natoaktual.cz

NATO přijalo oficiální hymnu

5. ledna 2018  17:24
 
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO přijalo oficiální hymnu

Poprvé ve své historii přijala Severoatlantická aliance oficiální hymnu. Hymnu NATO zkomponoval dirigent lucemburské armádní skupiny kapitán André Reichling, skladba nemá žádná slova. Hymna byla složena již v roce 1989 při příležitosti 40. výročí Aliance. Od té doby byla hrána při mnoha oficiálních příležitostech, naposledy při schůzce hlav států a vlád členských zemí NATO v květnu 2017.

Zdroj: NATO

---

Řecko je optimistické ohledně řešení sporu o název s Makedonií

Atény letos chtějí vyřešit desítky let starý spor o název Makedonie, který si nárokuje balkánský stát i severní provincie Řecka.

„Myslím, že rok 2018 bude rokem, kdy se podaří vleklé zahraničně-politické spory vyřešit,“ uvedl řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias po schůzce řeckého kabinetu. „Všichni přispějeme k blahu celého Balkánu,“ dodal ministr.

Spor o jméno již roky představuje překážku pro snahy Makedonie o vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Vláda vyjednává o složeném názvu, který bude komplexně využíván v celém rozsahu, uzavřel bez dalšího vysvětlení řecký ministr.

Kam dál?
Makedonie chce získat pozvánku do NATO v roce 2018 (8.12. 2017)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Turecká armáda plánuje vytvořit velitelství pro systém S-400

Turecké ozbrojené síly mají v plánu vytvořit nové velení pluku složeného ze dvou praporů a čtyř útvarů, které budou obsluhovat protiletadlový raketový systém S-400. Každý obranný systém bude obsahovat rampy pro odpalování raket, radary s dlouhým dosahem a velitelské vozy. Veškeré součásti systému budou pohyblivé. Kontrakt na dodávku raketového systému S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů podepsala Ankara s Moskvou minulý týden.

Kam dál?
Turecko očekává, že systémy S-400 obdrží v roce 2019 (23.11. 2017)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

USA musí zaplatit Pákistánu 45 milionů dolarů za užívání silnic

Za využívání pákistánské silniční sítě pro dopravu zásob Spojených států a Severoatlantické aliance do Afghánistánu dluží Washington Islámábádu 45 milionů dolarů. Uvedená částka je dlužna od roku 2013, zní závěr schůzky Dohody pákistánsko-afghánského transitního obchodu (APTTA). Schůzky se zúčastnili také vysocí armádní představitelé. Pákistánští civilní a vojenští představitelé zvažují své možnosti, pokud by administrativa prezidenta Donalda Trumpa dále omezila svou podporu regionu.

Kvůli zpoplatnění využívání silnic bylo v roce 2011 podepsáno mezi USA a Pákistánem memorandum o porozumění. Ovšem zatímco účastníci schůzky považují výši dlužné částky za 45 milionů, Washington uvádí, že částka k vyplacení činí pouze 15 milionů dolarů.

Kam dál?
Mattis míří na návštěvu Pákistánu (4.12. 2017)

Zdroj: The International News (Pákistán)

---

Naše neutralita je respektována díky síle naší armády, tvrdí srbský ministr obrany

Jedním z důvodů, proč je respektována vojenská neutralita Srbska a proč bude respektována i v budoucích konfliktech, je síla naší armády, prohlásil ministr obrany Srbska Aleksandar Vulin.

„Severoatlantická aliance bezpodmínečně respektuje naši neutralitu, stejně jako Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), Rusko a všechny ostatní země. Jedním z důvodů, proč je naše neutralita respektována a proč tomu tak bude i v budoucích konfliktech, je ovšem síla naší armády,“ uvedl ministr.

Srbsko nemá důvod k obavám, protože jeho politika a chování dosud nevyžadovaly ničí reakci, pokračoval ministr a dodal, že by bylo skutečně obtížné najít důvod pro zahájení konfliktu se Srbskem.

Kam dál?
Rusko se Srbskem jedná o dodávkách zbraní (22.12. 2017)

Zdroj: B92 (Srbsko)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek