NATO oznámilo vznik nového námořního velitelství v Norfolku
Pentagon oznámil vznik nového námořního velitelství a obnovení činnosti své druhé flotily za účelem posílení přítomnosti USA a NATO v Atlantickém oceánu. Rozhodnutí reflektuje vzrůstající obavy napříč Evropou a v rámci NATO ze zvýšené přítomnosti ruské armády a jejích hlídek v oblasti Atlantiku.
Předběžně byl plán schválen již na únorovém zasedání ministrů obrany členských států NATO jako součást širší strategie k zajištění bezpečnosti námořních tras a komunikačního spojení mezi Evropou a Severní Amerikou.
„Pozorujeme mnohem asertivnější Rusko, které během mnoha let investuje do svých vojenských schopností a které rozvíjí nejen konvenční síly, ale také síly jaderné,“ zhodnotil tehdy situaci generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Kam dál?
NATO vyhodnocuje rostoucí potenciál ruského námořnictva (4.5. 2018)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
---
NATO nemůže ignorovat ruské vojenské schopnosti, říká generál Pavel
Ruské snahy o zlepšování vojenských schopností by neměly být podceněny, přestože se v poslední době objevily zprávy o snižování výdajů na obranu Ruska, zdůrazňuje předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.
Českého generála dále překvapila smířlivá reakce Ruska na nedávné protivládní demonstrace v Arménii, které donutily odstoupit ruského spojence Serže Sarkisjana z postu předsedy vlády poté, co dlouhou dobu v Arménii zastával prezidentský úřad. Pavel se také zmínil o tom, že dodávky zbraní Západu na Ukrajinu nejsou správným řešením probíhajícího konfliktu na východní Ukrajině.
Kam dál?
Rusko je nespokojeno se světem a oponuje NATO, říká generál Pavel (4.5. 2018)
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)
---
Česká armáda reaguje na kritiku NATO a EU, zapojí se do nákupu tankovacích letounů
Česká republika se zapojí do programu Evropské obranné agentury na pořízení sedmi tankovacích letadel. „Jedním ze čtyř vlajkových programů Evropské obranné agentury je společné pořízení sedmi tankovacích letounů. Dosud je v něm pět zemí a i my se připojíme, protože podobné vlastní kapacity nemáme,“ uvedla česká ministryně obrany Karla Šlechtová.
Česko za nedostatečnou infrastrukturu pro přesuny vojáků letos v dubnu v Praze kritizoval bývalý velitel pozemních sil NATO v Evropě generál Ben Hodges. Alianční síly by v případě hrozby konfliktu s Ruskem potřebovaly přes české nebo polské území přemístit do Pobaltí či například do Rumunska obrovské množství techniky a materiálu. Podle Hodgese ale současná česká infrastruktura není schopna zvládnout takový masivní přesun. Poukázal třeba na špatný stav dálnic, které nestačí ani pro běžný provoz.
Kam dál?
Buďte spojencem! Jiní jsou na vás závislí, nabádá Česko americký generál (23.4. 2018)
Zdroj: E15 (ČR)
---
Erdogan: Turecko provede další vojenské operace v Sýrii
Turecko provede další vojenské operace podél svých hranic, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při svém projevu k nadcházejícím tureckým volbám. Operace v Afrínu je druhou tureckou přeshraniční operací v Sýrii, která je prováděna během občanské války v Sýrii. Tou první byla tzv. operace Štít Eufratu, ukončená začátkem loňského roku. „Nebudeme polevovat v boji s teroristickými organizacemi. Turecko ke Štítu Eufratu a Olivové ratolesti přidá další operace na vyčištění svých hranic,“ řekl Erdogan.
Při svém projevu k tisícům svých příznivců v Istanbulu Erdogan prohlásil, že turecké operace podél jižních hranic budou pokračovat „dokud tam nezbude poslední terorista“. „Ochromili jsme koridor teroru, který se formoval na naší jižní hranici. Naši vojáci jsou nyní připraveni na nové mise,“ řekl Erdogan.
Kam dál?
Tureckem podporovaní syrští rebelové převzali kontrolu na Afrínem (19.3. 2018)
Zdroj: Reuters (USA)
---
První afghánská pilotka dostala azyl v USA poté, co jí Tálibán vyhrožoval smrtí
První pilotka afghánského vojenského letectva dostala azyl ve Spojených státech amerických poté, co jí bylo vyhrožováno smrtí, pokud neopustí svůj domovský stát. Když Nilúfar Ragmani získala kvalifikaci pro létání se stíhačkami, stala se afghánskou celebritou a byla vládou Spojených států vyzdvihována jako symbol ženského pokroku v Afghánistánu. Čím více se ale její sláva šířila, tím více dostávala výhrůžek smrti.
Tálibán považuje její profesi za „hanebnou“, a rozhodl se proto potrestat Ragmani i její širokou rodinu. V jednom z dopisů ji Tálibán varoval: „Pokud budeš dál dělat svoji práci, budeš zodpovědná za zničení své rodiny.“ Ragmani o azyl v USA požádala již před dvěma roky, dostala ho ale až nyní – v den, kdy při sebevražedném bombovém útoku v Kábulu zemřelo 25 lidí.
Kam dál?
První afghánská generálka apeluje na zvyšování počtu žen v armádě (28.3. 2018)
Zdroj: Independent (Velká Británie)