natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO po útocích ve Francii: „Rusko by s námi mělo spolupracovat v boji proti terorismu“

  9. ledna 2015  13:50

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  NATO po útocích ve Francii: „Rusko by s námi mělo spolupracovat v boji proti terorismu“

  Severoatlantická aliance se bude soustředit na lepší spolupráci a konstruktivní vztah s Moskvou v boji proti terorismu. V reakci na středeční útok v redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo to uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  „Myslíme si, že je důležité, aby NATO a Rusko – náš největší soused v Evropě – spolupracovaly při řešení významných problémů, jako je boj proti terorismu,“ zdůraznil Stoltenberg. Šéf NATO ve svém vyjádření navíc označil vraždu 12 lidí islamistickými útočníky za „útok na svobodu tisku, svobodu názoru a na naše otevřené společnosti“.

  Kam dál?
  Francouzská policie hledá vrahy karikaturistů z týdeníku Charlie Hebdo (8.1. 2015)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Americkým obětem v Afghánistánu není konec, upozorňuje Breedlove

  USA musejí být připraveny na další americké oběti v Afghánistánu, i když bojová mise Severoatlantické aliance v zemi již skončila.

  „Obětem se nevyhneme.“ Takovou zprávu vzkázal svým americkým spoluobčanům nejvyšší velitel amerických a aliančních sil v Evropě (SACEUR) Philip Breedlove. „Všichni velitelé neustále připomínají našim (politickým) představitelům, že válka v Afghánistánu ještě neskončila, skončila pouze bojová mise NATO.“

  „Afghánistán je stále velmi nebezpečné místo,“ upozornil zástupce velitele amerických sil v Afghánistánu generál John Murray. Navzdory všem rizikům nemohou američtí vojáci v poválečném Afghánistánu „pouze sedět na základnách“ a distancovat se od nebezpečí, kterému čelí afghánští vojáci.

  Kam dál?
  Mise Resolute Support má včas vycvičit afghánskou armádu (6.1. 2015)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  S výcvikem afghánských vojáků Alianci pomůže soukromá firma

  Severoatlantické alianci pomůže s výcvikem afghánských vojáků americká „protiteroristická“ firma A-T Solutions se sídlem ve Virginii. Společnost bude mimo jiné spolupracovat s vojáky, kteří cvičí příslušníky afghánské armády, vyvine polní výcvikovou příručku a zajistí školení mezinárodních sil o tématech obecného kulturního přehledu, vnitřních hrozeb a bude asistovat bezpečnostním složkám v zemi. „Jsme poctěni, že můžeme spolupracovat s NATO, a podpořit tak životně důležitou misi,“ uvedl prezident A-T Solutions Dennis Kelly. Firma navíc příslušníkům mezinárodních sil v zemi odprezentuje poznatky, které během výcviku shromáždí.

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Tunisko obdrželo další transportní letoun od USA

  V pořadí druhý vojenský transportní letoun C-130 obdrželo tuniské letectvo od Spojených států. Letoun má zemi pomoci při obraně jejích hranic a při boji proti terorismu. Tunisko také uzavřelo smlouvy na pořízení rychlých člunů pro ochranu pobřeží, moderních helikoptér a vybavení pro noční vidění.

  V srpnu loňského roku oznámil generál David Rodriguez z amerického Velitelství pro Afriku, že země v letošním roce dostane 60 milionů dolarů v podobě vojenské pomoci. Od roku 2011 Tunisko od USA tímto způsobem získalo vybavení v hodnotě 100 milionů dolarů.

  Kam dál?
  Francie se chystá na intervenci v Libyi, tvrdí diplomat (5.1. 2015)

  Zdroj: Al-Arabiya (Saúdská Arábie)

  ---

  Kvůli ruským cvičením by Aliance měla zvýšit aktivitu v Pobaltí, zní z Polska

  Polsko očekává, že Severoatlantická aliance zvýší kvůli ruským cvičením svou aktivitu v Baltském moři. „Bezpochyby budeme chtít, aby se s Baltským mořem počítalo více, a myslím si, že NATO zareaguje pomocí vojenských cvičení,“ nechal se slyšet polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. „Prosincová situace byla bezprecedentní,“ okomentoval zvýšenou ruskou aktivitu v regionu Pobaltí Siemoniak.

  Kam dál? Polsko: Rusko zkouší protivzdušnou a námořní obranu NATO (12.12. 2014)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media