natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO poprvé testovalo bezpilotní systémy na cvičení v Portugalsku

  31. října 2019  14:41

  Portugalská ponorka u norských břehů. Ilustrační foto. | foto: MARCOM

  NATO poprvé testovalo bezpilotní systémy na cvičení v Portugalsku

  Desítky námořních zařízení bez lidské posádky testovala Severoatlantická aliance v rámci zářijového cvičení REP (MUS) 19 v Portugalsku. Cvičení se soustředilo především na integraci a koordinaci bezpilotních zařízení z různých zemí, a to pod vodou, na povrchu země i ve vzduchu. Jednalo se o první cvičení NATO zaměřené na tento typ systémů.

  REP 19 se zúčastnilo námořnictvo, zástupci obranného průmyslu a výzkumníci ze sedmi států NATO. Předpokládá se, že v budoucnosti budou hrát bezpilotní námořní systémy důležitou roli v reakci na různé námořní hrozby, jako jsou například ponorky.

  Kam dál?
  Portugalsko hostí cvičení dronů (18.9. 2019)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Maďarsko vetovalo deklaraci NATO o Ukrajině

  Maďarsko vetovalo společné prohlášení Severoatlantické aliance ohledně Ukrajiny, jelikož v něm nebylo zmíněno dodržování práv maďarské menšiny na ukrajinském území. „Maďarsko neobětuje svoji komunitu etnických Maďarů žijících na Ukrajině kvůli geopolitice,“ oznámil maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto v den, kdy jeho zemi navštívil ruský prezident Vladimir Putin.

  Maďarsko dlouhodobě brání sbližování Ukrajiny a NATO kvůli ukrajinskému zákonu, který omezuje výuku menšinových jazyků. Szijjarto proto podle svých slov neměl jinou volbu než prohlášení vetovat.

  Kam dál?
  Ukrajina se posouvá ke členství v NATO, uvádí ministr zahraničí Prystajko (20.9. 2019)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Stoltenberg chválí Ukrajinu za stažení zbraní z východu země a žádá Rusko o totéž

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyjádřil podporu Ukrajině, která se rozhodla stáhnout těžké zbraně z konfliktního regionu na východu země. „Vítáme všechny snahy o snížení napětí a stažení sil, které mají zajistit, že máme mírové řešení konfliktu na východní Ukrajině,“ prohlásil Stoltenberg.

  Rusko má „zvláštní odpovědnost“ v rámci konfliktu, dodal Stoltenberg a vyzval Moskvu, aby „stáhla všechny své vojáky“ z oblasti. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím zůstává zdrženlivý a prohlásil, že uvidí, zda jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj dokáže dostát svým prohlášením.

  Kam dál?
  Představitelé NATO se vydají na Ukrajinu. Chtějí jí tak vyjádřit podporu (22.10. 2019)

  Zdroj: Japan Times (Japonsko)

  ---

  Srbsko se zavázalo, že brzy přijme nový plán partnerství s NATO

  Srbsko přijme nový Akční plán individuálního partnerství se Severoatlantickou aliancí, potvrdil přední srbský diplomat Dragan Šormaz. Dojde k tomu navzdory obavám ze zpoždění kvůli chybějící politické vůli. „Program byl schválen Srbskem i NATO a očekává se, že se jím bude srbská vláda brzy zabývat,“ oznámil Šormaz, který je hlavou srbské delegace při Parlamentním shromáždění NATO.

  První srbský Akční plán NATO byl spuštěn v roce 2015 a trval dva roky. Nový plán by měl zahrnovat spolupráci na vyšší úrovni než dosud. Případné členství země v NATO však zůstává u srbské veřejnosti značně nepopulární.

  Kam dál?
  NATO respektuje rozhodnutí Srbska cvičit společně s Rusy (29.10. 2019)

  Zdroj: Balkan Insight (Srbsko)

  ---

  Afghánské síly s výcvikem CIA páchaly válečné zločiny, tvrdí zpráva HRW

  Afghánské jednotky podporované americkou CIA se dopustily mnoha válečných zločinů, uvádí zpráva organizace Human Rights Watch. Mezi údajné zločiny těchto složek se řadí popravy bez soudu, nucená zmizení lidí, necílené ostřelování a útoky na zdravotnická zařízení. „Tyto jednotky prostě střílely lidi v zajetí a terorizovaly celé komunity při nočních přepadech a necílených náletech,“ tvrdí autorka zprávy Patricia Gosmann.

  Podle CIA jsou obvinění ve zprávě Human Rights Watch často „chybná či přemrštěná“. „Nepodporujeme ani bychom se vědomě neúčastnili ilegálních aktivit,“ prohlásil mluvčí CIA, podle nějž agentura provádí všechny operace v souladu se zákony.

  Kam dál?
  Pentagon se připravuje na bleskové stažení vojáků z Afghánistánu (22.10. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media