natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO rozšířilo ofenzívu v Afghánistánu

  19. června 2007  20:35

  NATO rozšířilo ofenzívu v Afghánistánu
  Desítky lidí zahynuly v intenzivních bojích během posledních dnů, kdy koaliční síly pod velením NATO otevřely novou frontu na nestabilním jihu Afghánistánu. Okolo padesáti až šedesáti povstalců bylo zabito nebo zraněno při bojích v provincii Uruzgan, která je odlehlou částí Afghánistánu, v níž ještě letos boje neprobíhaly.

  Mluvčí sil NATO major John Thomas upřesnil, že byl zabit jeden alianční voják, dva afghánští policisté a deset civilistů bylo zraněno. Dále uvedl, že rozšíření bojových zón je rozhodnutím velitelů NATO, kteří chtějí Uruzgan stabilizovat a kontrolovat. Naproti tomu podle předsedy provinční rady v Uruzganu Mulvi Hamdullaha byl počet mrtvých mezi civilisty mnohem vyšší – prý dosahoval až šedesáti obětí. „A boje stále pokračují,“ dodal Hamdullah.

  Místní Afghánci postavili provizorní ambulanci, do které přenesli asi třicet zraněných civilistů z izolovaných hornatých částí země. „Žádáme, aby nám vláda a NATO pomohly s dopravou raněných do nemocnice. Zatím se tak vůbec nestalo,“ řekl Hamdullah.

  Čtěte také:
  Afghánistán: Zabito 18 Talibanců
  Afghánská ofenziva ověří spolehlivost NATO

  Zdroj: Washington Post
  (USA)


  ---

  NATO vyhodnotí protiraketový plán pro Evropu
  Dvacet šest členských zemí NATO se dohodlo, že do února 2008 zhodnotí politické a vojenské aspekty plánovaného protiraketového obranného systému. Americký ministr obrany Robert Gates prohlásil, že alianční členové nevznesli žádnou kritiku ohledně americké části programu. Dodal, že návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na vybudování radarové základny v Ázerbájdžánu by mohl doplnit, nikoliv nahradit radar, který Spojené státy plánují umístit na území České republiky. „Řekl jsem velmi jasně, že pohlížíme na ázerbájdžánský radar jako na doplňkový,“ prohlásil Gates na schůzce ministrů obrany NATO v Bruselu, kde také navštívil setkání Rady NATO-Rusko.

  „Neslyšel jsem žádnou kritiku od jakéhokoli člena Aliance na naše návrhy týkající se protiraketového systému. Snažíme se přimět Rusko, aby s námi spolupracovalo,“ dodal Gates během bruselských setkání s tím, že Severoatlantická aliance a Spojené státy stále pracují na tom, jak propojit jejich dva obranné systémy dohromady.

  Čtěte také:
  NATO bude jednat s Ruskem o raketové obraně
  Raketový štít: USA nabízejí Rusku spolupráci

  Zdroj: Media For Freedom (Nepál)

  ---

  Chorvatsko a Makedonie očekávají brzký vstup do NATO
  V příštím roce očekávají Chorvatsko a Makedonie pozvánku na přistoupení do Severoatlantické aliance. Obě země spolu výborně spolupracují a sdílejí stejné postoje k vývoji v regionu, řekli v pondělí chorvatská ministryně pro evropskou integraci Kolinda Grabar-Kitarovičová a její makedonský protějšek Antonio Milososki. „Máme společné zájmy – vstup do NATO a EU, budování trvalého míru a stability a mírové řešení regionálních i světových problémů,“ řekla Kitarovičová.

  „Pozitivní signály ze summitu v Rize a setkání premiérů Jadranské skupiny s americkým prezidentem Georgem Bushem v Tiraně nás motivovaly k dokončení úkolů do roku 2008 a získání pozvánky do NATO,“ řekl Milososki. Oba ministři vyjádřili uspokojení nad vzájemnými vztahy, které by mohly sloužit jako příklad úspěšné spolupráce mezi dvěma přátelskými státy.

  Čtěte také:
  Chorvatsko: NATO je na obzoru
  NATO: Makedonie potřebuje další reformy

  Zdroj: Turkish Weekly
  (Turecko)

  ---

  Koaliční síly obviněny ze zabití dětí
  Koaliční vzdušný útok ve východním Afghánistánu usmrtil kromě několika militantních bojovníků sedm dětí. Američtí představitelé jsou z neštěstí zarmouceni. Podle nich však za smrt dětí mohou teroristé z Al-Káidy, kteří používají nevinné civilisty jako ochranný štít. Vzdušný nálet byl proveden v provincii Paktika nedaleko pákistánských hranic. Podle amerických zdrojů byly cíle (mešita a náboženská škola) potvrzenými útočišti Al-Káidy. „Neexistovaly naprosto žádné indicie, že by se v objektech zdržovaly také děti,“ řekl koaliční mluvčí major Chris Belcher. Místní lidé nyní volají po okamžitém vyšetření incidentu.

  Podle představitelů NATO Taliban loni zabil téměř 700 civilistů.

   Čtěte také:
  NATO odmítá žádost Talibanu pro Červený kříž
  Civilní úmrtí: Afghánci zpochybňují americkou verzi

  Zdroj: Chosun.com (Jižní Korea)

  ---

  Scheffer se možná setká s Putinem
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer by se mohl setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 26. června na setkání Rady NATO-Rusko v Moskvě věnované jejímu pátému výročí. Podle ruského velvyslance při NATO Konstantina Totského nebude Schefferova návštěva plně oficiální, protože proběhne během akcí oslavujících výročí Rady. Dodal také, že se od setkání Scheffera s Putinem neočekávají významná rozhodnutí. Současným zdrojem napětí mezi Aliancí a Ruskem jsou spory ohledně ratifikace Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE).

  Čtěte také:
  Vídeň hostí konferenci o smlouvě CFE
  NATO by mohlo schválit smlouvu CFE

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

   

   

   


  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media