natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO má výhrady k volbám v Ázerbajdžánu

  8. listopadu 2005  17:29

  NATO má výhrady k volbám v Ázerbajdžánu
  Severoatlantická aliance, jež má s Azerbajdžánem partnerský program, vyjádřila pochyby ohledně způsobu, jímž proběhly v zemi nedělní volby.

  "Předběžné závěry Mezinárodní pozorovatelská mise, že i přes jistá zlepšení nebylo splněno množství závazků OBSE a standardů Rady Evropy ohledně demokratických voleb, jsou znepokojující,'' uvedl generální tajmník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  "Nedostatky ve volebním procesu by měly být vyšetřeny a následně je třeba přijmout  nápravná opatření," dodal v krátkém sdělení Scheffer.

  Zdroj:  Islamic Republic News Agency (Írán)

  ---

  Francouzská letadla opustila Afghánistán
  Šest nadzvukových letadel typu Mirage a dvě tankovací letadla se vrátila v pondělí
  zpět do Francie.  Francie vyslala letadla v srpnu k zajištění bezpečnosti zářijových voleb. Vzhledem k obsazení vhodných základen v Kábulu byl letecký kontingent umístěn na základně v Dushanbe.

  Mluvčí mise ISAF Riccardo Cristoni řekl, že „návrat francouzských letadel nebude mít negativní dopad na afghánskou bezpečnost.“ Zadaný úkol francouzských letadel skončil spolu s volbami, a tak byla odvolána zpět.

  Zdroj: Kashar News (Pákistán)

  ---

  Moskva: Status Kosova musí být dohodnut, ne vynucen
  Moskva bude podporovat jakýkoliv status Kosova, který bude odsouhlasen Bělehradem i Prištinou a nebude vynucen mezinárodním společenstvím, řekl v pondělí ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov při své návštěvě Kosova. Dále dodal, že Moskva je stálým členem Rady bezpečnosti a Kontaktní skupiny, vždy tak hájila rozřešení pomocí přímých rozhovorů mezi Bělehradem a Prištinou.

  Kosovo je srbskou provincií tvořenou z více než devadesáti procenty Albánci, kteří chtějí plnou nezávislost. Oblast je nyní pod správou OSN. Vyjednávání, která jsou  očekávána koncem tohoto měsíce, povede vyslanec generálního tajemníka OSN, finský exprezident Nartti Ahtiisaari.

  Zdroj: Relief Web / AFP (Francie)

  ---

  Holbrook: Kosovo by mělo být nezávislé
  Bývalý americký velvyslanec v OSN Richard Holbrook říká, že Kosovo by se mělo stát nezávislým státem, pokud zaručí bezpečnost srbské menšině i srbským náboženským a kulturním památkám.

  Kosovo je stále formálně srbskou provincií spravovanou od roku 1999 OSN. Spojené národy nyní zahajují proces vyjednávání o statutu Kosova, tato jednání by mohla skončit v polovině příštího roku. Holbrook, který vedl Daytonská mírová jednání, doufá, že by se časem všechny balkánské země mohly stát členskými státy Evropské unie.

  Zdroj: Kosovareport (Srbsko)

  ---

  Pákistán: NATO tu bude jen pomáhat
  Pákistánský prezident Chaudhry Shujaat Hussain řekl, že do Pákistánu dorazil záchranný kontingent NATO, nikoliv síly NATO, a jediné, co zde budou mít na práci, jsou záchranné operace. Nejsou zde tedy proto, aby pomáhaly s řešením konfliktu v oblasti Kašmíru.

  První ze čtyř německých těžkotonážních vrtulníků začal operovat v oblasti zasažené zemětřesením. Všechny čtyři vrtulníky budou k dispozici v průběhu několika dní. NATO také přesunuje do oblasti Baghu těžkou techniku a mnohonárodní polní nemocnici, řekl mluvčí sil NATO. 

  NATO plánuje v oblasti rozmístit tisíc lidí po dobu minimálně devadesáti dní. Kolem sedmdesáti pěti tisíc pákistánských vojáků se stovkami lékařského personálu z různých zemí a záchranných organizací pracují dnem i nocí na zajištění přístřeší a potravinové pomoci postiženým obyvatelům.

  Zdroj: Daily Times (1), Daily Times (2) (Pákistán)

  sta natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media