natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO odhalilo detaily afghánské mise po roce 2014

  6. června 2013  15:42

  Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  NATO odhalilo detaily afghánské mise po roce 2014

  Severoatlantická aliance specifikovala detaily menší výcvikové a poradenské mise pro Afghánistán po roce 2014, kdy se všechny bojové jednotky ze země stáhnou, včetně upřesnění, kdo ze spojenců bude mít ten který region na starosti. Zástupci NATO však neuvedli, kolik vojáků nakonec v Afghánistánu zůstane. Mnoho koaličních partnerů vyčkává na rozhodnutí Spojených států.

  Návrh menší výcvikové a poradenské mise ministři obrany členských zemí NATO schválili na schůzce v Bruselu. "Vojenští odborníci teď začnou pracovat na detailech budoucí operace," oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Kam dál?
  Vojáci NATO neopustí Afghánistán úplně, v nové misi ale nebudou bojovat (6.6. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  NATO zapojení v Sýrii odmítá

  Nové potvrzené zprávy o použití sarinu v syrské občanské válce rozvířily debatu na schůzce ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu. NATO se však v konfliktu nijak angažovat nehodlá.

  Severoatlantická aliance jako celek odmítá zapojení do syrské občanské války, jednotlivé členské země ale přijímají svá vlastní rozhodnutí, jak pomoci opozičním silám proti prezidentu Bašáru Asadovi.

  "Rolí Severoatlantické aliance v konfliktu je chránit své členské země, především Turecko," oznámil americký ministr obrany Chuck Hagel. "To ale ohledně války v Sýrii zůstává naším jediným plánem," dodal.

  Kam dál?
  Kdo útočí smrtícím sarinem? Situace v Sýrii je varováním pro svět (8.5. 2013)

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  NATO projednává členství Gruzie v Alianci

  Gruzínský ministr obrany Irakli Alasania se sešel se svými protějšky z členských zemí Severoatlantické aliance, aby projednal možnosti přistoupení Gruzie k NATO. V současnosti Gruzie ze všech nečlenských zemí Aliance přispívá největším počtem vojáků v Afghánistánu.

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že stabilní a demokratická Gruzie je jako člen Aliance vítána. "Gruzie se stane součástí NATO, až splní všechny podmínky členství. Těším se na budoucnost Aliance, v níž Gruzie bude jednou z jejích členských zemí," uvedl Rasmussen.

  Kam dál?
  Gruzie stále vyhlíží členství v NATO (30.4. 2013)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Afghánci požadují zatčení amerických vojáků

  Dav stovek rozhněvaných Afghánců zablokoval hlavní dálnici jižně od Kábulu, když s sebou nesl těla několika údajně umučených obětí amerických speciálních sil a požadoval spravedlnost. Během násilného protestu byli zabiti dva demonstranti, oznámil zástupce místní samosprávy.

  Těla údajně umučených Afghánců byla vykopána nedaleko americké základny speciálních sil v okrese Nirkh. "Probíhá vyšetřování. Teď je ještě příliš brzy tvrdit, že těla patří těm devíti lidem, o kterých místní soudí, že zmizeli v americkém zajetí a už je nikdo nikdy neviděl," oznámil mluvčí guvernéra provincie Vardak Attaullah Khogyanai.

  Příslušníci amerických speciálních sil se z částí provincie Vardak na začátku letošního roku stáhli na nátlak afghánského prezidenta Hamída Karzáího poté, co je Afghánci podezírali z mučení, únosů a zabíjení. Tato nařčení zástupci Spojených států tehdy ostře odmítli.

  Kam dál?
  Karzáí slevil ze stažení jednotek NATO z Vardaku (21.3. 2013)

  Zdroj: U.S. News (USA)

  ---

  Kerry obhajuje používání dronů

  Americký ministr zahraničí John Kerry obhajuje útoky provedené bezpilotními letouny, tzv. drony. Ke kontroverznímu tématu se vyjádřil poté, co se americké zpravodajské službě CIA podařilo pomocí dronu zabít vysoce postaveného člena Tálibánu. Podle Kerryho jsou Spojené státy ve válce proti al-Káidě a Tálibánu, a proto jsou útoky legální. Dodal, že USA vedou válku v sebeobraně a jako poslední možnost.

  Používání dronů se před nedávnem ocitlo pod palbou kritiky. Prezident Barack Obama proto slíbil větší transparentnost a prohlásil, že útoky budou cílit pouze na bezprostřední nebezpečí pro americkou národní bezpečnost.

  John Kerry uvedl, že se díky útokům dronů Američanům podařilo zneškodnit desítky velitelů, výrobců bomb a dalších bojovníků al-Káidy. "Tyto útoky zachránily životy," prohlásil Kerry.

  Kam dál?
  Zastavte americké bezpilotní zabijáky, zní opět z Pákistánu (5.6. 2013)

  Zdroj: Denver Post (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media