natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO nové základny u Ruska neplánuje

  27. června 2005  15:36

  NATO nové základny u Ruska neplánuje
  Severoatlantická aliance neotevře žádnou novou vojenskou základnu poblíž Ruska, s nímž chce setrvat ve vyspělém partnerství. Prohlásil to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Aliance s Ruskem spolupracuje např. na boji proti terorismu ve Středomoří, podle Scheffera však ještě zdaleka nejsou vyčerpány všechny možnosti vzájemné spolupráce.

  Putin navrhl, že společně by NATO a Rusko mohly přispívat k boji proti obchodu s drogami v Afghánistánu a ve střední Asii. Scheffer s Putinem jednal o situaci na Středním Východě, v Asii, na Balkáně a v Súdánu, ale i o odsunu ruských vojáků z Gruzie.

  Podrobné informace o jednání generálního tajemníka NATO v Moskvě

  Zdroj: Novosti (Rusko), Rádio Svobodná Evropa (ČR) 

  ---

  NATO oceňuje Ázerbajdžán
  Severoatlantická aliance uznává územní celistvost, nezávislost a suverenitu všech zemí zapojených v programu Partnerství pro mír. Prohlásil to John Colston, náměstek generálního tajemníka NATO pro obranné plánování a operace na setkání s představiteli Ázerbajdžánu.

  Colston ocenil, že si "Ázerbajdžán zvolil správnou cestu pro sbližování s euroatlantickou aliancí." Poděkoval rovněž za progresivní přístup politiků k aktivnímu zapojení do mírových misí NATO v Afghánistánu a Kosovu.

  Zdroj: BakuTODAY.net (Ázerbajdžán), MaC News / Regnum (Velká Británie / Rusko)  

  ---

  NATO se zajímá o ruské zbraně v Arménii
  Severoatlantická aliance je znepokojena přepravou ruského vojenského vybavení z Gruzie do Arménie. v Baku to uvedl John Colston, náměstek generálního tajemníka NATO pro obranné plánování a operace. Ten sice přivítal dohodu Moskvy a Tbilisi o stažení ruských vojáků z gruzínského území, čímž Moskva plní závazky ze summitu OBSE v Istanbulu, nicméně odsun by neměl mít vliv na regionální stabilitu. Personál i výzbroj by měl směřovat pouze do Ruska.

  Zdroj: PanARMENIAN.Net (Arménie)  

  ---

  Kosovská nezávislost prý destabilizuje Evropu
  Nezávislost srbské provincie Kosovo automaticky, uplatněním stejných principů, povede k nezávislosti Srbské republiky v Bosně a Hercegovině. Uvedl to ministr zahraničí Srbska a Černé Hory Vuk Draškovič. "Při setkání se světovými vůdci vždy trvám na principu stejných kritérií a tvrdím, že situace v Bosně a Hercegovině se zklidní, pokud bude problém Kosova vyřešen v rámci Srbska. Protože Srbové v Republice Srbské by měli dostat totéž, co kosovští Albánci."

  Kosovský problém musí být vyřešen kompromisem, protože po vyhlášení nezávislosti bez srbského souhlasu by okamžitě způsobilo nepokoje ve Srbsku, Makedonii, Bosně a Hercegovině a Albánii. Toto by mohlo destabilizovat Evropu a vyvolat požadavky po nezávislosti pro Republiku Srbskou, tureckou část Kypru, Baskicko, Severní Irsko, Korsiku či Jižní Osetii.

  Zdroj: MAC News / MNA (Velká Británie / Srbsko a Černá Hora) 

  ---

  Čeští policisté se vrátili z Iráku
  Po tříměsíční misi v jižním Iráku se do České republiky vrátila druhá část vojenských policistů s velitelem podplukovníkem Milanem Diviakem a šestičlenný chirurgický tým. Češi se podíleli na výcviku asi 700 příslušníků místní policie, další policisty zdokonalovali v oblasti trestního práva. Koaličními partnery byla jejich činnost velmi pozitivně hodnocena.
   
  Tři lékaři a tři zdravotní sestry tvořili jediný chirurgický tým v britské polní nemocnici. I přes relativní klid v jižním Iráku si tak nemohli na nedostatek práce stěžovat.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR  

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media