NATO představilo novou strategii vzdušných sil
Na schopnost bránit se rovnocenným soupeřům a předvídat rostoucí úlohu kybernetických a vesmírných prostředků klade důraz nová společná strategie vzdušných sil Severoatlantické aliance. Zatímco vzdušné síly hrají klíčovou roli v kolektivní obraně a krizovém managementu NATO již desítky let, sama strategie je prvou svého druhu od založení organizace v roce 1949.
„Přijímáme opatření ke zvýšení připravenosti ozbrojených sil napříč Aliancí a nová strategie pomůže zajistit, že spojenecké letectvo zůstane světovou třídou, flexibilní a připravenou na jakékoliv nepředvídatelné události,“ uvedla tisková mluvčí NATO Oana Lungescu.
Kam dál?
Vzdušný prostor Černé Hory bude od 5. června chránit NATO (30.5. 2018)
Zdroj: NATO
---
Rusko zahájilo cvičení se Srbskem a Běloruskem
Vojenské manévry Slavic Brotherhood se dvěma největšími regionálními spojenci zahájilo Rusko v době, kdy v severní Evropě probíhá námořní cvičení Spojených států a jejich spojenců ze Severoatlantické aliance. Cvičení odstartovalo v Krasnodarském kraji na jihu Ruska, taktického cvičení se zúčastní více než 700 parašutistů z Ruska, 250 vojáků speciálních jednotek z Běloruska a dalších 50 ze Srbska, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Podle scénáře akce budou vojáci spolupracovat na zmaření převzetí moci povstalci ve fiktivním východoevropském státě.
Velmi napjatý plán mnohonárodnostních vojenských cvičení vytvořilo NATO, které chce zdůraznit vojenský postoj koalice napříč evropským kontinentem. Protiponorkové cvičení v Severním atlantickém oceánu představuje cennou výcvikovou příležitost pro zvýšení schopností NATO v boji proti ponorkám, uvedl velitel hlídkové flotily USA Chad R. Donnelly. Jde o „silný signál vyjadřující pevnost našeho partnerství,“ dodal admirál námořnictva USA John Richardson.
Kam dál?
NATO zahájí severně od Norska protiponorkové cvičení (26.6. 2018)
Zdroj: Newsweek (USA)
---
Průzkumy z Ukrajiny ukazují podporu vstupu do EU a NATO
Počet obyvatel Ukrajiny podporujících vstup země do Evropské unie a Severoatlantické aliance převyšuje počet odpůrců integrace, uvádí studie provedená ukrajinskou sociologickou skupinou Rating. Podle výsledků studie 51 % dotázaných schvaluje začlenění země do EU, zatímco 29 % respondentů jej odmítá. Připojení k NATO pak schvaluje 44 % dotázaných a 36 % se vyslovilo proti.
Průzkum byl proveden prostřednictvím přímých rozhovorů mezi zhruba 2 500 obyvateli staršími 18 let, představujícími reprezentativní vzorek obyvatel dle pohlaví, náboženství a místa bydliště. Statistická chyba výzkumu nepřesahuje 2 %.
Kam dál?
Maďarsko určilo podmínky pro odblokování Komise NATO-Ukrajina (26.6. 2018)
Zdroj: Interfax (Ukrajina)
---
Stoltenberg: Makedonie dostane pozvánku pouze po ratifikaci dohody o názvu
Pozvánku do Severoatlantické aliance dostane Bývalá jugoslávská republika Makedonie jedině v případě, že stát ratifikuje svou dohodu s Řeckem o změně jména a tato bude odsouhlasena v referendu, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Rozhodnutí bude přijato hlavami členských států organizace na summitu v Bruselu 12. července, dodal Stoltenberg a vyzval obyvatele státu k využití „jedinečné příležitosti“. Věřím, že vyjednávání o přístupu Makedonie bude moci být zahájeno, uzavřel generální tajemník.
Kam dál?
Makedonie se dohodla s Řeckem na novém jménu: Republika Severní Makedonie (13.6. 2018)
Zdroj: Ekathimerini (Řecko)
---
Konference OBSE: Rusko zpochybňuje snahy NATO a EU, situace na Ukrajině si žádá nový závazek
Pokusy o vytvoření izolovaných bezpečných oblastí okolo Severoatlantické aliance nebo Evropské unie jsou odsouzeny k selhání, prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško na konferenci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Sankce a očerňování Ruska jen zhoršují konfrontaci, tvrdí diplomat a vyzývá k obnovení důvěry a společnému úsilí o nedělitelnou bezpečnost ve společném evropském prostoru.
„Vzhledem k nepovzbuzujícím zprávám zvláštní pozorovatelské mise na Ukrajině potřebujeme nový závazek ke zlepšení situace, všechny strany musí převzít plnou odpovědnost za dodržování příměří a obnovení politického procesu v rámci Třístranné kontaktní skupiny a tzv. normandského formátu (jednání Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa pozn.),“ připomněl prioritu předsedající zěmě italský zástupce ministra zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce Guglielmo Picchi.