Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Japonsko zřídí stálou misi při NATO

22. prosince 2017  16:14
Japonský premiér Shinzo Abe. | foto: NATO Photos

Japonsko zřídí stálou misi při NATO

Japonská vláda rozhodla o zřízení stálé mise při Severoatlantické alianci, aby posílila vztah s Evropou a dokázala lépe čelit hrozbě Severní Koreji. Již v červenci tohoto roku japonský premiér Šinzó Abe tuto možnost zmínil při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v centrále NATO v Bruselu.

Kam dál?
Trump v Japonsku vychvaluje armádu USA (6.11. 2017)

Zdroj: Nikkei (Japonsko)

---

Rusko se Srbskem jedná o dodávkách zbraní

Srbsko jedná o nákupu vojenských vrtulníků od Ruské federace, což by mohlo způsobit zvýšení napětí a vlivu Ruska v regionu. Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin ve státní televizi prohlásil, že Srbsko chce zakoupit šest vrtulníků Mi-17 a zároveň vytvořit základnu, která bude pro ruské vrtulníky dělat všechny potřebné opravy a poskytnout tak ruským vojákům možnost působit v regionu. Jedná se i o dodání raketových systémů Buk-M1 a Buk-M2.

Na nedávné návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vucice u jeho protějška Vladimira Putina v Moskvě se hlavy obou států shodli na vysoké úrovni vojenské spolupráce. Podle Vulina úzké vojenské a další vazby s Ruskem znatelně změnily a posílily pozici Srbska v mezinárodní sféře. V říjnu Srbsko obdrželo 6 stíhaček MiG-29, Rusko přislíbilo i dodání 30 tanků a stejného počtu obrněných vozidel.

Kam dál?
NATO cvičí srbské státní úředníky v kyberbezpečnosti (27.11.2017)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Přítomnost NATO vede ve východní Evropě k růstu investic

Nasazení vojáků Severoatlantické aliance v Pobaltí má nejspíše vliv na vzrůst investic v regionu. Po deseti měsících nasazení amerických, kanadských a britských jednotek se hodnoty, které rapidně klesly po ruské anexi Krymu vrátily zpátky na původní úroveň. Podle některých představitelů pobaltských zemí se alianční jednotky kromě zastrašení agresorů zasadily také o stabilizaci ekonomické sféry. „Zvětšující se role NATO v regionu je rozhodně faktorem. Očekáváme silnější tok investic,“ prohlásil litevský ministr financí Vilius Sapoka.

Kam dál?
NATO nejspíš vybuduje nový obranný štít v Pobaltí (10.11.2017)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Aliance cvičí Iráčany v odminování

Mobilní výcvikový tým Severoatlantické aliance vedený Slováky v uplynulých měsících cvičil příslušníky iráckých bezpečnostních sil v ručním odminování. Výcvik se konal na území Iráku a byl součástí alianční iniciativy pro budování obranných a bezpečnostních kapacit.

Kurzu se zúčastnilo 21 studentů z iráckého ministerstva obrany, sedmnáct z nich po dokončení obdrželo certifikát instruktora, čtyři pak certifikát základního odminování. Mezi další kurzy, které NATO pořádá patří zneškodňování improvizovaných výbušných zařízení, údržba sovětské techniky, vojenské zdravotnictví a další.

Kam dál?
NATO cvičí irácké zdravotníky v Srbsku (12.12. 2017)

Zdroj: KUNA (Kuvajt)

---

Nová raketa neporušuje dohodu, tvrdí Rusko

Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo americkou stížnost na to, že nově vyvíjená raketa porušuje dohodu o nukleárních raketách středního doletu (Intermediate-range Nuclear Forces Treaty - INF) z roku 1987. Dohoda zakazuje všechny rakety startující ze země s doletem mezi 500 a 5500 kilometry.

Maria Zacharova, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, prohlásila, že ruská raketa 9M729 naprosto splňuje požadavky dohody a že nebyla navržena ani testována na dolet, který zakazuje dohoda. Dodala, že nyní Moskva od USA očekává vyjádření k tomu, co naopak Rusko považuje za porušení smlouvy ze strany Spojených států.

Kam dál?
USA požadují akci NATO proti ruským raketám (11.12. 2017)

Zdroj: VOA News (USA)

oko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.