natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO má dohodu o AGS podepsat do summitu

  23. ledna 2012  14:39

  Systém vzdušného průzkumu pozemních cílů NATO AGS. | foto: NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency

  NATO má dohodu o AGS podepsat do summitu

  Summit 2012

  Dlouhotrvající snaha NATO získat zařízení pro vzdušný průzkum pozemních cílů (Alliance Ground Surveillance) nejspíše spěje ke zdárnému konci. „Máme kontrakt a jednáme o něm,“ řekl velitel aliančních leteckých sil AWACS Steve Schmidt, pod než AGS spadá. Dohoda by podle Schmidta měla být podepsána ještě před summitem NATO, který se uskuteční v květnu v Chicagu.

  Systém AGS

  „Očekávám, že NATO oznámí pořízení AGS na tomto summitu,“ prohlásil americký generál. Nákup pěti bezpilotních letadel Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk přijde Alianci na jednu miliardu euro. Cena dvacetiroční operační podpory se poté odhaduje na 2,3 miliardy euro. Původní plány hovořily o podepsání smlouvy již v listopadu loňského roku, přičemž NATO počítalo s pořízením šesti letadel Global Hawk.

  Kam dál?
  ČR přispěje 610 miliony korun na systém vzdušného průzkumu NATO  
  Alliance Ground Survelillance (www.nato.int)

  Zdroj: Flight Global (Velká Británie)

  ---

  Pákistán chce za průjezd vozidel NATO speciální daň

  Islámábád plánuje uvalit speciální mýtné na nákladní vozidla NATO/ISAF, pokud dojde k znovuotevření pákistánské trasy do Afghánistánu. Speciální mýtné má být reakcí na 83 milionů dolarů, které Pákistán musí každoročně zaplatit na opravu dálnic poškozených průjezdem aliančních vozidel.

  Podle zpráv byly pákistánské silnice pod nadměrnou zátěží aliančních náklaďáků od roku 2002. Nákladní vozidla, která nesplňují určitý váhový limit, přitom na vozovky nebyla normálně pouštěna, v případě aliančních vozidel však došlo k výjimce.

  Podle zpráv platí nyní Spojené státy za přepravu zásob do Afghánistánu přes delší severní trasu okolo 104 milionů dolarů měsíčně, což je o 87 milionů dolarů více než dříve. Pákistán uzavřel dva klíčové hraniční přechody do Afghánistánu na konci listopadu loňského roku v reakci na americký nálet, který usmrtil 24 pákistánských vojáků.

  Kam dál?
  Pákistán naznačuje, že otevře zásobovací trasy do Afghánistánu
  Pákistán: Tisíce nezaměstnaných kvůli uzavření zásobovacích cest NATO

  Zdroj: The Nation (Pákistán)

  ---

  Voják, který zabil čtyři francouzské kolegy, byl prý Talibánec

  Taliban oznámil, že afghánský voják, který zastřelil čtyři francouzské kolegy, pracoval pro něj. Oznámení Talibanu vzbudilo obavy, že militantní hnutí prohloubilo svoji infiltraci do bezpečnostních složek Afghánistánu. To naopak vzbuzuje obavy z předání odpovědnosti za bezpečnosti afghánské policii a armádě, což by mělo proběhnout na konci roku 2014.

  „Islámský afghánský emirát rekrutoval lidi v důležitých pozicích,“ sdělil mluvčí Talibanu Zabihulláh Mudžahíd. Podle Mudžahída někteří takto získaní lidé již splnili své mise. Narážel tak i na incident, při kterém zemřeli francouzští vojáci. Velitel operací afghánské armády Afzal Amán uvedl, že nemůže potvrdit, zda v tomto případě Taliban infiltroval armádu, avšak varoval, že je tato hrozba vážnější, než se dříve myslelo.

  Na incident reagoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který nařídil zastavení francouzských vojenských operací v Afghánistánu. Podle zpráv je až 82 % francouzské veřejnosti pro úplné stažení francouzských vojáků domů.

  Kam dál?
  Při pádu vrtulníku na jihu Afghánistánu zemřelo 6 vojáků ISAF
  ‘Afghánci nebudou schopni zajistit bezpečnost země’

  Zdroj: Reuters (Velká Británie), Prensa Latina (Kuba)

  ---

  Arabská liga prodloužila svoji pozorovací misi v Sýrii

  Zástupci Ligy arabských států se na setkání v Káhiře dohodli o prodloužení své pozorovací mise v Sýrii o jeden měsíc. Mise se má zároveň rozrůst o více pozorovatelů a členské státy Arabské ligy poskytnou i více financí. Podle zpráv má pozorovatele cvičit OSN.

  Prodloužení problematické mise se hromadně očekávalo, neboť se jí podle protivládních demonstrantů nepodařilo omezit krvavé násilí v zemi. Diplomacie je v Sýrii zapotřebí stále více, neboť oponenti prezidenta Bašíra al-Asada i zběhlí vojáci se hromadně vyzbrojují a opětují palbu. Panují tak obavy, aby se konflikt nerozrostl do občanské války.

  Kam dál?
  LAS: Není pochyb, že syrský režim zabíjí civilisty

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

  ---

  Rusko předalo Indii jadernou ponorku

  Ruská jaderná útočná ponorka K-152 Nerpa byla předána indickému námořnictvu. Ponorka Projekt 971 Ščuka-B (alianční název je ponorka třídy Akula II) byla Indii pronajata za 900 milionů dolarů na deset let. Indie se tak stala šestou zemí na světě s jadernou ponorkou.

  Indická ponorka, přejmenovaná na INS Čakra, může dosáhnout rychlosti až 30 uzlů a ponořit se do hloubky 600 metrů. Plavidlo je vyzbrojeno čtyřmi 533mm torpédovými komorami a čtyřmi 650mm komorami.

  Kam dál?
  Indie šestou zemí světa s jadernou ponorkou
  Indie koupí od Ruska další letouny AWACS

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  autor: mdo; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media