natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO nevyužívá základnu v Uljanovsku, nevyplatí se

  16. srpna 2013  23:39

  Stahování zahraničních jednotek z Afghánistánu. Ilustrační foto. | foto: Armáda USA

  NATO nevyužívá základnu v Uljanovsku, nevyplatí se

  Tranzitní základnu v Uljanovsku, kterou před rokem Rusko poskytlo Severoatlantické alianci pro stahování materiálu z Afghánistánu, koaliční síly nakonec vůbec nevyužívají. Na vině jsou údajně příliš vysoké náklady. Tranzitní základna v Uljanovsku přitom byla nadějným příkladem rusko-alianční spolupráce; Moskva doufala, že právě přes terminál Vostočnyj v Uljanovsku poputuje velká část z téměř sta tisíc nákladních kontejnerů a šedesáti tisíc vozidel.

  Mnoho zemí zúčastněných v misi ISAF bylo původně nadšeno myšlenkou převážet materiál právě přes Uljanovsk, nicméně ruské úřady trvají na použití výhradně ruských přepravců. Ti zvýšili ceny za převoz tak dramaticky, že se zemím NATO vyplatí používat terminál v uzbeckém Termezu.

  Kam dál?
  Moskva otevřela zlatý důl, povolila základnu NATO v Leninově rodišti (1.8. 2012)

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

  ---

  Polsko omezí účast v zahraničních misích

  Polsko se rozhodlo omezit účast v zahraničních vojenských misích a namísto toho se soustředí na modernizaci svých sil doma, prohlásil polský prezident Bronislaw Komorowski. „Bez mrknutí oka opouštíme politiku zahraničních misí, kterou jsme příliš horlivě vyhlásili v roce 2007. Doby, kdy Polsko vysílalo své vojáky na druhý konec světa, jsou ty tam,“ oznámil Komorowski během vojenské přehlídky ve Varšavě.

  Prezident Komorowski, který je zároveň vrchním velitelem polských ozbrojených sil, dodal, že hlavním impulzem ke změně politiky je smrt jednačtyřiceti polských vojáků působících v misi ISAF v Afghánistánu. Polsko má v současné době v Afghánistánu tisíc šest set vojáků. Stejně jako další koaliční partneři Polsko plánuje stažení ze země do konce příštího roku.

  Kam dál?
  Analýza: ISAF a střední Evropa: od litevských Boratů k polským Rosomákům (12.8. 2013)

  Zdroj: GlobalPost (USA)

  ---

  Ázerbájdžán má přestat spolupracovat s USA, důvodem je energetická bezpečnost

  V souvislosti s návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina v Ázerbájdžánu si obě země vyjasnili celou řadu významných bezpečnostních otázek. Podle nové vojenské „doktríny“ Ázerbájdžán plánuje dvaadvacet let po vyhlášení své vlastní nezávislosti mnohem hlouběji s Ruskem ve vojenské oblasti spolupracovat. Baku se zavázalo v následujících dvou až třech letech nakoupit v Rusku zbraně a vojenský materiál v hodnotě přesahující čtyři miliardy dolarů, informuje ázerbájdžánská tisková agentura Salamnews.

  Kromě toho se „ruské společnosti budou podílet na modernizaci vojenského vybavení a zbraní v Ázerbájdžánu; ten ukončí spolupráci se Spojenými státy, aby si zajistil svou energetickou bezpečnost. Pro zajištění stability v kaspickém regionu, dojde k obnovení rusko-ázerbájdžánského dialogu“, uvedla agentura.

  Kam dál?
  NATO a Ázerbájdžán se shodují na budoucím pokračování spolupráce (24.5. 2013)

  Zdroj: Aysor (Arménie), Salamnews (Ázerbájdžán)

  ---

  USA ruší vojenské cvičení s Egyptem, finanční pomoc ale zůstává

  Americký prezident Barack Obama zrušil plán uspořádat společné vojenské cvičení Spojených států a Egypta. Zároveň se jedná se o první konkrétní americkou reakci na novou vlnu násilí v Káhiře a na dalších místech v zemi. Plánovaná vojenská pomoc v podobě finanční asistence v hodnotě bezmála jedné a půl miliardy dolarů však nadále platí.

  Obamovo rozhodnutí je tak v souladu se stávající politikou Bílého domu – zrušení finanční pomoci na vojenské vybavení by podle washingtonských analytiků Egypt ještě více destabilizovalo. Prezident Obama varoval, že s pokračujícím násilím se Egypt vydává „velmi nebezpečnou cestou“, a zatímco působení Spojených států v zemi je bezpochyby americkým národním bezpečnostním zájmem, „naše tradiční forma spolupráce nemůže pokračovat, pokud v ulicích umírají civilisté“, dodal Obama.

  Kam dál?
  Analýza: O co běží dnes v Egyptě? (16.7. 2013)

  Zdroj: Miami Herald (USA)

  ---

  První turecký A400M vzlétl

  Společnost Airbus Military oznámila úspěšný zálet prvního transportního letounu A400M určeného tureckým vzdušným silám. Stroj poprvé odstartoval v pátek a brázdil nebe nad španělskou Sevillou pět a půl hodiny, uvedla společnost. Turečtí piloti a mechanici se s novým letounem učí zacházet v mezinárodním výcvikovém středisku Airbusu v Seville.

  Zatímco se Turecko už nemůže dočkat dalších devíti z celkem deseti objednaných kousků, Španělsko se rozhodlo zmenšit objednávku A400M na polovinu. Z celkových sedmadvaceti třináct objednaných strojů rovnou nabídlo k prodeji.

  Kam dál?
  Francie je prvním uživatelem nového transportního letounu A400M (5.8. 2013)

  Zdroj: DefenceWeb (Jihoafrická republika)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media