natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO prodlouží misi v Dárfúru

  22. září 2005  15:47

  NATO prodlouží misi v Dárfúru
  NATO odsouhlasilo, že o měsíc prodlouží svou misi letecké přepravy afrických vojáků do súdánského Dárfúru a nadále zkoumá i jiné možnosti pomoci, uvedl představitel aliance. Špičky NATO ve středu odsouhlasily prodloužení své první mise na africkém kontinentu až do konce října a s tím, že zvažují žádost Africké unie (AU) o pomoc s výcvikem afrických důstojníků a též o pomoc s přepravou pro budoucí rotaci vojáků.

  „AU se obrátila na NATO s novou žádostí,“ uvedl představitel, který si přál zůstat v anonymitě, a dodal, že do konce tohoto týdně by mělo být aliancí dohromady letecky přepraveno 3500 afrických vojáků, včetně těch z Nigérie a Rwandy.

  Boje mezi vládními vojáky a rebely si vyžádaly již desítky tisíc životů a vyhnaly více než 2 miliony lidí z jejich domovů. Organizovaný zločin narůstá a narušuje dodávky pomoci. Nevládní organizace proto tlačí na NATO, aby vyslalo své vojáky, kteří by sloužili jako nárazník mezi znepřátelenými stranami v Dárfúru. Aliance se k takovéto roli staví skepticky a trvá na tom, že jakékoliv její zapojení musí být schváleno jak Africkou unií, tak súdánskou vládou.

  Zdroj: Reuters AlertNet (Velká Británie)

  ---

  NATO pomáhá americkému úsilí v Iráku
  Evropské země překonaly dřívější názorové rozdíly ohledně Spojených států v otázce Iráku a všech 26 členů NATO nyní do Bagdádu posílá vybavení a poskytuje výcvik, uvedl generální tajemník aliance Jaap de hoop Scheffer. Dodal, že ve velkém komplexu v Bagdádu aliance vycvičila 1000 iráckých důstojníků a dalších 500 mimo zemi. NATO též umožnilo cvičit irácké vojáky v Německu, Itálii a Norsku, řekl.

  Navíc, lodní přeprava materiálu je vysílána z východoevropských zemí, které používají zbraně ruské výroby, které jsou kompatibilní s iráckým materiálem ze sovětské éry, pokračoval. Jako příklad pak uvedl Maďarsko, které přispělo 70-ti velkými sovětskými tanky T-72. Stěžoval si však, že většina evropských zemí investuje do obrany stále velmi málo a zavázal se k „veřejné diplomacii“, pomocí které se chce pokusit spojence přesvědčit, že pro evropskou bezpečnost jsou akce, které NATO podniká velmi daleko od Evropy, velmi důležité.
   
  Zdroj: International Herald Tribune (USA)

  ---

  NATO rozšíří misi na jih Afghánistánu
  Ministři obrany NATO jsou silně odhodláni rozšířit roli aliance v Afghánistánu, uvedl ministr obrany USA Donald Rumsfeld. „Do jara je naším cílem, aby se NATO stalo partnerem afghánské národní armády a zvládlo bezpečnost ve třech čtvrtinách země,“ řekl a dodal, že americké síly budou hrát stále důležitou roli.

  Koalice a vojenští plánovači tlačí na NATO, aby se „plně zapojilo“ na jihu země, včetně historické talibanské pevnosti Kandahár, do poloviny roku 2006, uvedl americký představitel v oblasti obrany. Rozšíření vlivu na jih bude znamenat „třetí fázi“ ve čtyřbodovém plánu zavedení bezpečnosti a demokracie do Afghánistánu. Čtyři fáze představují geografické čtvrtiny země. Jednotky koalice a NATO jsou pevně usazené na severu a západě Afghánistánu, což znamená dovršení fáze první a druhé. Východní část, včetně oblasti při pakistánských hranicích, představuje fázi čtvrtou. Završení třetí fáze „bude zahrnovat významné zvýšení příspěvku NATO“, uvedl představitel USA. „NATO bude přebírat více a více zodpovědnosti, směrem k odpovědnosti úplné.“

  Žádný odhad, kdy by NATO převzalo plnou odpovědnost nad operacemi v Afghánistánu, však představitel neučinil. Zprávy médií dělají narážky na polemiky ohledně možného „spojeného velitelství“ NATO vedených sil ISAF v Afghánistánu a Američany vedené koalice pod názvem operace Trvalá svoboda. Lídři NATO a USA však význam této otázky zlehčují, avšak ministři potřebu větší součinnosti těchto dvou misí diskutovali. „Spolupráce musí být těsnější a proto musí být učiněna vhodná opatření pro tuto součinnost,“ řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  Zdroj: The Lincoln Tribune (USA)

  ---

  Pád letounu zpochybnil obranu NATO
  Ruský bojový letoun Su-27, který se účastnil cvičné mise, neoprávněně vstoupil do litevského vzdušného prostoru a následně se zřítil. Pilot se bezpečně katapultoval z letounu, avšak incident způsobil významnější konfrontaci nejen mezi Litvou a Ruskem, ale také mezi NATO a Ruskem. Vyvstala rovněž otázka, do jaké míry je NATO schopné monitorovat narušení svého vzdušného prostoru.

  Su-27 letěl z Petrohradu do Kaliningradu v konvoji šesti letounů. Nad neutrálními vodami Baltského moře vybočil z kurzu do litevského vzdušného prostoru a v 15:15h se zřítil na pole poblíž vesnice Ploksciai. Dle předběžných zpráv se letoun zřítil díky selhání navigačního zařízení. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že pilot byl dezorientován a litevskou hranici narušil nevědomě. Letoun navíc nesl zbraně, konkrétně dvě střely vzduch-vzduch, které však při pádu nevybuchly.

  Dozor vzdušné přepravy v sousedním Bělorusku zachytil SOS signál ruského letounu krátce před tím než havaroval a jeho pracovníci ihned kontaktovali Litvu. Přestože dva německé bojové letouny F-4 Phantom vzlétly z letecké základny v Zokniai po vstupu ruského letounu do litevského vzdušného prostoru, ani jeden z nich se k letounu nedostal před havárií, uvedlo litevské ministerstvo obrany.

  Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

  ---

  České vrtulníky budou kvůli NATO vylepšeny
  Dopravní vrtulníky Mi-171Sh, zavedené do české armády v srpnu 2005, mají být zdokonaleny, aby mohly operovat spolu s ostatními jednotkami NATO v zahraničí bez ohledu na geografické podmínky. Rozsah a normy pro vylepšení umožňující součinnost s NATO již byly specifikovány pro prototyp, jehož dokončení je naplánováno na rok 2006. Jakmile bude otestován a schválen, mělo by ve velmi krátkém čase následovat zdokonalení zbývajících vrtulníků.

  Zdroj: Jane’s (Velká Británie)

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media