natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO nechce Kanadu v Afghánistánu na stálo

  15. června 2006  15:03

  NATO nechce Kanadu v Afghánistánu na stálo
  Kanadská mise v Afghánistánu rozhodně nemá být neomezená, Severoatlantická aliance si cení i toho, jak tato země přispěla dosud. Prohlásil to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Kanaďanům rovněž připomněl, že jejich vojáci jsou v Afghánistánu "z velice dobrého důvodu".

  Kanadští poslanci minulý měsíc těsnou většinou schválili prodloužení vojenské mise v Afghánistánu až do února 2009. Nyní tam působí na 2 300 jejích vojáků. Od roku 2002 už bylo 16 kanadských vojáků zabito.

  Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

  ---

  SCO není alternativou NATO
  Šanghajská organizace pro spolupráci (Shanghai Co-operation Organization - SCO) se bude zřejmě dále rozrůstat. Neměla by se však stát alternativou Severoatlantické aliance, protože SCO je především ekonomická organizace. Uvedl to předseda ruské Federální rady Sergej Mironov.

  V rámci SCO by ale měly být vyvinuty mechanismy pro pravidelná meziparlamentní jednání, jichž by se účastnila většina předsedů parlamentů členských států. Zákonodárci by se měli zabývat otázkami ekonomické integrace, humanitární spolupráce, imigrace či terorismem.

  SCO je stálá mezivládní organizace založená v červnu 2001 v Šanghaji. Jejími členy jsou Čína, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán.
   

  Zdroj: People's Daily (Čína)

  ---

  Arménie zatím do NATO nechce
  Prioritou zahraniční politiky Arménie je vstup do Evropské unie. Ohledně vstupu do NATO ještě nevydala žádné prohlášení, ale hodlá pokračovat v postupném prohlubování vztahů s aliancí. Během setkání s představiteli Parlamentního shromáždění NATO to prohlásil předseda arménského parlamentu Tigran Torosian.

  Zdůraznil však význam arménského Individuálního akčního plánu členství a vyjádřil uspokojení nad dynamickým rozvojem vztahů nejen v obranném sektoru, ale též při směrování arménské legislativy k evropským standardům.

  Zdroj: PanARMENIAN (Arménie)

  ---

  Rozdělování Jugoslávie není u konce
  Současná situace na Balkáně nasvědčuje tomu, že rozpad území bývalé Jugoslávie ještě neskončil. Uvedl to Milorad Dodik, premiér Republiky srbské, která je částí Bosny a Hercegoviny. "Politici v naší oblasti musí vyvinout maximální úsilí, aby zmizely vnitřní konflikty v našich zemích. Jedině potom budeme moci zapomenout na další dělení balkánských států."

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  ---

  HZDS žádá demisi ministra obrany
  Kvůli nejasným výběrovým řízení žádá Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) odstoupení slovenského ministra obrany Martina Fedora. Poslankyně HZDS Diana Štrofová zpochybnila tendry na dodání ponožek, sítí na komáry a akumulátorů za 100 miliónů slovenských korun, přemístění vojenského archívu z Trnavy do Bratislavy a dodávku mobilního komunikačního systému MOKYS za 7,5 miliardy slovenských korun.

  Všechna tato výběrová řízení označila za "příliš velký hazard" a požádala předsedu vlády, aby z toho vyvodil důsledky. Zároveň odmítla, že by HZDs toto zveřejnila v rámci předvolební kampaně k parlamentním volbám, které se konají o tomto víkendu.

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)