natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO pomáhá Iráku s posílením bezpečnostních struktur

  4. května 2018  14:02

  Irácká armáda. | foto: NATO Photos / SHAPE

  NATO pomáhá Iráku s posílením bezpečnostních struktur

  Více než sto představitelů z dvaceti ministerstev a institucí napříč iráckou vládou se zúčastnilo workshopu Severoatlantické aliance v Bagdádu. Akce byla zaměřena na nejlepší praktiky pro posílení transparentnosti, odpovědnosti a principy dobrého vládnutí v rámci národních bezpečnostních institucí a dalších vládních struktur.

  „Dopady korupce mají ničivý účinek na stát, zapříčiňují selhání bezpečnostních systémů,“ zdůraznil vysoce postavený důstojník NATO v Iráku brigádní generál Francesco Giuliano. Průhledná a odpovědná činnost obranných institucí jsou klíčem pro stabilitu států.

  Kam dál?
  Boje s IS ustávají, USA deaktivují pozemní velitelství v Iráku (3.5. 2018)

  Zdroj: NATO

  ---

  Ministři obrany USA a Makedonie potvrdili obranné partnerství

  Makedonská ministryně obrany Radmila Šekerinska se v Pentagonu setkala se svým americkým protějškem Jamesem Mattisem. Ministři prodiskutovali dosud nevyřízený problém s Řeckem, který Makedonii zabránil ve vstupu do Severoatlantické aliance, a potvrdili silné bezpečnostní partnerství mezi USA a Makedonií, uvedla mluvčí Pentagonu Dana White.

  Washington podporuje snahy o vyřešení sporu a stojí za rozhodnutím učiněným Aliancí v roce 2008 na summitu v rumunské Bukurešti, připomněla mluvčí. Mattis mimo jiné ocenil nárůst výdajů Makedonie na obranu a její příspěvky do misí v Afghánistánu, Bosně a Hercegovině a Iráku.

  Kam dál?
  Makedonský premiér: Vstup do NATO nebude možný bez vyřešení sporu o jméno státu (10.4. 2018)

  Zdroj: Ministerstvo obrany USA

  ---

  Rusko je nespokojeno se světem a oponuje NATO, říká generál Pavel

  Rusko nesdílí stejné hodnoty jako Západ, což je důvodem jeho nespokojenosti se současným světovým uspořádáním, a proto vede konfrontační politiku proti Severoatlantické alianci, uvedl předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Rusko označil generál za jednu ze dvou největších výzev pro Alianci, na kterou je třeba reagovat soudržností organizace a spoluprací na zajištění odstrašujících vojenských schopností.

  „Rusko je znepokojeno tím, že současný světový řád je založen na liberálních demokraciích západního typu a chce jej změnit tak, aby více odpovídal národnímu modelu společnosti,“ prohlásil generál Pavel.

  Kam dál?
  Díky sankcím klesají ruské výdaje na obranu (2.5. 2018)

  Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)

  ---

  NATO vyhodnocuje rostoucí potenciál ruského námořnictva

  Ruské ponorky zvýšily svou aktivitu na moři, v roce 2017 se zkušenosti posádek s navigací zdvojnásobily v porovnání s lety 2015-2016. V roce 2018 se ruské námořnictvo zapojí do zhruba 500 cvičení. Vojensko-průmyslový komplex zahrnuje jaderné ponorky vybavené drony a klade důraz na návrh a konstrukci čtvrté a páté generace ponorek.
  Členské země Severoatlantické aliance jsou znepokojeny rostoucím potenciálem ruské Severní a Černomořské flotily, které Moskvě poskytují přístup do severní části Atlantiku a Středozemního moře, uvedl vojensko-politický zdroj deníku Sputnik v Bruselu.

  Kam dál?
  Lodě NATO vpluly do Černého moře (3.5. 2018)

  Zdroj: Maritime Herald (Bulharsko)

  ---

  Vzdušné síly NATO a USA v Afghánistánu mají nového velitele

  Pomoc při vedení stupňujících se leteckých operací a posilování schopností afghánského letectva přislíbil nový velitel vzdušných sil Severoatlantické aliance a Spojených států v Afghánistánu generálmajor Barre Sequin, který ve funkci vystřídal generálmajora Jamese Heckera. „Je mi skutečnou ctí být členem týmu koaličních letců, vojáků, námořníků, mariňáků a dalších spolupracovníků, kteří bojují a podporují jednu z nejvyšších priorit našeho národa,“ prohlásil Sequin.
  Nastupuje po „neuvěřitelném roku válečných bojů,“ na které dohlížel Hecker, uvedl velitel ústředního velitelství vzdušných sil USA generálporučík Jeffrey Harrigian.

  Kam dál?
  NATO posiluje výcvikovou misi a vyhlíží mír v Afghánistán (26.4. 2018)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media