NATO reaguje na rusko-turecký obchod přehnaně, tvrdí Erdoğan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan odmítl jakékoliv pochyby aliančních spojenců v souvislosti s koupí ruských raketových systémů S-400. Západ údajně nenabídl žádnou vhodnou alternativu. Představitelé NATO vidí problém v neslučitelnosti s aliančními systémy.
Poslední dobou navíc vztahy mezi aliancí a Ankarou ochladly. Alianci se nelíbí, kam směřuje Turecko pod Erdoğanem, kterému se zase nelíbí americká podpora kurdským bojovníkům z YPG. NATO považuje interoperabilní systém raketové obrany za nejlepší možnost, jak bránit Turecko před mnoha typy hrozeb.
Turecko původně v roce 2013 slibovalo zakázku za 3,4 miliardy dolarů na raketový obranný systém Číně, ale po dvou letech ji zrušilo s tvrzením, že si systém vyvine samo. Později však došlo na jednání s Ruskem a letos v červenci byla dohoda podepsána.
Kam dál?
Turecko smlouvu o nákupu ruského protiraketového systému podepsalo (13. 9. 2017)
NATO je znepokojeno, rusko-turecká dohoda o zbraních se přibližuje (4. 9. 2017)
Zdroj: Euronews (Francie)
---
Napjaté vztahy NATO-Turecko zneklidňují Řecko
V souvislosti s napjatými vztahy mezi Tureckem a Aliancí se Řecko obává, že by toto napětí mohlo ukončit proces přijímacích rozhovorů Turecka do EU. Atény totiž doufají, že právě díky tomuto procesu by se zároveň mohly výrazně vylepšit řecko-turecké vztahy. Kvůli nezdařenému loňskému puči v Turecku a následným událostem zaujaly řečtí politikové směrem k Ankaře mírnější pozici. Řecký premiér Alexis Tsipras považuje potenciální přerušení přijímacích rozhovorů za chybu a vinu klade oběma stranám, EU i Turecku.
Za neklidné vztahy NATO-Turecko může především zájem Turecka o koupi ruského protileteckého raketového systému. Již dříve v létě americký kongres zamítl prodej poloautomatických zbraní turecké policii. K tomu se v úterý přidalo Německo a pozastavilo všechny obchody se zbraněmi do Turecka, a to kvůli zhoršenému přístupu Ankary k lidským právům.
Zdroj: Ekathimerini (Řecko)
---
Amerika bude mít nadále strategickou triádu, říká Mattis
Jaderné odstrašení USA zůstane založené na strategické triádě. Americký ministr obrany James Mattis vyjádřil zatím nejsilnější podporu rozsáhlé modernizaci triády, která by měla vést k vývoji ponorek, bombardérů a pozemních nosičů příští generace. „Zpochybňoval jsem triádu, ale nemohu ji redukovat, aniž bych neohrozil naši schopnost odstrašení,“ dodal. Šéf Pentagonu navštívil leteckou základnu Minot v Severní Dakotě, kde si promluvil s operátory raket a posádkami bombardérů v rámci posuzování amerických schopností jaderného odstrašení.
Po několika severokorejských raketových testech a zjištěné možnosti, že její rakety jsou možná schopny zasáhnout kontinentální část USA, nabraly diskuze o modernizaci jaderného arzenálu opět na tempu. Rozpočtová kancelář kongresu USA (CBO) odhadla, že do roku 2026 bude plná modernizace amerických jaderných kapacit stát až 400 miliard dolarů.
Kam dál?
Severokorejská hrozba ukazuje na „slabinu“ protiraketového systému NATO (13. 9. 2017)
NATO vyzývá obchodní partnery Severní Koreje, aby na zemi zesílili tlak (7.9. 2017)
Zdroj: Military Times (USA)
---
Začalo rusko-běloruské vojenské cvičení Zapad 2017
Ve čtvrtek nedaleko polských hranic začalo vojenské cvičení Zapad 2017, kterého se účastní jednotky z Ruska a Běloruska. Kvůli místu a okolnostem sleduje NATO tyto manévry detailně. Existují totiž obavy, že by cvičení mohlo být předvojem pro potencionální vojenskou akci proti aliančním státům. Manévry se budou odehrávat v Baltském moři, v Kaliningradské oblasti a v Bělorusku.
Ruské ministerstvo obrany uvádí, že se do cvičení zapojí kolem 12 700 vojáků, většinou běloruských. Dále se zapojí až 70 letadel, 250 tanků, 10 bitevníků a různá dělostřelecká technika. Polští pozorovatelé tvrdí, že se cvičení zúčastní mnohem více vojáků, než je uvedený počet.
Kam dál?
Cvičení Zapad zvyšuje napětí (11.9. 2017)
NATO obviňuje Rusko, že blokuje pozorování cvičení Zapad 2017 (7.9. 2017)
Zdroj: Radio Poland (Polsko)
---
Severní Korea opět hrozí USA a Japonsku
Po zpřísnění sankcí proti severokorejskému režimu pohrozil Pchjongjang útokem na Japonsko a zkritizoval USA. Severokorejský výbor dohlížející na vztahy Severní Koreje s okolním světem tvrdí, že nově uvalené sankce jsou „nástrojem zla“. „Čtyři ostrovy japonského souostroví by měly být potopeny jadernou bombou díky Čučche,“ zaznělo v prohlášení výboru. Japonsko toto prohlášení považuje za neslýchané a velmi provokativní.
Třebaže se USA a Severní Korea už týdny špičkují, existují náznaky, že se američtí diplomaté snaží a jednání. Jižní Korea zvažuje obnovení finanční pomoci severnímu sousedovi, které byly v roce 2016 přerušeny kvůli testům raket. Ze Soulu totiž zaznívají hlasy, že politické okolnosti by neměly ovlivňovat pomoc těm, kteří to nejvíc potřebují.
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)