NATO neoslabuje svoji přítomnost v Kosovu
NATO prozatím od žádné země, která se účastní mírové operace v Kosovu, neobdrželo žádost, aby snížilo svoji přítomnost v této oblasti. Při své návštěvě Prištiny to prohlásil James Pardew z kanceláře generálního tajemníka NATO. Reagoval tak na dřívější prohlášení amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který požadoval snížení americké přítomnosti v regionu a předání zodpovědnosti za stabilizaci provincie jiným členským zemím NATO.
V současnosti je v Kosovu okolo 16 tisíc vojáků, včetně 1600 Američanů. Proti snižování jejich počtu se staví jak OSN tak i kosovští politici. Kosovo a Srbsko zahájily tento týden přímé rozhovory o budoucnosti provincie. Albánci, kteří tvoří v provincii většinu, chtějí nezávislost, bělehradská vláda však nabízí pouze širokou autonomii.
Zdroj: ReliefWeb (Švýcarsko)
---
NATO zůstane v Afghánistánu ještě několik let
Afghánistán se stále potýká s mnoha vážnými problémy a proto zde NATO bude přítomno ještě několik let, prohlásil velitel kanadského kontingentu v zemi Michel Gautier. Angažmá NATO v jižním Afghánistánu považuje kanadský generál za "největší strategickou výzvu pro alianci v tomto roce, ne-li desetiletí."
Právě Kanaďané převzali tento týden kontrolu velení nad jižní částí státu. Kanadský kontingent bude v nejbližší době rozšířen o dalších tři tisíce britských vojáků. Region patří mezi nejméně stabilizované a zmítá jej řada atentátů a útoků, vysoká kriminalita a obchod s drogami.
Zdroj: Guardian (Velká Británie)
---
Bush tlačí na Francii kvůli Dárfúru
Americký prezident George Bush vyzval svého francouzského protějška Jacquese Chiraca, aby se Francie více angažovala při řešení konfliktu v súdánské provincii Dárfúr. Jak prohlásil mluvčí Výboru pro národní bezpečnost při Úřadu prezidenta USA Frederick Jones, oba státníci spolu hovořili "aktivnějším zapojení do mezinárodní reakce na krizi".
Americký prezident již minulý týden prohlásil, že NATO by mělo hrát v Dárfúru roli koordinátora a že celkový počet příslušníků mezinárodních mírových misí v regionu by se měl zdvojnásobit.
Oba prezidenti se rovněž bavili o Chirakově nedávné návštěvě Indie a aktuálnímu vývoji v Sýrii a Libanonu. Zdůraznili společný zájem na tom, aby Sýrie dodržovala rezoluci OSN vztahující se k Libanonu.
Zdroj: Reuters / AlertNet (Velká Británie)
---
NATO nemá žádné informace o Mladičovi
Severoatlantická aliance nemá informace o bosensko-srbském generálovi Radkovi Maldočovi, který měl být údajně zatčen v úterý. Informaci o jeho zatřená přinesly srbské deníky. Místní úřady, NATO i hlavní žalobkyně pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii Carla del Ponte to však popřely.
Jednotky NATO působící na Balkáně jsou sice do pátrání po Mladičovi zapojeny, zatím však o něm nemají žádné zprávy. "Bohužel ještě zatčen nebyl, ale rádi bychom ho viděli společně s Radovane Karadžičem v Haagu co nejdříve," prohlásil vysoce postavený představitel aliance na Balkáně.
Mladič byl obviněn z genocidy a zločinů proti lidskosti. Dle haagského tribunálu má být zodpovědný za masakr 8 tisíc bosenských muslimů v Srebrenici v roce 1995.
Zdroj: UPI (USA)
---
Súdán odmítá jednotky OSN v Dárfúru
Súdánská vláda odmítla návrh USA, aby OSN vyslala do provincie Dárfúr mírovou misi, která by převzala od Africké unie kontrolu nad regionem. Ve středu to prohlásil súdánský ministr zahraničních věcí Lam Akol. USA argumentují tím, že genocida v Dárfúru i přes aktivity Africké unie nadále pokračuje. Neklesající počet znásilnění, rabování a zabíjení vedl Američany k tomu, že vyzval Africkou unii, aby předala velení mírové misi OSN.
“Neslyšel jsem, že by kdokoli tvrdil, že Africká unie není dostatečně aktivní ve své snaze zastavit násilí," oponoval ministr Akol. Dodal, že jediný problém, se kterým se jednotky unie potýkají, je nedostatek financí.
Zdroj: Defense News (USA)