Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Porošenko: Ukrajina brzy uspořádá referenda o NATO a EU

4. prosince 2017  16:51
Ukrajinský prezident Petro Porošenko na summitu NATO ve Varšavě | foto: NATO Photos

Porošenko: Ukrajina brzy uspořádá referenda o NATO a EU

Ukrajina v blízké budoucnosti vyhlásí referenda ohledně snah o členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii, prohlásil prezident Ukrajiny Petro Porošenko. „Plně se držíme našeho kurzu vytyčeného směrem k evropské integraci,“ řekl Porošenko. „Nemám pochyb, že referenda o vstupu do NATO a členství v EU budou na Ukrajině vyhlášena ve velmi blízké budoucnosti,“ tvrdí prezident.

„Jsem přesvědčen, že ukrajinský lid podpoří můj návrh,“ dodal Porošenko. Ačkoliv se podpora od roku 2013 více než zdvojnásobila, vstup do NATO podle průzkumu z minulého týdne podporuje stále méně než polovina Ukrajinců, přesněji 43 %.

Kam dál?
Rusko – americké vyjednávání o Ukrajině nepřineslo žádné výsledky (28.11. 2017)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Mattis míří na návštěvu Pákistánu

Nemám v plánu „rýpat“ do Pákistánu, ovšem očekávám, že dodrží své sliby v otázce boje proti terorismu, uvedl při zahájení své první návštěvy Islámábádu ministr obrany Spojených států Jim Mattis. Ministr nepředpokládá konflikty při své schůzce s pákistánským premiérem Šahídem Chakan Abbásím a velitelem armády Kamarem Džaved Badžvou. „Věřím, že můžeme dospět ke konsensu a poté pracovat společně,“ dodal Mattis.

Spojené státy dlouhodobě obviňují Pákistán ze skrývání nebo udržování vazeb s teroristy, jako jsou síť Hakkání nebo afghánský Tálibán, které v sousedním Afghánistánu útočí na koaliční jednotky Severoatlantické aliance.

Kam dál?
NATO: Základny Tálibánu v Pákistánu jsou překážkou pro mír v Afghánistánu (8.11. 2017)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Generalita NATO a EU diskutovala o rozšířené spolupráci

Konference generálních ředitelů Mezinárodního vojenského štábu Severoatlantické aliance (NATO IMS) a Vojenského štábu Evropské unie (EUMS) proběhla v sídle EUMS. Cílem konference bylo dále rozšířit spolupráci mezi pracovníky obou štábů. Od loňského vydání varšavské Společné deklarace zažíváme hmatatelný posun v naší spolupráci, uvedl při zahájení konference generální ředitel EUMS generálporučík Esa Pulkkinen.

„Tyto schůzky nejsou důležité jen pro vedení vojenské spolupráce obou organizací, ale jsou součástí širšího úsilí o zvýšení spolupráce NATO a EU,“ zdůraznil generální ředitel NATO IMS generálporučík Jan Broeks.

Kam dál?
PESCO je vykročením EU k obranné unii (14.11. 2017)

Zdroj: NATO

---

Západní Balkán stále usiluje o členství v NATO a EU

Významně posílené vazby na Evropu a Spojené státy budou klíčové pro stabilizaci regionu jihovýchodní Evropy, tvrdí ministři zahraničních věcí napříč zeměmi západního Balkánu. Mnozí odborníci ovšem považují region za zranitelný protizápadními vlivy ze zahraničí. „Potřebujeme posílit demokracie řízené zásadami právního státu,“ uvedl makedonský ministr zahraničí Nikola Dmitrov.

Naše situace zvyšuje napětí v regionu, nejedná se však o to zda máme či nemáme rádi Rusko, jde o hlasy našich občanů, kteří by rádi viděli Makedonii jako součást Aliance – to je náš osud, naše cesta, doplňuje Dmitrov.

Kam dál?
Makedonie v Albánii usiluje o podporu ke vstupu do NATO (21.11. 2017)
Maďarsko chce rychlejší integraci západního Balkánu do EU a NATO (12.10. 2017)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Kypr zahájil společné cvičení s Izraelem

Izraelské obranné síly cvičí s kyperskou armádou v tomto roce již potřetí. Vojenské manévry jsou zaměřeny na udržení připravenosti jednotek reagovat na jakoukoliv situaci vytvořenou pozemními nebo leteckými jednotkami obou zúčastněných států.
V červnu se třídenního cvičení na Kypru zúčastnilo více než 500 vojáků elitních izraelských přepadových oddílů, útočné helikoptéry a stíhací letouny. Jednalo se o první akci svého druhu a jedno z největších cvičení komand na cizí půdě, uvedli izraelští důstojníci. Blízké vazby Izraele, Kypru a sousedního Řecka vycházejí z mnoha sdílených strategických zájmů.

Kam dál?
Velitel izraelských sil se setkal s vrchním velitelem NATO (13.11. 2017)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael) 

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.