natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO pozastavilo využívání ruské transportní základny, je příliš drahá

  2. dubna 2013  17:33
  NATO pozastavilo využívání ruské transportní základny, je příliš drahá Při útoku NATO v Afghánistánu bylo zabito minimálně jedno dítě NATO: Spolupráce s Ruskem by se po změně plánů USA opět mohla zlepšit Americko-izraelský počítačový útok na Írán byl „užitím síly“, vyplývá ze studie NATO Karzáí v Kataru jednal o kanceláři pro Taliban  

  Letiště Vostočnyj v Uljanovsku | foto: Turistické centrum Uljanovsk

  NATO pozastavilo využívání ruské transportní základny, je příliš drahá

  Severoatlantická aliance pozastavila kvůli nadměrné finanční zátěži transporty skrz ruskou logistickou základnu v Uljanovsku, uvedl náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow s tím, že se Aliance nyní poohlíží po finančně přijatelnějších alternativách. "Cena za vojenský transport musí být konkurenceschopná. (…) Pokud Rusko přijde s přijatelnou nabídkou, budeme zvažovat obnovení dohody," nevyloučil Vershbow možnost na opětovné využívání základny, kterou Aliance pro své potřeby používá od roku 2012.

  Další z možností, již NATO zvažuje, je také znovuotevření transportní základny v Pákistánu, která byla uzavřena v roce 2011 kvůli obavám z nedostatečné bezpečnosti, či otevření transportního centra v jednom z ruských pobaltských přístavů.

  Kam dál?
  Generál NATO: Ruské překladiště ve fázi testů (19.12. 2012)
  Čelí alianční překladiště v Rusku problémům? (12.12. 2012)

  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  ---

  Při útoku NATO v Afghánistánu bylo zabito minimálně jedno dítě

  Helikoptéra Severoatlantické aliance zabila při útoku na východě Afghánistánu devět bojovníků Talibanu a minimálně jedno dítě školního věku, uvedli představitelé místní policie. Podle reportéra Reuters však byly na místě incidentu minimálně dvě mrtvá dětská těla, příčina úmrtí druhého dítěte zůstává nicméně neznáma. "Bereme vážně všechna tvrzení o civilních obětech. Představitelé ISAF a afghánských bezpečnostních sil již incident prošetřují," stojí v oficiálním stanovisku ISAF k incidentu.

  NATO původně uvedlo, že útok byl součástí letecké podpory afghánských sil. To by ovšem bylo v rozporu s nařízením afghánského prezidenta Hamída Karzáího, jenž minulý měsíc zakázal afghánským bezpečnostním silám přivolávat si na pomoc alianční leteckou podporu. NATO posléze uvedlo, že k incidentu došlo v průběhu samostatné operace.

  Kam dál?
  NATO se omluvilo za smrt dvou afghánských chlapců (4.3. 2013)
  Karzáí podepsal zákaz letecké podpory NATO (19.2. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO: Spolupráce s Ruskem by se po změně plánů USA opět mohla zlepšit

  Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow se nechal slyšet, že po americké změně plánů na výstavbu protiraketového deštníku v Evropě by mohla být spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem opět posílena. "Již není důvod, proč by se Rusko mělo obávat, že by evropský protiraketový štít ohrožoval strategickou obranu Ruska," uvedl Vershbow.

  Rusko si i tak vyžádalo sérii konzultací s USA ohledně jejich nového plánu na protiraketovou obranu. Ta by měla ve výhledu několika týdnů začít. "Doufáme, že dialog s Ruskem nabere rychlost, abychom se přiblížili alespoň nějaké dohodě ohledně spolupráce v protiraketové obraně," přiblížil plány Vershbow a dodal, že by spolupráce mohla vést k obnovení rozhovorů ohledně snižování jaderného arzenálu, jemuž stály v cestě právě americké plány na protiraketovou obranu v Evropě. "Rusko nyní stojí před novou příležitostí a my doufáme, že ji využije," podotkl optimisticky Vershbow.

  Kam dál?
  Rusko žádá pravidelné schůzky ohledně protiraketové obrany (26.3. 2013)
  USA mění plány na výstavbu protiraketové obrany v Evropě (18.3. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Americko-izraelský počítačový útok na Írán byl "užitím síly", vyplývá ze studie NATO

  Kyberútok na íránská jaderná zařízení vedený ze strany USA a Izraele počítačovým virem Stuxnet s cílem poškodit průmyslová zařízení byl násilným aktem a s největší pravděpodobností tak nebyl dle mezinárodního práva legální. Vyplývá to z příručky vydané aliančním Výzkumným centrem pro spolupráci v oblasti kybernetické obrany.

  "Akty, které zabijí nebo zraní osoby a zničí nebo poškodí objekty, jsou jednoznačně užitím síly," vysvětluje stojí v dokumentu nazvaném "Tallinský manuál mezinárodního práva vztahujícího se ke kybernetickým válkám". Takové akty jsou podle Michaela N. Schmitta, vedoucího autora zprávy, s výjimkou jednání v sebeobraně dle charty OSN zakázány.

  Ačkoliv se kolektiv autorů zprávy jednohlasně shodl, že užití viru Stuxnet, jenž poškodil íránské centrifugy na obohacování uranu, bylo aktem násilí, nepanuje shoda, zdali byl natolik závažný, aby mohl být považován i za ozbrojený útok.

  Kam dál?
  Inteligentní kyberzbraně jsou vážnou hrozbou, varují experti (8.6. 2012)

  Zdroj: Washington Times (USA)

  ---

  Karzáí v Kataru jednal o kanceláři pro Taliban

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí odlétl do Kataru, kde by měl s katarským emírem probrat detaily plánu na otevření oficiální kanceláře hnutí Taliban, kde by se konaly mírové rozhovory mezi oběma stranami. Vidina společných rozhovorů mezi představiteli afghánské vlády a představiteli Talibanu je nicméně stále komplikována nároky obou stran. Taliban mimo jiné odmítá jednat s Karzáím přímo, neboť ho považuje za "loutku USA". Afghánská vláda zase vyžaduje, aby Taliban před začátkem mírových jednání přetrhal veškeré vazby na al-Káidu a vzdal se násilí.

  Mluvčí afghánského prezidenta Aimal Faizi uvedl, že vládu Afghánistánu budou pravděpodobně v budoucích vyjednáváních zastupovat představitelé vlády, takzvaná Vysoká mírová rada, jejímiž členy jsou zástupci různých etnik i politických inklinací.

  Kam dál?
  Největší překážkou míru s Talibanem je sám Karzáí, varuje Pákistán (25.3. 2013)

  Zdroj: Arab News (Saudská Arábie)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media