natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO prodlouží Schefferovi funkční období

  10. ledna 2007  13:17

  NATO prodlouží Schefferovi funkční období

  Generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance Jaapu de Hoop Schefferovi bude prodlouženo funkční období o dva roky, potvrdila to Aliance. Scheffer měl odejít na konci letošního roku, ale všech 26 států NATO souhlasilo s prodloužením jeho mandátu. Další dva roky ve funkci si Scheffer vysloužil dobře odvedenou prací v době, kdy se Aliance transformuje na moderní koalici schopnou rychle zasáhnout kdekoli na světě.

   

  Zdroj: The News (Pákistán)


  ---

  Gates poprvé přijede do NATO
  Nový americký ministr obrany Robert Gates poprvé navštíví centrálu NATO v Bruselu. Společně s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou přijedou pravděpodobně příští týden, aby se svými partnery projednali především otázku Afghánistánu.

  Jedním z hlavních bodů jednání bude zlepšení koordinace mezi vojenskými a civilními operacemi. Cílem je zajistit, aby fáze rekonstrukce bezprostředně navazovala na vojenské vítězství. Ministři také navrhnou vytvořit kontaktní skupinu složenou z NATO, EU, OSN, dalších organizací a afghánských úřadů za účelem sjednocení rozvojových programů.

   

  Druhým tématem schůzky bude Kosovo. Po srbských volbách, které se uskuteční 21. ledna, zveřejní vyslanec OSN Martti Ahtisaari doporučení o budoucnosti Kosova. Rozhodnutí by mohl sdělit již 26. ledna na schůzce s USA, Ruskem a evropskými zeměmi. 

   

  Zdroj: PakTribune (Pákistán)

   

  ---

   

  NATO: V Kosovu nepřipustíme žádné násilí

  Severoatlantická aliance varovala, že nedovolí žádný výbuch násilí v Kosovu v souvislosti s blížícím se zveřejněním zprávy OSN o nezávislosti Kosova. Velitel KFOR generál Roland Kather řekl, že ještě nějaký čas po finálním řešení statutu Kosova zůstanou jeho jednotky v oblasti. Nicméně generál Kather je optimistou: „Jsem si jistý, že lidé násilí odmítnou, protože vědí, že pokus o silové nabourání mírového procesu z jakékoli stany dá v sázku veškerý pokrok, který Kosovo udělalo a ohrozí jeho budoucnost,“ řekl generál.

   

  Kosovští Albánci si přejí úplnou nezávislost Kosova. Srbsko si však chce nadále zachovat kontrolu nad touto provincií. Vyslanec OSN Martti Ahtisaari pozdržel svou zprávu o nezávislosti Kosova a zveřejní ji až po lednových parlamentních volbách v Srbsku.

   

  Čtěte také:

  NATO letos nestáhne vojáky z Kosova

  O Kosovu se rozhodne po srbských volbách

   

  Zdroj: Serbianna (USA)

   

  ---

   

  Japonský premiér navštíví NATO

  Tento týden se uskuteční historicky první návštěva japonského premiéra v centrále NATO v Bruselu. Japonský premiér Shinzo Abe je na návštěvě Evropy a zavítá i do Bruselu, kde se sejde s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem. Návštěva by měla otevřít novou éru spolupráce mezi Japonskem a Aliancí.

   

  Na summitu NATO v Rize souhlasila Aliance s posílením spolupráce s nečlenskými státy jako jsou Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Nový Zéland atd., aby byla schopná lépe čelit globálním hrozbám.

   

  Role Japonska v bezpečnostních otázkách stoupá. Japonský parlament nedávno schválil vytvoření ministerstva obrany, čímž se z japonských sebeobranných sil stala regulérní armáda, která by měla plnit i zámořské operace. Už nyní se japonské síly čas od času účastní mírových a cvičných operací NATO a probíhají vzájemné přátelské návštěvy.  

   

  Čtěte také:

  Japonsko požaduje větší bezpečnostní úlohu


  Zdroj: Ohmy News (Jižní Korea)

  ---

   

  Pákistán není baštou Talibanu

  Spojené státy americké a Afghánistán obviňují Pákistán z toho, že poskytuje na svém teritoriu zázemí pro Taliban. Pákistán připouští, že v příhraničních oblastech s Afghánistánem operují skupiny Talibanu, ale odmítá, že by to bylo epicentrum povstalců. Ijaz Hussain, bývalý děkan univerzity Quaid-i-Azam, naopak vidí hlavní problém v korupci a drogovém obchodu jeho souseda, dále v neochotě Severoatlantické aliance poslat do Afghánistánu více vojáků a zdráhání se jednotlivých zemí poslat své kontingenty do těžkých bojů na jihu země.

   

  Řešením současné neutěšené situace v Afghánistánu by podle jeho názoru bylo vymýcení korupce a účinný boj proti drogovému obchodu, přičemž tato dvě témata jsou úzce propojena. NATO dále musí vyhrát bitvu o srdce Afghánců a přesvědčit je, že západní vojáci v zemi nejsou okupanti.

   

  Čtěte také:

  Pákistán chce zaminovat afghánskou hranici

  Pákistán odmítá smlouvu o tranzitu s NATO

  NATO rozšiřuje své aktivity i do Pákistánu

  Afghánský prezident kritizoval Pákistán i NATO

  V Pákistánu prý existuje islamistický „mini-stát“

   

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

   

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media