natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO možná vybuduje raketovou obranu

  11. května 2006  23:50

  NATO možná vybuduje raketovou obranu
  Severoatlantická aliance by mohla vybudovat evropskou obranu proti balistickým raketám. Právě Evropě totiž stále více hrozí útok těmito střelami. Uvedl to Marshall Billingslea, předseda alianční Konference národních ředitelů pro vyzbrojování. Odmítl však vyjmenovat země, které tuto hrozbu představují.

  Velvyslanci členských států při NATO se seznámili s rozsáhlou studií, jejímž závěrem je, že tento systém lze postavit za relativně málo peněz. Konkrétní částka by však záležela na přesné variantě, kterou případně aliance přijme. Kdyby se vybrala ta nejlevnější možnost, mohla by být podle Billingsleae taková obrana být hotova "spíše dříve než později".

  Zdroj: Mail & Guardian (JAR)

  ---

  Blair: Mír v Dárfúru udrží jen síla
  Mezinárodní mírové síly v Dárfúru musí mít dostatečnou palebnou sílu, aby mohly dobře dohlížet na dodržování mírové dohody. Prohlásil to britský premiér Tony Blair. "Nakonec není tento problém jen humanitární. Bez rozdělení soupeřících stran, na což je potřeba vojenské síly, totiž nemůže být humanitární pomoc účinná," uvedl Blair. 

  Tříleté krveprolití, během něhož zemřelo na 300 tisíc lidí a přes 2 miliony obyvatel byly vyhnány z domovů, má zastavit mírová dohoda, kterou už podepsaly súdánská vláda a hlavní povstalecká frakce. Další dvě skupiny rebelů však mají k této dohodě stále výhrady.
   
  Zdroj: IOL (JAR)

  ---

  Kavkazští prezidenti pozváni na zasedání NATO
  Předseda Parlamentního shromáždění NATO Pierre Lelouche pozval arménského a ázerbajdžánského prezidenta na zasedání shromáždění. Severoatlantická aliance tímto chce podpořit mír na Jižním Kavkazu a zprostředkovat urovnání konfliktu v Náhorním Karabachu.

  "Budeme hledat způsoby řešení tohoto ničivého konfliktu. (...) Byl jsem v zákopech v Karabachu a vím tedy, jak těžké to pro oba národy je. Jsem si též vědom problémů, kterým čelí uprchlíci a lituji jejich situace," prohlásil Lelouche. Jeho pozvání již přijal ázerbajdžánský prezident Ilham Alijev.

  Zdroj: AzerNEWS (Ázerbajdžán)   

  ---

  Rusko: Rozšíření NATO na východ je neoprávněné
  Severoatlantická aliance nemá žádné politické ani vojenské zázemí pro další rozšíření na území bývalého Sovětského svazu. Uvedl to Igor Ivanov, tajemník ruské bezpečnostní rady ke spekulacím, že by Gruzie a Ukrajina mohly vystoupit ze Společenství nezávislých států, aby vstoupily do NATO. Problémy těchto zemí by měly být dle Ivanova řešeny spíše reformami a širší spoluprací než vykonstruovaným vstupem do aliance.

  Náčelník ruského generálního štábu Juri Balujevski naopak nevidí v rozšíření NATO o Gruzii a Ukrajinu žádný problém. Ruští představitelé již dříve prohlásili, že každý stát má právo volit si jakoukoli alianci. "Naše pozice je tato: ať vstoupí, ale nesmí na naše hranice přinést žádné napětí," uvedl Balujevski.

  Zdroj: Itar-Tass, Novosti (Rusko)

  ---

  Ve Vladivostoku demonstrovali proti NATO
  Více než sto lidí se zúčastnilo protestního setkání zaměřeného proti Severoatlantické alianci. To se uskutečnilo u vladivostocké univerzity, kde probíhá hlavní část schůzky mezi představiteli NATO a Ruska. Zástupce aliance v Moskvě tento protest označil za normální, lidé během něj využili své právo svobodně vyjádřit svůj názor.

  Setkáním ve Vladivostoku byl zahájen rozsáhlý projekt zaměřený na vytvoření podmínek pro otevřenou diskuzi o problémech mezinárodní bezpečnosti. Do této diskuze, která by měla probíhat v ruských regionech, se bude moci kromě oficiálních představitelů zapojit i široká veřejnost.

  Zdroj: MosNews (Rusko)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media