natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO má novou divizi – pro nové bezpečnostní výzvy

  5. srpna 2010  14:23

  NATO má novou divizi – pro nové bezpečnostní výzvy
  Severoatlantická aliance má novou divizi, která se bude zabývat bojem proti netradičním hrozbám jako jsou terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, kyberterorismus a energetická bezpečnost.

  Divize pro nové bezpečnostní výzvy, jež začala fungovat tento měsíc, poskytne Alianci schopnost strategické analýzy, a tím možnost předvídat vývoj na mezinárodní scéně, který by mohl ovlivnit bezpečnost členských zemí NATO.

  V Divizi pro nové bezpečnostní výzvy začali pracovat experti, kteří dosud působili v různých divizích NATO. Jejich soustředění do jedné divize zefektivní jejich činnost a její dopad. Severoatlantická aliance se tak bude moci více soustředit například na námořní obranu.

  Zdroj: The Nation (Pákistán)

  ---

  Taliban: NATO by se po vzoru Nizozemí mělo začít stahovat z Afghánistánu
  Taliban na svých webových stránkách vydal prohlášení, podle kterého by si Severoatlantická aliance měla vzít příklad z Nizozemska a ukončit svoji bojovou misi v Afghánistánu. Nizozemsko se minulý víkend jako první alianční země začalo stahovat z Afghánistánu.

  Podle Talibanu je nizozemské stažení z Afghánistánu "devastující ranou" americkému úsilí v Afghánistánu a ostatní alianční země by měly jeho kroku následovat. Taliban dále pochválil Nizozemce za "vyhovění přáním jak afghánského tak nizozemského lidu".

  Čtěte také:
  Nizozemci začali se stahováním z Afghánistánu
  Holanďané pomohli Uruzganu a začnou se stahovat

  Zdroj: Today Online (Singapur)

  ---

  Sebevražedný atentátník zabil 7 afghánských policistů
  Sebevražedný atentátník najel autem do konvoje aliančních jednotek a afghánské policie v severoafghánské provincii Kunduz a zabil sedm afghánských policistů a zranil nejméně jedenáct dalších lidí. Mluvčí jednotek NATO major Michael Johnson uvedl, že během útoku nebyl zabit žádný alianční voják, ale několik jich bylo zraněno.

  Konvoj aliančních a afghánských vozidel byl zastaven, aby se připravil na provedení operace, a zabití příslušníci afghánské policie stáli venku vedle svých aut. K provedení útoku se již přihlásil Taliban.

  Čtěte také:
  Taliban zaútočil na alianční základnu v Afghánistánu
  Útok v Afghánistánu zranil 6 lidí

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Kosovská policie hlídá srbské památky, Srbové protestují
  Vojáci alianční mírové mise KFOR v Kosovu začali předávat zodpovědnost za ochranu srbských náboženských památek v Kosovu místní policii. Klášter Gracanica na předměstí Prištiny byl prvním "majetkem se zvláštním statusem", který byl předán do ochrany kosovské policie.

  Tento krok vyvolal protesty Srbů. Podle srbského ministra pro Kosovo Gorana Bogdanoviče jde o nepřijatelnou provokaci. "Je nepřijatelné, že srbské památníky a srbští kněží jsou hlídáni kosovskou policií. Naši lidé jí nevěří," zdůraznil Bogdanovič.

  Zdroj: Earth Times (USA)

  ---

  Lotyšsko vyznamenalo aliančního velitele Rammse
  Lotyšský ministr obrany Imants Liegis vyznamenal velitele aliančního Velitelství společných sil (Joint Force Command) generála Egona Rammse národní cenou za "podíl na vývoji národních ozbrojených sil".

  "Oceňuji podíl velitele aliančního Velitelství společných sil na zvýšení bezpečnosti Lotyšska a jeho podporu integraci lotyšských sil do NATO. Přímá spolupráce s Aliancí nás povzbuzuje k rozvíjení profesionálních schopností a znalostí," uvedl Liegis.

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media