su-27, na rozdíl od letadla ministra obrany, které doprovázely, podaný platný letový plán a zapnuté odpovídače. Protože navíc nekomunikovaly s řízením letového provozu, byly k nim vyslány stíhačky Baltské ochrany vzdušného provozu, aby letadla identifikovaly, což je v takovýchto případech standardní procedura.

Podobných případů v poslední době, kdy se Moskva snaží předvádět svou vojenskou sílu, přibývá. Den po incidentu nad Baltem vydala ruská agentura TASS zprávu o ruských bombardérech Tu-95MS „pronásledovaných při plánovaném přeletu Barentsova a Norského moře norskými stíhacími letouny F-16“. Norsko si ovšem již několikrát na ruské „aktivity s nejasnými úmysly“ stěžovalo.

Kam dál?
Museli jsme zasáhnout proti stíhačkám NATO, tvrdí Rusové (14.8. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Češi jsou v kyberbezpečnosti pozadu, tvrdí experti

Skupina bývalých vysoce postavených státních představitelů, mezi které patří například generál Petr Pavel, někdejší náměstek ministra obrany Daniel Koštoval či bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář, označila nedávný hackerský útok na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky za jasný důkaz nedostatečnosti českých bezpečnostních opatření v kybernetické oblasti.

Podle skupiny Česká republika v kyberbezpečnosti znatelně zaostává za svými spojenci z NATO. Mezi hlavní problémy dle ní patří nedostatečná legislativa a neexistence dostatečně robustního bezpečnostního systému, který by byl schopen podobným útokům zabránit. Hrozí proto, že budou v budoucnu kvůli nedostatečné ochraně ohrožena důležitá odvětví jako finančnictví, doprava, energetika nebo zdravotnictví.

Kam dál?
Bulharsko napadli hackeři. Z databází ukradli finanční data milionů lidí (16.7. 2019)

Zdroj: Český rozhlas (ČR)

---

Německo 2 % na obranu v roce 2024 dávat nebude. Spojeným státům se to nelíbí

V roce 2014 slíbila německá kancléřka Angela Merkel dosáhnout výdajů na obranu ve výši 2 % HDP. Nyní však z jejích úst zaznívá něco jiného. „V roce 2024 bychom chtěli na obranu dávat 1,5 % HDP. Takové je naše společné rozhodnutí,“ řekla kancléřka na debatě pořádané listem Ostsee Zeitung. Nová strategie se ovšem nelíbí Spojeným státům, a to i přesto, že Merkel slíbila, že obranný rozpočet by měl i po roce 2024 růst.

„Kongres velmi znepokojuje, že Německo dává přednost rozdávání zahraniční pomoci před plněním svých obranných závazků. Proč by měl americký daňový poplatník doplácet na to, že se evropské země nedostatečně věnují budování vlastní obrany?“ okomentoval situaci Sergio Gor, člen týmu senátora Randa Paula.

Nejde o první kritiku Německa, která ve věcech bezpečnosti přichází ze Spojených států. Již dříve si Němci vyslechli ostrá slova od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který, krom nedostatečných výdajů na zbrojení, kritizoval také energetickou závislost Německa na Rusku.

Kam dál?
Země NATO postupně zvyšují výdaje na obranu, Německo zaostává (15.3. 2019)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Terčem hackerů byli čeští diplomaté při NATO

Počítačová síť ministerstva zahraničí se dostala pod opakovaný útok hackerů. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v úterý sdělil senátnímu výboru pro bezpečnost, že za ním je cizí velmoc. Konkrétním cílem hackerů měla být česká mise při Severoatlantické alianci v Bruselu. Hackeři se dostali do počítače jedné z pracovnic – zda jim to umožnilo dostat se i do dalších počítačů aliančních diplomatů, není jasné.

České zastoupení při Severoatlantické alianci je prestižní pracoviště, diplomaté zde přicházejí do kontaktu s citlivými a často utajovanými materiály. Hackerům se k nim údajně nepodařilo proniknout, měli nabourat pouze neutajovaný e-mailový systém. Podle Deníku N má být cizí mocností, pro niž hackeři pracovali, Rusko. Právě jeho hackeři v minulosti již emailový systém ministerstva zahraničí prolomili.

Kam dál?
Kyberstrážci chrání smyšlenou Berylii před drtivými útoky hackerů (10.4. 2019)

Zdroj: Respekt (ČR)

---

Členství bývalého německého generála v AfD rozpoutalo hádku s jeho někdejším kolegou

„Dopis nové naději AfD“ je otevřený dopis adresovaný Joachimu Wundrakovi, bývalému tříhvězdičkovému generálovi bundeswehru, který oznámil svou kandidaturu na primátora Hannoveru za stranu Alternativa pro Německo (AfD). Autorem dopisu je jiný generál – Klaus Wittmann, který v něm Wundraka konfrontuje.

„Víte skutečně, s kým jste teď spojován? Kdo teď hovoří i Vaším jménem a vyjadřuje se k německým dějinám, kultuře myšlení, k cizincům, tendenčně interpretuje kriminální statistiky a další?“ ptá se Wittmann, který kritizuje také v červenci zveřejněnou vizi bundeswehru z pera AfD.

Wundrak je zatím nejvyšším důstojníkem, který se v barvách AfD uchází o politickou pozici. Dříve byl 6 let členem CDU. V lednu 2018 se ještě jako generálporučík v aktivní službě stal potají členem AfD a po svém odchodu z armády loni v září rozjel svou politickou kariéru naplno.

Kam dál?
Bundeswehr propustil více pravicových extrémistů, než dříve uvedl (11.3. 2019)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.