natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO pomůže Trumpovi na Středním východě

  9. ledna 2020  15:46
  Ilustrační snímek. Americký prezident Donald Trump a šéf NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

  NATO pomůže Trumpovi na Středním východě

  Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se podařilo přesvědčit své spojence v Severoatlantické alianci, aby zvážili větší zapojení do dění na Blízkém a Středním východě. Jde o součást jeho plánu na stažení části amerických sil z regionu po americkém útoku na íránského generála Kásima Sulejmáního.

  Podle generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga by větší zapojení Aliance mohlo zajistit větší stabilitu v regionu a pomoci v boji proti mezinárodnímu terorismu. Už nyní je NATO zapojeno do široké koalice bojující proti jednotkám takzvaného Islámského státu.

  Kam dál?
  NATO pozastavilo výcvikovou misi v Iráku kvůli obavám o bezpečnost (6.1. 2020)

  Zdroj: The Australian (Austrálie)

  ---

  Aliance modernizuje albánskou leteckou základnu

  Nedaleko města Kucova, známého kdysi jako Stalinovo město, se nachází základna albánského vojenského letectva plná starých vyřazených letadel. Nyní však prochází důkladnou modernizací, na níž Severoatlantická aliance vyhradila 50 milionů eur. Po rekonstrukci má základna sloužit k posílení pozice NATO v černomořském regionu a ve Středomoří.

  Dříve mělo na západním Balkánu silnou pozici Rusko. V posledních letech se však Severoatlantické alianci podařilo ruský vliv vytlačit. Albánie se stala členem Aliance v roce 2009. Zatím nejnovějším členem z tohoto regionu je pak Černá Hora, která se k Alianci připojila v roce 2017. Ke členství v NATO směřuje také Severní Makedonie.

  Kam dál?
  Jsme připravení vás přivítat, chválil šéf NATO Severní Makedonii (4.6. 2019)

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Američané udělali velkou chybu, říká bývalý slovenský velvyslanec při NATO

  Bývalý slovenský velvyslanec při NATO a současný zahraničněpolitický expert strany Za lidi Tomáš Valášek zkritizoval Spojené státy za provedení atentátu na íránského generála Kásema Solejmáního. Myslí si například, že tato akce může vyústit v nezdar aliančních snah o eliminaci teroristické organizace Islámský stát v Iráku.

  Pochválil ovšem uvážlivý postup slovenské vlády při stažení slovenských vojáků, kteří se podílí na výcviku iráckých ozbrojených sil. Rychlý odchod, který navrhoval například předseda Národní rady Andrej Danko, naopak označil za potenciálně nebezpečný. Zdůraznil však, že je důležité, aby slovenská vláda vyjasnila, zda jde jen o dočasné opatření, nebo o trvalé stažení. Dodal však, že „je možné, že se podmínky v Iráku zhorší natolik, že další působení aliančních sil už nebude možné“.

  Kam dál?
  NATO přesouvá personál z Iráku kvůli bezpečnostním hrozbám (8.1. 2020)

  Zdroj: Dennik N (Slovensko)

  ---

  Americké námořnictvo potřebuje zásadní změnu, má-li čelit Číně, tvrdí studie

  Lodě amerického námořnictva nejsou vhodné pro vedení současné námořní války, tvrdí studie amerického Centra pro posuzovaní strategických a rozpočtových rozhodnutí. Podle autorů studie Bryana Clarka a Timothyho Waltona americká plavidla nejsou schopna plnit ani současnou námořní strategii směřující k širokému použití autonomních bojových prostředků.

  Za hlavní nedostatky studie označuje malou útočnou sílu hladinových plavidel, nedostatečný důraz na prostředky elektronického boje, včetně využití pasivních senzorů, a absenci moderních prostředků pro ochranu před protilodními střelami, jako jsou například lasery. Pokud by americké námořnictvo chtělo uspět v případném námořním střetu s Čínou, mělo by dle Clarka a Waltona projít zásadní změnou s orientací na větší počet lehčích lodí.

  Kam dál?
  NATO poprvé testovalo bezpilotní systémy na cvičení v Portugalsku (31.10. 2019)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Evropské velmoci kritizují turecké vměšování do občanské války v Sýrii

  Šéf evropské diplomacie Josep Borrell a ministři zahraničí Velké Británie, Francie, Německa a Itálie odsoudili turecký plán na vyslání vojenských poradců a školitelů do Libye. Takovéto vměšování může dle jejich slov vést k prudkému poklesu stability v oblasti. „Pokračující vnější zásahy prohlubují tamní krizi,“ nechal se po setkání slyšet Borrell.

  Setkání se mělo původně konat přímo v libyjském hlavním městě Tripolisu. Kvůli obavám o bezpečnost však nakonec proběhlo v Bruselu. Hlavními zahraničními hráči v Libyi však nejsou ani Evropa, ani Spojené státy, ale Turecko, které podporuje mezinárodně uznanou vládu v Tripolisu, a Rusko, které podporuje síly maršála Chalífy Haftara ovládajícího jih a jihovýchod země.

  Kam dál?
  Libye přijala tureckou nabídku vojenské pomoci (20.12. 2019)

  Zdroj: Defence Web (Jihoafrická republika)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu