Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Putin vyzývá ke zvýšení mobilizační připravenosti

23. listopadu 2017  17:09
Cvičení Zapad 2017 | foto: Kreml

Putin vyzývá ke zvýšení mobilizační připravenosti

Ruský prezident Vladimir Putin po proběhlém cvičení Zapad 2017 žádá napravení nedostatků, které toto cvičení odhalilo. „Musíme je řádně prozkoumat a vymyslet speciální postupy, abychom zvýšily mobilizační připravenost,“ prohlásil Putin. Podle prezidenta je také důležité dokázat rychle zvýšit produkci vojenského vybavení. „Ekonomická schopnost rychle zvýšit výrobu vojenského vybavení v době války je jednou z hlavních podmínek zajištění vojenského zabezpečení státu,“ dodal.

Toto téma již bylo diskutováno letech 2015 a 2016 a byla provedena náležitá opatření, která měla vytvořit materiální a technické rezervy. Práce probíhala pod dohledem společné vojensko-průmyslové rady a ministerstva obrany.

Kam dál?
NATO: Rusko mystifikovalo Alianci ohledně cvičení Zapad 2017 (30.10. 2017)

Zdroj: Tass (Rusko)

---

Turecko očekává, že systémy S-400 obdrží v roce 2019

Turecko očekává dodávku protiraketový ruských systému S-400 v roce 2019. Oznámil to ministr obrany Nurettin Canikli a jedná se tak o první časový údaj, který dodávku vybavení konkretizuje. Turecko s Ruskem o dodávce protiraketových systémů jednalo více než rok.

Smlouva členům Severoatlantické aliance vadí, protože systémy S-400 nemohu být integrovány do aliančního protiraketového štítu. Turecká strana však tvrdí že neměla jinou možnost než koupit ruské rakety, protože země NATO nenabídli cenově srovnatelnou alternativu.

Kam dál?
Turecko dokončilo nákup ruského protiraketového systému S-400 (15.11. 2017)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO pomáhá Jordánsku s ničením munice

V centrále Severoatlantické aliance byla podepsána dohoda o zahájení čtvrté fáze svěřenského fondu pro Jordánsko, s jehož pomocí má být Jordánsko schopné vybudovat si samostatné zařízení na likvidaci nebezpečné munice. Dohodu během slavnostního setkání podepsali velvyslanci Španělska a Švýcarska a ředitel agentury NSPA (NATO Support and Procurement Agency), Jordánsko zastupoval generál Nasser Al-Alathamneh velitel strategického plánování jordánských ozbrojených sil.

Svěřenské fondy jsou dobrovolné, národně řízené a financované projekty vytvořené v rámci aliančního programu Partnerství pro mír a cílící na bezpečnostní otázky. Od roku 2000 jich bylo spuštěno okolo třiceti a tyto projekty se ukázaly být velice efektivním nástrojem kombinujícím praktickou pomoc státu spolu s vysokým stupněm veřejné diplomacie.

Kam dál?
Německá Tornada poprvé vzlétla k operacím z Jordánska (10.10. 2017)

Zdroj: NATO

---

Turecko: Incidentem na střelnici se budeme zabývat

Turecko oznámilo, že incident, který se stal během cvičení Severoatlantické aliance v Norsku, nezůstane bez reakce. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayypa Erdogana byl na střelnici on a první turecký prezident Mustafa Kemal Ataturk zobrazen jako nepřítel. Cvičení se zúčastnilo okolo 40 tureckých vojáků a prezident Erdogan se rozhodl je ze cvičení stáhnout.

Poradce tureckého prezidenta, Yalcin Topcu, prohlásil, že je čas promyslet si turecké členství v NATO. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se Turecku za incident omluvil.

Kam dál?
NATO se omlouvá Turecku, Erdogan a Atatürk byli označeni za nepřátele (20.11. 2017)

Zdroj: Azernews (Ázerbájdžán)

---

Albánie v roce 2018 zvýší počet svých vojáků v Afghánistánu

Albánie v příštím roce zvýší počet svých vojáků v Afghánistánu o asi 60 %. O rozhodnutí informovalo albánské ministerstvo obrany. Rozhodnutí zvýšit počet vojáků v městech Kábul a Herát a podpořit tak novou strategii americké vlády v jihovýchodní Asii je to nejlepší pro strategického partnerství se Spojenými státy.

V současné době je v Afghánistánu nasazeno 83 příslušníků albánských ozbrojených sil.

Kam dál?
Albánie dokončuje likvidaci staré munice a výzbroje (13.11. 2017)

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

oko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.